Rybolov

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Rybolov.jpg
Rybolov vyhrazen.jpg
Rybařík.jpg
Rybolov při měsíčku
Dotaz kolemjdoucího k rybáři:

Berou, berou?

Odpověď rybáře:

Berou, berou, před chvílí mi sebrali hubertus !

Vykoukne krokodýl z vody na rybáře a ptá se: "Berou, berou?"

"Kdepak, ani ťuk..." "Tak se na ně vykašli a pojď se vykoupat."

Rybolov je velmi stará a oblíbená činnost člověka. Slouží zejména k obstarání obživy (velezdravých ryb), v poslední době také jako uklidnění nervů pro tzv. sportovní rybáře, nazývanými neuvědomělými spoluobčany tichý blázen. Základní nutnou podmínkou pro rybolov je, aby se ve vodách ryby vůbec vyskytovaly, jinak se celá činnost jeví jako čiré bláznovství. Ryby známe jedlé (větší až velké) a nejedlé (menší až mrňavé a akvarijní).

Způsobů rybolovu je několik, zde jsou pro názornost alespoň některé:

  • lov sítí
  • lov udicí
  • lov harpunou
  • lov trhavinou

Popišme si některé ze způsobů rybolovu blíže.

Lov sítí[edit | edit source]

Používá se sítí vlečených nebo házených, výhodou je vysoká efektivita. Nevýhodou je, že se jedná o těžkou a namáhavou práci, navíc mizerně placenou. Také je nutno sítě občas (často) opravovat a vůbec. Mořský rybolov je navíc velmi nevhodný pro lidi trpícími mořskou nemocí, u těchto jedinců se vůbec nedá mluvit o nějaké radosti a uspokojení z rybolovu.

Lov harpunou[edit | edit source]

Málo efektivní, pro diváka snad efektní. Vyžaduje postřeh, odhad, rychlou reakci a také namočit se do vody. Pokud se rybář netrefí, často také vypadne z člunu, spadne do vody a je tedy nutno, aby byl plavec. Pro neplavce naprosto nevhodné. Výsledek takového lovu bývá zhusta žalostný. Nejlepší harpunář všech dob byl Kanaďan Ned Land.

Lov udicí ovládají i kočky

Lov udicí[edit | edit source]

I ty, Prute?

—ryba

Opět malá efektivita. Tento způsob rybolovu vyžaduje důkladnou průpravu a nemalé finanční prostředky na pořízení rybářské výbavy. Obecně platí, že čím mizernější rybář, tím dražší výbava. Aby se stal obyčejný člověk sportovním rybářem (tichým bláznem), je nutno absolvovat složité školení, složit zkoušky, zakoupit povolenku, rybářský lístek a výbavu. Chytá se na udici, jejíž háček je opatřen nástrahou. Nástraha může být hmyz (živý, mrtvý, umělý), pečivo nebo jiná směs. Existuje spousta zaručených návodů, z čeho a jak vyrobit zaručeně vynikající nástrahu, každý má svoje a často se jedná o návody přísně tajné. Po nasazení nástrahy na háček následuje nahození. To je věc jen zdánlivě jednoduchá, o tom by mohli mnozí vyprávět, jen kdyby se nestyděli, že budou za blbce a nemehla. Zkušenost je taková, že háček se ze zad či zadku velmi špatně vytahuje a vzniklé rány se špatně a dlouho hojí.

Ryby nejsou blbé a když přece jen zaberou, ani vytažení není hračkou. Navíc kolem vody slídí porybný, který dbá na dodržování řádu v chaosu. Je-li to člověk nerudný a nespravedlivý, bývá jeho služební zápal chlazen vhozením do vody bez ohledu na roční dobu a teplotu vody. Také políčkování porybného patří k oblíbené kratochvíli zejména pytláků. Úspěšnost rybolovu na udici bývá zhusta mizivá, když si pak dotyčný rybář spočítá, na kolik ho přišel 1 kg jím ulovených ryb, zjistí, že například letecky dopravené ústřice vyjdou levněji. Přesto jsou sportovních rybářů statisíce.

Špatně odhadnuté množství semtexu

Lov trhavinou[edit | edit source]

Též známý jako ruská třpytka. Nejefektivnější a nejúčinnější způsob rybolovu, vyžadující celkem malé náklady. K lovu trhavinou potřebujeme: trhavinu (nejlépe plastickou), nebo dynamit rozbušky a zápalnici, (možno použít též elektrický roznět), podběrák, lodičku a hlavně žádné svědky. Lze jej použít kdekoliv, včetně moře. Způsob je jednoduchý: sestrojíme nálož z několika kousků trhaviny (velikost nálože volíme dle předpokládaného množství ryb a velikosti lovené plochy - platí zde přímá úměra), opatříme ji rozbuškou a většinou zápalnicovým roznětem. Po té zápalnici zapálíme, hoří-li dobře, nálož odhodíme do vody. Zápalnici volíme přiměřené délky, abychom se po zapálení nedostali do časové tísně. Nyní si můžeme zapálit také cigaretu a v klidu sledovat další děj. Po výbuchu se buď jenom vyvalí voda (správné provedení) nebo vystříkne gejzír a je slyšet hluk (špatně). Pomalu vyjíždíme na hladinu a již jsou zde ryby, některé mrtvé, jiné pouze omráčené, ty sbíráme podběrákem přednostně. Jednoduché, pohodlné, snadné, bohužel přísně zakázané. Zkušenost je však taková, že neexistuje lepší návnady než Semtex.

Co říci závěrem. Lze souhlasit, že sportovní rybolov je ušlechtilá zábava, která tříbí a uklidňuje mysl. Průmyslový rybolov je pak práce stejně otravná jako každá jiná práce. Ovšem ryby jsou zdravé.

Exemplář tichého blázna

Tichý blázen[edit | edit source]

Tichý blázen je tvor podobající se člověku. Myšlení je zakrnělé, tvar těla je skrčený, přizpůsobený k sezení u vody.

Žije v blízkosti vodních toků, přehradních nádrží a jezer. V České republice se vyskytuje poměrně hojně. Je celoročně chráněn, český myslivecký svaz jeho odstřel zakázal.

Úlovky známých osobností[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]

RedDwarf2.jpg „Je vědecky prokázáno, že muži potřebují k životu trochu samoty. Nejmilejší kratochvíle byly vždy ty, jimž se věnovali o samotě: golf, rybolov a opájení se svou výjimečností.“
Kryton, díl 28 - Karanténa