Blade Runner

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Blade Runner
základní data
styl film-noir / krimi / drama / horror / erotický / romantický / sci-fi / thriller
stát USA; Chichén Itzá (Mexiko)
rok 1982
délka 117 min
formát temný a začouzený
produkce Warmer bros
námět Phillip K. Dick
scénář H. Fancher, A. Hitchcock
režie Riddle Skot
hrají Harrison Ford, Gay Fawkes, Michael Kocáb, Dan Nekonečný, ...

Blade Runner (v české distribuci i jako Ostré komando či Ostroběžec) je kultovní sci-fi horror skotského režiséra Riddleho volně navazující na televizní seriál Indián a Jones.

Děj[edit]

Film počíná dramatickými záběry nočního přeletu neidentifikovaného dívadla nad ropnými rafinéremi na předměstí megalopole Los Angeles skoroprvočíselného roku 2019. Následuje psychiatrické vyšetření zaměstnance společnosti Tyrell corporation Leona Kowalskiho podezřelého z týrání želviček v podnikovém teráriu, s pomocí Voight-Kampff-Akkordeonova okometrického psychrometru. Vyšetření předčasně končí tím, že Kowalskimu hrábne, vyšetřovatele umlátí termoskou na kávu a zmizí beze stopy. A následuje vyšetřovaní této vraždy kriminálním oddělením LAPD, kdy je z dovolené odvolán ostroběžec Dickhard (Harrison Ford), a to kvůli neustálé prokrastinaci kolegy kriminalisty Guffa (Gay Fawkes), který před prací dává přednost skládání origami a studiu Esperanto-Maďarského slovníku. Následuje ještě několik dalších bizarních scén násilí (včetně sexuálního) i romantiky (Dickhard podléhá půvabům implantátů (paměťových) jisté Ráchel), nu a film je zakončen překvapivě lyrickou a existenciální replikou chovatele holubů Roye "Nexus" Battyho (Michael Kocáb, kaskadér: Dan Nekonečný) umírajícího na střeše loutkového muzea na sepsi způsobenou rezatým hřebíkem.

Rozbor[edit]

Závěrečný citát hrdiny Roye v českém dabingu: „Viděl jsem koně blít, hada chcát, letadlo po zábradlí couvat, žábu do kamene pěstí bušit, jenže všecky tyhle vzpomínky budou brzo v čoudu jak pára nad hrncem či data v cloudu“, neloajální incident na předcházející schůzce s ředitelem Tyrellem, ale i deštivá výprava by mohly svádět k interpretaci carpe diem a po nás potopa, ale je to trochu složitější.


Varianty[edit]

Film je kromě původního režisérova střihu dostupný také ve verzi pro nevidomé, s přimíchaným komentářem (namluvil Harrison Ford).


Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Blade Runner na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
Filmový pás.jpgFilmový pás.jpg
   v  d  e
Filmy

7 dní hříchůAlien: CovenantBabovřeskyBarbar OnanBlade RunnerČesko potřebuje tisíc takových Hedvíčků!Červená KarkulkaDaleko od BrnaDaleko od PrahyEnterprise NX-01Honzíkova cestaHarry Potter a Tajemství Zvětšovacích Se SlipůHarry Potter a Tajemství HustleruIndián a JonesJe třeba zabít SeagalaJen počkej zajíciJežíš: První KrevJyříkova cestaKaky se vracíKuka se vracíKlaus JeštěrkářLáčkovka věští smrtLví králMach, Šebestová a kouzelné sluchátkoMatrixPanictví aneb kurvahošigutntágPapapapájštipinapaPrasopes baskervillskýPulp Fiction / Die Melasenfiktion / Galimatyjáš: Historky z podsvětíSlunce, seno a radarSnowboarďačkyTřeskStar Trek XI.Star Wars: Síla se probouzíTerminátor 2: Den po čůráníTerminál 3: Vzpoura strojůU pokladny mu stálVálka se švábyZuzankaZvěrozvěsti
Bondovky: Quantum of SilážDNES, neumírej!Spadla z oblakovKyzové OkoJedna flaška nestačíKrálovská šavlePiješ jenom dvakrátPovolení usínatŠpektr
Filmy o Wikipedii: Správcův hněvWikiromanceWikipedia 2070Pátrání po Jimbovi16 blokůPoslední správceEvoluce
Filmy o Necyklopedii: Dobře zkažená NecyklopedieJak to doopravdy bylo?Robin Anonym …sága Necykloverse