Je třeba zabít Seagala
„Český film s akčním vazbičem v hlavní roli“
Příběh[editovat | editovat zdroj]
Pozor, obsahuje tzv. spoilery! Pokud nechcete přijít o zážitek při sledování VHSky, nečtěte dále!
Film začíná příjezdem Stevena Seagala do malé české vesnice v roce 1939. Ač v té době božský Steve nebyl ještě ani na světě, nic to neubírá na kráse filmu a my si můžeme v klidu připsat plusový bodík za invenci autorů. Steven má ale po cestě nehodu, když jeho Ferrari F360 dostane smyk na kravinci a nabourá do stromu. Jak poté Steven vysvětluje, ten farmář mu také "pod auto skočil docela sám". Po příchodu do vesnice se dozvídáme, že multimilionář a mistr bojového umění se chce v Kulích u Prdelína (původní jméno, dnes Benice) usadit a žít jako chudý kovář.
Když na sklonku prvního dne odchází do svého malého domku o sto dvaceti pokojích, můžeme sledovat první náznak hlubšího psychologického zkoumání nitra opáleného geroje, kterých se autoři snažili propasovat do filmu co nejvíc, takže celý film je vlastně jedno dlouhé psychologické zkoumání, i když to vůbec není poznat. Steven po cestě přemýšlí nad smyslem života, během čehož příšerným způsobem zmasakruje rodinu žebráka, který se ho zeptal, kolik je hodin. Následuje hrdinův vnitřní monolog o smyslu kaktusového jogurtu.
Mezitím se v místní hospodě scházejí dělníci, rolníci a inteligence. Poté, co každý z nich vypije asi dvacet piv, se jen tak z prdele rozhodnou, že zabijou Seagala. Nastává ale morální problém, kdo ho zabije. Plešatý muž v kvalitním saku si žádá o sumu peněz, za kterou by se dala koupit vesnice s přilehlým okolím i chlupatým autobusákem. Je všemi odmítnut, načež opouští místnost se slovy "výbuch bude v deset", aniž by ho kdokoliv pochopil. Po jeho odchodu opět propukne vášnivá debata o bezcharakternosti tohoto činu a jako vrah je všemi jednohlasně zvolen místní farář.
Následujících několik dnů proběhne v poklidném tempu, vyjma několika potyček, jejichž příčinou je Seagal. Jednoho dne Steve sedí v hospodě a píše romantické básně o chlupatém salámu, když tu náhle přijde jakýsi muž a zeptá se ho, jestli by si vedle něj mohl sednout. Steven se rozzuří a protáhne mu židli skrze slinivku, což po příchodu konstábla okomentuje slovem: "Uklouzl". Konstábl mu udělí přísné domácí vězení, kde bude muset mýt nádobí a pravidelně si čistit zbylé čtyři zuby. Steven přijímá krutý trest se slzami v očích, přesto ale s hlavou hrdě zdviženou. Během doby, co musí Steven pykat za svůj čin, zjišťuje jaký je pravý smysl života, ale nikomu to nechce říct, takže celá vesnice trucuje. Jistého večera ke Stevovi přichází malý chlapec se štěňátkem, které má zlomenou nohu a prosí Stevena o pomoc. To ale netuší, že Steven se v noci špatně vyspal a od rána má opuchlá víčka, takže se nachází v nespecifikovatelném stavu agrese a psychopatismu. Když chlapec nedá pokoj, Steve se rozhodne - jako milovník zvířat - štěňátku pomoci. Pacičku ubohého roztomilého štěňátka prostě vyrve z kloubu. Děsivé zavytí ho ale konečně probudí, a v tu chvíli zjistí, že štěňátku urval špatnou pacičku a rozhodne se svůj čin napravit. Urve mu tedy i druhou pacičku. Když potom se štěňátkem vyjde před dům a položí ho na trávník, štěně bez předních tlap leží na čumáku a když pobíhá kolem, zůstává za ním vyoraná brázda. Chlapec je šťastný a tak souhlasí s tím, že přespí se Stevem v jedné posteli, i když nechápe, jak se takovýhle chlap může bát být sám v noci.
To už si farář brousí nůž na Seagalovo svalnaté hrdlo. Přichází do hospody, aby domluvil poslední detaily se svými komplici, když tu náhle odbila desátá a celá plesnivá hospoda i s plesnivým osazenstvem vylítla do luftu. Tím také končí celý film.
Stevene, ty ďáble! Zase jsi to dokázal!
Hodnocení a divácký nezájem[editovat | editovat zdroj]
Nejvíce diváků film vidělo pochopitelně na domácí půdě v Benicích. Dle prodaných lístků jich bylo cca osm milionů. Kritika film ověnčila lavinou nadšených hodnocení a dle slov režiséra Štěpána Špílberka by se mohlo pokračování dostat na plátna kin již příští čtvrtek.