Perníkový táta
„Je to levný, dostupný a výborný seriál...“
Perníkový táta (americky Breaking Ginger Bread) je americký krimi, kulinářský a drama seriál z produkce Vince Gilligana. Celkově obsahuje 69 dílů rozprostřených po 5 sezónách. Je jedním z nejsledovanějších seriálů vůbec a hrubý výdělek se odhaduje v miliardách korun.
Děj[editovat | editovat zdroj]
Sezóna 1[editovat | editovat zdroj]
Děj seriálu se točí kolem pečení perníku. Americký středoškolský učitel Valdemar "Walter" Bílý si přivydělává v myčce aut a žije poměrně spokojený život. Najednou mu je diagnostikována rakovina plic, a protože Valdemar chce zanechat rodině pěknou sumu peněz, přijde na ďábelský plán založit tajnou pekárnu, ve které by nelegálně pekl perník s polevou, který je Spojených státech kvůli mravním důvodům zakázán a za jeho výrobu, distribuci či užívání hrozí trest odnětí svobody 10-25 let. Přidá se k němu bývalý student a milovník perníku Jišaj "Jesse" Růžomuž. První várka obsahuje velice obstojných 99.1% cukru, což z něj udělá favorita mezi perníkovými závisláky. Pár týdnů se o distribuci stará Jišaj, který perník prodává po ulicích, ale pak si Valdemar najde odběratele, který chce obchodovat navelko, Tučinslava "Tuka" Salámmanku. Jenže Tučnislav nedodává ingredience, tak si je Valdemar s Jišajem musí obstarat sami. Například vyloupí sklad cukrárny, odkud odcizí celý barel kypřícího prášku, cukr většinou kupují od dealerů na ulici atd. Sezóna končí záběrem na Tuka cpícího se Valdemarovým perníkem.
Sezóna 2[editovat | editovat zdroj]
V druhé sezóně se hlavně řeší problémy s nedostatkem ingrediencí. Policie zatkla většinu dealerů cukru a cukrárna, ze které si obstarávali hrdinové příběhu kypřící prášek se zavírá. Valdemarovi také umírá hlavní odběratel perníku Tučnislav na předávkování perníkem a cukrovku. Po pár epizodách si Jišaj najde přítelkyni, která přímo miluje perník, a je pro něj ochotna krást mouku, ingredienci, která Valdemarovi chybí nejvíc, z továrny jejího otce, který v ní dělá zástupce šéfa manufaktury. S jeho (netušící) pomocí takto Valdemar napeče přes 10 pekáčů perníku. Komu ale budou perník distribuovat? Tu samou otázku si Valdemar s Jišajem také pokládali. Ujednají si proto setkání s právníkem Servácem Dobromužem, který "zná týpka který zná týpka," který je čirou náhodou cukrovinový lord distribuující nelegální perník až do Mexika a severních částí Spojených Států. Když ho přijde Walter navštívit, zjistí, že je majitel a správce restaurace a fast foodové frančízy Los Pojos Hera-nos - Gustav "Gus" Frgál. Jeho pekaři svedou "pouhých" 74% cukru, tak se rozhodne Valdemara a Jišaje najmout. Protože je trochu na vyšším levelu, poskytne Valdemarovi profesionální laboratoř a pekárnu, ve které má nejlepší a nejnovější trouby, pekáče a téměř neomezený zdroj všech ingrediencí. Valdemar tak už nepotřebuje kontakt s Jišajovou přítelkyní, takže upeče várku perníku pouze pro ni. ...s jedem. Tím sezóna končí.
Sezóna 3[editovat | editovat zdroj]
Ve třetí sezóně se tolik děj netočí kolem problémy s perníkem, ale s rodinou. Ta si samozřejmě všimla, že Valdemar netráví volný čas doma, a tak ho začala manželka podezřívat, že ji podvádí, syn, že podlehl gamblení v místním kasinu, což za pár epizod Valdemar jakoby potvrdí, aby měl výmluvu. Kromě jeho rodinných vztahů se rozpadá i Jišajův mentální stav, smrt jeho přítelkyně ho tvrdě zasáhla, tak byl na tři týdny umístěn do kliniky pro duševně choré. Jinak, pečení se daří výborně. Jenže to by nesměl být Gus, aby si o Valdemarovi něco nezjistil. Jeho švagr Henry Šráderský je agent proticukrovinového oddělení policie, POP. Protože nechce žádné problémy, pošle dva nájemné vrahy, a čirou náhodou členy cukrovinové organizace soupeřící s Gustavem, aby Valdemarova švagra odpráskli. Jenže ti nepočítali s tím, že by také Henryho zabít nemuseli. Vlastně to bylo úplně naopak, Henry je oba dva zastřelil. I přes jeho vítězství však skončí v nemocnici. Po propuštění z ústavu si Jišaj najde novou přítelkyni, Andreu. A co víc, Valdemar sice dřív chtěl jen dobro pro jeho rodinu, ale teď touží nejen po penězích, ale touží i pomstít Gustův pokus o vraždu Henryho.
Sezóna 4[editovat | editovat zdroj]
Bezpochyby jedna z nejlepších, ne-li ta nejlepší sezona jak podle kritiků, tak podle publika. Začíná tím, jak se Valdemarův syn Valdemar hádá s Valdemarem, jestli si vážně myslí, že sázení o peníze je vážně ta nejlepší věc, co může udělat. Na to Valdemar Valdemarovi odpoví, že teď to sice Valdemar nechápe, ale po Valdemarově smrti to bude dávat smysl. Na tož se Valdemar při pomyšlení na Valdemarovu smrt rozpláče. Valdemarův vztah s rodinou se stále zhoršuje. Gusta špehuje na Valdemara a zjišťuje jeho plány na pomstu. Proto si k sobě domů začne zvát Valdemarova partnera Jišaje a manipulovat ho, začne ho pomalu obracet proti Valdemarovi. Například naplánuje falešné přepadení Gustavovy kanceláře, které má Jišaj docela sám zastavit. Po vykonání "dobrého skutku" si o sobě myslí, jak je kdovíjak důležitý, a že Valdemara přestává potřebovat. Takovýchto podobných situací se během celé sezóny objeví šest. Na konci procesu manipulace je Jišaj přesvědčený, že pečení perníku, a nově i kremrolí, zvládne sám, což vážně dovede. Myslí si také, že v něm Gusta musel něco vidět, co ve Valdemarovi ne. Když se Valdemar pokusí přesvědčit Jišaje, že si s ním Gustav hraje, Jišaj se k němu obrátí zády. Gusta chce Valdemara prostě zabít, jenže Jišaj mu sdělí, že peče pouze pokud Valdemar žije, tolik respektu k němu zase neztratil. Gustav tedy Valdemara unese a sdělí mu, že jakýkoli kontakt s Jišajem vyústí ve vraždu celé jeho rodiny. Valdemar je zdevastovaný a poprvé za celý pořad ochutná svůj vlastní perník, aby se uklidnil. Nakonec vymyslí plán, jak Gustava zabít. Do kremrolí, o kterých ví, že jsou Gustovy nejoblíbenější pochutiny, ukryje miniaturní, ale velmi výkonnou výbušninu. Jišaj si uvědomí, že s ním Gustav manipuloval, a když ho chce navštívit a o celé věci si (s pomocí zbraně) promluvit, po otevření dveří spatří jeho poslední okamžiky: Gustava, který si strká kremroli do pusy.
Sezóna 5[editovat | editovat zdroj]
Tato sezóna je pravděpodobně nejdůležitějších. Začne tím, že Valdemar, po Gustavově smrti nemá ingredience, tak si je musí obstarat. Hned druhou epizodu se mu podaří získat dealera, který by dodával cukr. Sto tisíc dolarů (250,000 kč) a 5 kusů perníku za 100 kilo mouky. Nám v Evropě se to zdá naprosto předražené, ale na standardy amerických dealerů je to tak výhodné, že tím dealer málem prodělává. Pár týdnů jde vše hladce, jenže pak objeví Valdemarův švagr Henry pravdu. Zjistí, že Valdemar je perníkový pekař a dealer, a protože je věrným a hrdým členem POP, pokládá zatknutí Valdemara za povinnost. Sice je pěkně naštván, že jeho příbuzný a nejlepší přítel je zločinec, ale práce je práce. Valdemar zkouší zakrývat svou identitu, brání se požadavkům rodiny o vysvětlení a snaží se situaci zlehčit, jenže to celé je marné a vede to k přestřelce mezi Valdemarem, Henrym a pár Valdemarovými "kamarády" nájemnými vrahy, které si najal na pomoc. Celá bitva trvala přes tři minuty, až je Henry postřelen do kolene a padá k zemi. Když si Valdemar uvědomí, co svému bývalému nejlepšímu příteli způsobil, rychle zruší celou operaci a pošle vrahy pryč. Jenže jejich smlouva je psaná na hlavy a ne na čas, a tak střílí Henryho přímo mezi oči. Když si všimnou, že Valdemar je smrtí švagra prakticky ochromen, využijí situace, vytáhnou z něj místo úkrytu peněz a všechny mu je vezmou. Po chvíli strávené truchlením se Valdemar rozhodne všeho nechat, rodina ho už ani nemá ráda, protože jí předtím Henry Valdemarovo tajemství vyzradil, tak uteče na Aljašku, kde stráví přes rok. Po této delší době jde pomstít smrt švagra. V poslední epizodě "Tak a dost" tedy zakoupí těžký kulomet a všechny členy gangu nájemných vrahů zastřelí. Poté se odebere zpět na Aljašku, kde stráví poslední půlrok života.
Ceny[editovat | editovat zdroj]
Perníkový táta je na každý pád jedním z nejlepších seriálů své doby a ani teď není vůbec špatný. Sice obsahuje hodně klišé momentů, ale na svou dobu ještě klišé nebyly, to až časem. Za těch 15 let, co uběhlo od vydání první epizody "Plíce" vyhrál přes třicet cen. Většina z nich jsou za vynikající herectví nebo obstojný scénář a psaní, ale najde se i pár výjimek. Posuďte sami:
- S1E1 - Plíce: Cena za nejlepší úvod seriálu roku 2008
- S1E6 - Chatrč: Anticena za nejhorší hlášku záporáka, "Bejt tebou, mám dvacet tisíc doláčů."
- S2E2 - Policie: Cena za výborný skript, cena za nejlepší herectví roku 2008
- S2E7 - Kaktusy: Anticena za klišé použití žlutého filtru v Mexiku, cena za obstojné herectví
- S213 - Kdo se směje naposled...: Cena za nejlepší počítačově vytvořené efekty ve filmu/seriálu roku 2008
- S2E14 - ...ten se směje nejlíp: Cena za nejlepší finále sezóny roku 2008, cena za vynikající skript, cena za výborné herectví
- S3E8 - Stanice: Cena za obstojný skript
- S3E10 - Čtvrt na tři: Cena za nejnapínavější scénu roku 2009, cena za bezchybné herectví
- S3E11 - Ford Fiesta: Cena za vynikající skript
- S3E14 - Touha: Cena za nejlepší herectví roku 2009, cena za nejlepší skript a scénář roku 2009
- S4E1 - Kdysi dávno: Anticena za nejhorší úvod sezóny roku 2010, cena za obstojné herectví
- S4E5 - Cukroviny: Cena za nejlepší herectví komparsistů roku 2010
- S4E7 - Kypřící prášek: Cena za výborné herectví, cena za vynikající skript
- S4E14 - Kremrole: Cena za nejlepší herectví roku 2010, cena za nejlepší skript roku 2010, nejlepší finále sezóny roku 2010, anticena za klišé hlášku
- S5E2 - Dealer: Cena za výtečný skript
- S5E3 - Už se stalo: Cena za výborné herectví
- S5E11 - Sever: Cena za práci s počítačově vytvořenými efekty
- S5E16 - Tak a dost: Cena za nejlepší skript roku 2011, cena za nejlepší herectví roku 2011, cena za nejlepší finále pořadu roku 2011, cena za obstojné finále sezóny roku 2011
Zajímavosti a fakta[editovat | editovat zdroj]
Natáčení seriálu provázelo mnoho, mnoho zajímavostí. Například:
- Při výrobě seriálu bylo použito 228 kg kypřícího prášku, 5,5 tuny mouky, 392 l polevy a 1,5 tuny kakaa
- Představitel hlavního hrdiny dostal během natáčení cukrovku prvního stupně a ztloustl o 15 kg.
- Perník pečený v pořadu je reálný, a protože americká policie udělila štábu výjimku, po natáčení byl sněden herci
- Americké církve podaly dohromady 552 žalob na producenty seriálu za jeho závadnost
- Těžký kulomet z 5. sezóny v realitě neexistuje a jedná se o fiktivní Model 69
- Číslo modelu odkazuje na epizodu, ve které je použit
- Počas natáčania seriálu bolo rozdaných celkovo 166 pätiek a napísaných 16 kontroliek
- Kvôli žalobe zo strany Gymnázia sa seriál premenoval na Perníkový tatko z pôvodného názvu Sľatinský kartel na území Sľovenska alebo ako Arpi herbár robil
- Pro přesnost záběrů na pečení bylo do Ameriky pozváno přes padesát ženských prarodičů z Evropy aby herce přesný postup naučily. Scény jsou ale sestřihány tak, aby nemohly sloužit jako návod. My Češi například víme, že úplně vystřihli proces přidávání oleje
- Původně měl představitel hlavního hrdiny být nejmenovaný slovenský herec
- V seriálu si zahráli dva Češi a jeden slovák
- Česká republika byla zmíněna jako perníková velmoc
- Když jsme u Česka a českých věcí, písmeno Ř zaznělo v originálním anglickém znění čtyřikrát
- V Americe po zveřejnění seriálu vzrostla poptávka o nelegálně vyrobený perník téměř dvojnásobně
- Samotný Vince Gilligan označil český dabing za nejlépe přeložený, namluvení však tak vysoké skóre nedal
- Na premiéru posledního dílu poslední sezóny "Tak a dost" v Seattle se dostavil jak Andrej Babiš, tak Miloš Zeman
- Tato stránka nutně potřebuje přidat odkazy, takže pokud tohle vidíš, vymaž tento bod a přidej je
30 případů Miloše Zemana • Akta X • Batman: Gotham • Červený trpaslík • Doktor Hnůj • Dvě minuty nenávisti • Kriminálka Las Vegas • Krok za krokem • Léčebna pro alergiky v růžové zahradě • Mickeyho klubík • Necyklopedians • Nemocnice na kraji města • Pat a Mat • Perníkový táta • Samurai Jack • Sex na vesnici • Simpsonovi • Šmoulové • The Walking Dead • Třicet případů Miloše Zemana • Ulice • Účetnické humoresky • Válka volů • Včelka Mája • Ztraceni • Ženatý... pod pantoflem | ||
Večerníčky: | ||
Reality show: | ||
Další důležité pořady: |
Chcete být miliardářem? • Česko Slovensko nemá talent • Pošta pro tebe • Tati, ožer mě |