Wartburg

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Wartburg je značka automobilů, vyráběných poblíž německého města Eisenach.

Historie[edit]

Továrna Wartburg v dobách své největší slávy

S nápadem postavit výrobnu drobného nářadí na kopci nad městem přišel už v roce 1066 Ludwig der Springer. Slavnostní pásku přestřihl neznámý vojín o rok později a Eisenach se tak stal průkopnickým místem strojírenské výroby. Po dobu téměř pětiset let zde vyráběli místní řemeslníci širokou škálu výrobků směřující hlavně na vývoz na Dálný východ. Velké změny nastaly, když v květnu 1521 do továrny přišel jako poradce Martin Luther s názorem, že podnik se nalézá v duchovně zaostalém stavu. Podnítil proto redukci strojírenské výroby a přechod k činnosti vydavatelské. Wartburg se tak stává prvním vydavatelstvím, které vydává ucelené svazky duchovních, politických, pedagogických, církevních písní, spisů a překladů té doby. Třebaže strojírenská činnost rapidně ochladla, je známo, že ve zdejším vývojářském oddělení vznikly zárodky legendárního reprodukčního stroje das Gutenberg­buchdrucker­schnell­pressezeug třetí generace, na kterém byly tisknuty kopie Lutherovy Daß Jesus Christus ein geborener Jude war.

Až do roku 1898 se fabrika zabývá i přes značnou nevoli církevních představitelů hlavně knihtiskem, vydavatelstvím a výrobou strojů s tím souvisejících. Dlouhodobě však zažívá firma stagnaci a tak dochází ve výše zmíněném roce k tvrdému návratu ke strojírenské výrobě. Legendární Dietrich Ifa jakožto vrchní představitel sestavuje špičkový tým specialistů strojírenství té doby a Wartburg počíná vyrábět novinku - automobily. Až do skončení druhé světové války vyrábí Wartburg jedny z nejlepších automobilů světa. Po konci války a násilném vloupání do vývojářské dílny přišla automobilka o všechny prototypy, nákresy, modely a vize. Byl ukraden i jeden prototyp perpetua mobile. Má se za to, že tuto provokaci měli na svědomí západní imperialisté, kteří tak chtěli těžit z nové politické situace, vzniklé rozdělením Německa na západní a východní. (Pozn: Ostatky perpetua mobile se nalezly po pádu Berlínské zdi, ovšem bez pohonné jednotky, zato s ojedinělým rukopisem Niemand hat die Absicht, eine Mauer zu errichten!)

Po oné tragické události se musela automobilka znovu postavit na vlastní nohy a začít od píky. Aby mohla uspět v náročném prosovětském sektoru, musela začít produkovat náročné stroje. A to se soudruhům v NDR podařilo. Dali hlavy dohromady a vznikají dnes už legendární vozy jako:

Legendární 35trojka
Dnes už Wartburg vyrábí pouze náhražky 35trojek
 • Wartburg limuzína (311-0)
 • Wartburg limuzína s plátěnou stahovací střechou (311-008)
 • Wartburg limuzína de Luxe (311-100)
 • Wartburg limuzína de Luxe s plátěnou stahovací střechou (311-108)
 • Wartburg Kabriolet (311-2)
 • Wartburg Coupé (311-3)
 • Wartburg Camping (311-5)
 • Wartburg Kombi (311-9)
 • Wartburg Pick-Up (311-7)
 • Wartburg „zásahové vozidlo“ / terénní vůz (311-4)
 • Wartburg Sport (313-1)

V roce 1966 přichází na trh vrchol v nabídce automobilky Wartburg 353, elegantně řešený sportovně-rodinný automobil každodenního využití pro volný čas. Tento skvost strojírenského umu představuje absolutní top ve výrobě aut a proto se drží na trhu až do 10. dubna 1991. Celá karoserie 35trojky je vyrobena z hliníku za použití hliníkového příhradového rámu - Wartburg Space Frame, který značně snižuje hmotnost vozu, zvyšuje tuhost karoserie, zajištuje vysokou bezpečnost vozidla a v neposlední řadě nepodléhá korozi, jako konvenční ocelové karoserie jiných výrobců. Kvalita materiálů a lícování je u tohoto vozu na velmi vysoké úrovni.

35trojky byly využívány hlavně policií a vládními představiteli. Movitější občané NDR si jej kupovali pro jeho výkonný motor, který bez problémů urazil vzdálenost NDR - Balaton i s obytným přívěsem.


RumunskoX1.jpg Auta
MoskvičŠkoda 1000MBŠkoda Fabia ScoutŠkoda FavoritŠkoda FeliciaŠkoda JátyŠkoda PopularŠkoda SuperCTrabant AussichtVW Golf IVW Golf IIŽigulík