Muchlina

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muchlina.jpg

Muchlina je ženské jméno nejasného původu, které v českém kalendáři prozatím nenajdeme. Jméno spatřilo v českých podmínkách světlo světa v roce 1985, kdy jistý pár z jižní Moravy zavítal na matriku v Brně s tím, že chce svou dceru takto pojmenovat. Tehdejší komunistické orgány jim jméno Muchlina pro dívku nekompromisně zavrhly. Rodiče tehdy s vnitřní nechutí měli dívku pojmenovat Alžběta či Eliška, to již dobové prameny neuvádějí, tudíž to není zcela podložená informace. V Česku dnes nežije oficiální nositelka tohoto jména, neoficiálně je ale Muchlin přibližně šest desítek. U Čechů žijících v diaspoře je jméno obvyklejší. Mužskou variantou jména je Muchlin. Do dějin vstoupila Muchlina však již ve 13. století jako varianta jména Markéta v souvislosti s hraběnkou Muchlinou Pyskatou.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Jméno Muchlina má nejasný původ. Zastánci tohoto jména se dělí. Půlka z nich tvrdí, že nebylo dosud zjištěno, jak jméno vzniklo, a že bylo vyvedeno z jiného již existujicího ženského jména. Nejčastěji se hovoří o jménech Michaela, Melanie, Markéta, Milena, Miloslava a Miluše (poslední tři zejména z prostého důvodu, že slovo "muchlovat" nahradilo slovo "milovat". Pravděpodobnější jsou kupodivu podle onomastiků možnosti Markéta).

Druhá skupina odborníků přes onomastiku si myslí, že jméno Muchlina je jediným typicky českým jménem na světě, které vzniklo od krásného českého slova "muchlovat" nebo "muchlat". Má tedy označovat dívku, která "něco mačká či muchluje". Do této skupiny, která usiluje o první oficiálně potvrzené jméno českého původu, spadají zejména národovecky orientovaní onomastikové.

Třetí skupina, která stojí proti těmto dvěma, je skupina, která legalizaci a definitivní povýšení Muchliny na jméno striktně odmítá. Argumentuje tím, že jde o neskutečný nesmysl. Konzervativci z této skupiny tvrdí, že za chvíli by lidé se mohli namísto tradičních "Vašků" či "Marií" pyšnit na místě křestního jména v podstatě jakýmkoliv neologismem či kupříkladu označením potraviny nebo lidské činnosti (PhDr. Aragorn Snědldítětikaši, mluvčí této skupiny, uvádí ve své stodvacetistránkové práci "Muchlina ne" příklady jmen Mléko Novák či Sex Svoboda). Zastánci jména ale nepopírají, že Muchlina je neologismem, ale to byla na svém počátku všechna jména. Dokonce si přejí, aby jméno Muchlina bylo do kalendáře umístěno na 28. října. Přičemž dokonce někteří "promuchlinští" aktivisté zašli tak daleko, že bojkotují státní svátek vyhlášený na tento den a v kalendáři ctí jméno Muchlina spolu s méně častou a méně konzultovanou mužskou variantou "Muchlan".

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

V úvodu nastíněný příběh dívky z Brněnska se v určitém ohledu shoduje i s případem z roku 2001, kdy bylo matrikou rodině ze Šumavy zamítnuto pojmenování jejich dcery Půlnoční bouře. Ještě bizarnější jméno pro své dítě na protest proti regulaci křestních jmen zvolil švédský pár, který se své dítě pokusil pojmenovat Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116[1]. Jméno Muchlina narozdíl od těchto případů má šanci dostat se v nejbližších letech do kalendáře.

Od tohoto jména je odvozen i název ostravské čtvrti – Muchlinov.

Jméno Muchlina se v posledních letech proslavilo zejména ve spojitosti s tzv. Svatomuchlinským dnem, který se datuje na 33. července.

Varianty[editovat | editovat zdroj]

Domácké označení Muchliny je Muchlinka.

Slavné Muchliny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]