Nos

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Barbra Streisand ve snímku Hello Dolly (1969), kolorováno

Nos je zpravidla nepárový orgán, povětšinou umístěný v obličejové části, jehož účelem je zprostředkovávat čichové zážitky z návštěvy latríny, JZD, školní jídelny nebo jízdy tramvají v horkém letním dni. Vědeckou termitologií se jedná o čichové čidlo člověka, neb živočichové mají čumák, chobot, rypák, nozdry a raťafák, případně ňufáček, jedná-li se o klínového psíka či homopsa.

Nos obvykle poskytuje zimoviště holubům a proto je někdy nazýván Holubník. Holubi jsou loveni neohroženými Holubáři.

Využití[edit]

Jak již bystrý čtenář pochopil, nos se využívá zejména k prostorové orientaci a určení směru - odtud úsloví "Rovnou za nosem". Nos vám též může pomoci při orientaci ve tmě, kdy je třeba zjistit, jestli to, co jste právě uchopili do ruky je máslo nebo hovno a z nějakého důvodu do toho nechcete kousat.

Nos se též hodí ke strkání do různých cizích záležitostí a nebo k věšení bulíků. Vcelku příjemné je také si dát do nosu, ovšem na druhé straně dostat do nosu už tak příjemné není. Můžete ovšem mít na něco nos, což se šikne. Ale když vás přepadne nostalgie, už to taky není žádná hitparáda.

Mezi mladší generací je též využíván k inhalaci divotvorných par anorganických rozpouštědel či ke šňupání tvrdých drog.

Ačkoli nos nepatří mezi první atributy, na které se člověk vědomě zaměřuje, je významným měřítkem sexuální přitažlivosti. Zatímco drobný nosík se hodí tak maximálně pro nějakou modelku, pořádná baba musí mít velký nos, ideálně s bradavicí. V průběhu staletí se mnoho žen svými nedostatky trápilo, ale s nástupem plastické chirurgie těmto problémům odzvonilo. Neviditelná trha ruku pomáhá též nemajetným, neboť nejsou-li peníze na plastiku, je možné mnohem levněji zakoupit speciální protetickou kompenzační pomůcku. Typickým příkladem přirozeně krásné ženy je americká herka a zpívačka Barbra Streisand.

Zajímavosti[edit]

  • Lidský mozek zpravidla, přestože již při letmém pohledu do tváře osoby samozřejmě nos vidí, neregistruje. Stejně tak uši. Lidský mozek při pohledu na něčí tvář registruje nejprve velikost prsou, profilu boků, pak oči a ústa, a teprve pak si možná všimnete toho obrovského rypáku, které dáma má. Plachťáky následují zpravidla až poté. Zkuste si to.
Kompenzační pomůcka pro postižené nevyvinutostí nosu
  • Podle fyzikálního zákona o zachování energie je někde místo, kde jsou nahromaděny všechny nosy, které rodičové sebrali svým dětem v průběhu jejich prvních let. Druhou možností je, že je to celé podvod a mezi prsty je něco jiného než dětský nos a na celém tomto postulátu není ni zbla pravda.
  • Je třeba mít na paměti, že nanosekunda není anatomickou anomálií, leč velemrňavou jednotkou času.

Řekli o nose[edit]

Big nose, long hose

anglické úsloví mající původ v hasičském folklóru jižního Walesu, přel. "Velký nos, dlouhá hadice". Hadice se přidělovaly podle velikosti nosu. Nebo tak něco.

Velký frňák velkého ducha značí

—Bohuš z Olšan (okr. Vyškov), později ve znění "Velký nos velkého ducha značí" plagiarizován Cyranem de Bergerac - význam "Kdo má velký nos, má velké větry"

Zdravotnictví
Ukopnutý palec Anatomie

BradaviceČakraErekceG-BodJazykKadidloKouleKoulenoKrevní plazmaMyšlenNosDívadloPatologiePenisPlešPlícePrsPrstySrdceStydké pyskyUherVaginaVlasyZuby

Prašule Léky na choroby

BukakeMočPlaceboVšemženPoloniumWobenzym

Arteterapie Léčebné metody

Domácí léčeníJak získat správnou liniiKardiostimulátorMasážNarkózaNeurologické vyšetřeníOperacePorodRH faktorTotální endoprotézaUrinoterapieVodková pumpaZdravíZimním spánkem proti obezitě

Zdravotníčka Zdravotníci

LékařRadim UzelLeoš HegerMirek Oplzlák

Zákaz vstupu, hadi! Zdravotní zařízení

Ministerstvo zdravotnictvíNemocnice na kraji městaPatologieParacelsus (lékárna a poliklinika)Pobyt v nemocniciStomatologická ambulanceVšeobecná zdravotní pojišťovna