Patologie

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Objekt odborníkem zkoumán z hlediska vědy patologické.

Patologie je vědecký obor, zabývající se studiem specifické části lidského těla (tzv. paty) - narozdíl od pathologie, kterážto je tedy nauka o chorobných pochodech a změnách v lidském organismu. Pojem ten vychází z řeckých slov pathos (πάθος), což značí, kromě dalších významů, i prožitek či zážitek (v případě extrémním i zásmrtek), a přilípnuté přípony -logia (-λογία), které nejlépe odpovídá české příponě -sloví. Ježto však starou řečtinou osoby na rozhodujících úrovních zhusta již nevládnou, nový pravopys (či pravopiss) zavedl pojem patologie, což může vésti ku zmatení pojmů, neb až následně lze kontextuálně shledati, vo co vlastně v poplku gou.


Patologie[edit | edit source]

Objekt velice vhodný k lochtativnímu zkoumání patologickému.

je vědecký obor, zabývající se částí chodidla, pata zvanou.

Zde se patologie s pathologií vzácně snoubí
 • Výzkum může být provázen z hlediska lochtativního, kdy se kvantitativně i kvalitativně vyhodnocují výsledky šimratační excitace příslušných míst
 • U pat čouhajících může jít o situačně posiční rozbor a následné vyhodnocení.
 • Patologické zkoumání může být i podkladem pro zkoumání pathologické, třeba při výzkumu rozpraskanosti pat.
U pat čouhajících může jít o situačně posiční rozbor a jeho následné vyhodnocení

Pathologie[edit | edit source]

Mikroskop - hlavní pracovní pomůcka patologa

Patologie, dříve "pathologická anatomie", se naproti tomu zabývá nemocemi. Ty se zkoumají z buněčných preparátů živých pacientů.

Ve výjimečných případech se uchyluje k pitvání zemřelých pacientů - ale pouze v těchto případech:

 • U dětí mrtvě narozených nebo nezletilých (zvláštním případem je zde mrtvě narozený nezletilec)
 • U pacientů, kteří zemřeli při operaci, při nechirurgickém intervenčním výkonu, v souvislosti s komplikací navazující na operaci nebo nechirurgický intervenční výkon či při úvodu do anestézie. (V překladu do lidštiny - umřeli v nemocnici.)
 • V případě, že k úmrtí došlo v souvislosti se závažnou nežádoucí příhodou při klinickém hodnocení humánního léčivého přípravku nebo s nežádoucí příhodou při klinických zkouškách zdravotnického prostředku či v souvislosti s ověřováním nových poznatků použitím metod, které dosud nebyly v klinické praxi na živém člověku zavedeny, popř. v případě podezření na tyto skutečnosti (v překladu do lidštiny - když nám pacoš exne, protože jsme si z něj dělali pokusného králíka).
 • V případě podezření, že k úmrtí došlo v souvislosti s odběrem orgánu za účelem transplantace nebo tkání nebo buněk pro použití u člověka. Měl li být odebraný orgán či tkáň použit pro dobytek (třeba jako krmivo), pitvy netřeba.


Častěji se však zkoumají v mikroskopu:

 • Rakovina (Cancer)
 • Nádory neboli novotvary. Výjimkou jsou zde novotvary gramatické, ač i zde může být jejich genese genesí pathologickou sui generis.
 • Infarkty (někdy i outfarkty)
 • Moč (někdy i chcanky)

Patologie vs. Soudní lékařství[edit | edit source]

Pitevna ÚSL VFN Praha
Typická pitevna v USA

Zatímco v patologii tkví těžiště práce v bádání na živolách, tak v soudním lékařství je drtivá většina práce zaměřena na zemřelé občany naší či jejich vlasti.

Zde se tak naopak pitvá furt a neustále. A to obzvláště tehdy:

 • Když člověk zničehonic umřel doma, na ulici, v žumpě, v studni (Vilém Blodek), v koruně (či euru) borovice, při excesivním chlastu borovičky, či pokud jej zabil mohutný smrk (například prasklé aneurysma aorty při příliš vydatném smrkání).
 • Když se člověk zabil/byl zabit při auto-moto-bicyklonehodě, umřel následkem pracovního úrazu, pracovní urážky, či skonal ve vězení poté, co uklouzl na mokrých dlaždičkách v umyvárně.
 • Pokud soud nařídil exhumaci inhumovaného. Při exhumaci urny se pitva už obvykle neprovádí.
 • Pokud byl člověk zavražděn (pitvána je oběť) nebo spáchal sebevraždu (zde je pitván pachatel).

Pitvě se v uvedených případech není možné vyhnout žádným způsobem (vyjma zhebnutí v nemocnici přímo na operačním stole).

Ústav soudního lékařství[edit | edit source]

Je součástí nemocnic v Praze, Olomouci, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích, Ostravě, Brně...(a v pár vystrkovech). V čele ÚSL vždy stojí (pokud zrovna nesedí) vzdělaný a zkušený "Přednosta ÚSL". Je to vznešená funkce, dosahující úrovně přinejmenším Přednosty Stanice.

ÚSL se dělí na:

 1. Pitevní trakt - kde je pitevna a přilehlý prostor pro chladicí box. (Chladicí box je specielní varianta utkání rohovnického).
 2. Laboratorní trakt - který obsahuje několik laboratoří - toxikologie, toxikologie-alkohologie, histologie, sérologie, hematologie...
 3. Administrativní trakt - kde se to výše vypsané řeší pro úředního šimla.
 4. Trávicí trakt - ve kterém tráví pracovníci traktů shora uvedených u kafíčka zasloužený odpočinek po vydatném obědě (tzv siestarium).

Alkohologie[edit | edit source]

Sedíš v hospodě, chlastáš, a najednou ti dojde, že si měl být... někde úplně jinde. Tak zaplatíš a vyvrávoráš ven z putyky. Sedneš do své felicie a odjedeš. Nic by se nestalo, kdyby za bukem nečíhali - policajti. Ti tě zastavili, dali ti dejchnout - a bylo vymalováno. Ta mašinka ukázala 2,35 promile. Tvoje jízda skončila - a nastane kolotoč. Policajti tě odvezli 50 km "na soudní lékařství". Tam ti v laboratoři vzali krev...

Za týden přišly výsledky. V krvi si měl 1,9 promile. Sebrali ti řidičák a z práce tě nevyhodili jen proto, že nejsou lidi...

Na toxikologii jsou experti nejen na chlast, ale i na drogy!... Výsledkem pak může být i totálně sjetý, ožralý expert.

Zdravotnictví
Ukopnutý palec Anatomie

BradaviceČakraDívadloErekceG-BodJazykKadidloKouleKoulenoKrevní plazmaMyšlenNosPatologiePenisPlešPlícePrsPrstySrdceStydké pyskyUherVaginaVlasyZuby

Prašule Léky na choroby

BukakeMočPlaceboVšemženPoloniumWobenzym

Arteterapie Léčebné metody

Domácí léčeníJak získat správnou liniiKardiostimulátorLobotomieMasážNarkózaNeurologické vyšetřeníOperacePorodRH faktorTotální endoprotézaUrinoterapieVodková pumpaZdravíZimním spánkem proti obezitě

Zdravotníčka Zdravotníci

LékařRadim UzelLeoš HegerMirek Oplzlák

Zákaz vstupu, hadi! Zdravotní zařízení

Ministerstvo zdravotnictvíNemocnice na kraji městaPatologieParacelsus (lékárna a poliklinika)Pobyt v nemocniciStomatologická ambulanceVšeobecná zdravotní pojišťovna