Hardball - studentská hra

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hardball, dříve zvaný Bal, je studentský sport podobný volejbalu. Dá se hrát v kombinaci hráčů 2 na 2, 3 na 3, 4 na 4, v extrémních případech také 5 na 5.

Založení[editovat | editovat zdroj]

Podle původní verze scénáře se počátky hardballu datují k hodině francouzského jazyka třídy tehdejší 6.A na Gymnáziu ve Středočeském kraji, konkrétně na začátku roku 2024. Studenti si házeli míčem v kruhu, u toho říkali slovíčka a občas zanadávali. Většina lidí ale stojí za názorem, že sport jako takový vznikl až později v průběhu roku.

Při jedné z hodin tělesné výchovy si skupina žáků, ve vedení s Adamem, Filipem, Matyášem, Jiřím a Kájou řekla, že si chtějí zahrát přehazovanou. Byl to ale shit, a tak se rozhodli změnit hru na volejbal. A tam všechno začalo. Míč létal vzduchem, odrážel se od stropu propoceného interiéru tamní sokolovny a stejně jako míč vzduchem létaly výkřiky a nadávky.

Právoplatnými zakladateli jsou Adam, Matyáš a Filip. Nikdo jiný nemá možnost aspirovat na pozici zakladatele. Dalšími účastníky první hry byli Michal, Jiří, Kája a Klára, jako jediná zástupkyně opačného pohlaví.

V té době se sport jmenoval podle názvu Adama – Bal (alt. BAL!, Bal!).

Poté přejmenován podle názvu Filipa - HardBall

Podstata a pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

Hardball se dá hrát pouze v Sokolovně. Hraje se na vyhrazené ploše, ohraničené stejně jako hřiště na in-door volejbal. Před začátkem hry se hráči rozdělí do týmů a rozdělí si posty na přeďáky a zadáky. Přeďáci zaujímají místo u sítě, směčují a skórují, jsou ofensivní silou týmu. Zadáci zaujímají místo vzadu, rozehrávají a starají se o defenzívu týmu. Po rozdělení se hráči rozestaví na hřiště. Podle počtu hráčů se lidé rozestaví tak, jak to vyhovuje jejich týmové strategii. Následuje začátek hry, kterého se ujímá zadák po střihnutí obou kapitánů. Výherce si vybírá, zda preferuje zisk míče nebo volbu strany.

Rozehrává zadák týmu s míčem. Postaví se na nejvzdálenější čáru hřiště na své polovině a rozehrává směrem na předáka svého týmu. Nadhodí si míč a druhým dotekem ho odpálí. Následně musí jeden z přeďáků (nebo přeďák ve verzi 2 na 2) dotekem míč usměrnit na zem poloviny soupeře. Pokud se míče po rozehrávce přeďák nedotkne jako první, nebo vůbec, opakuje se podání. V případě dvou nepovedených podání získává bod soupeř a stejně tak získává také míč a rozehrává.

Průběh hry[editovat | editovat zdroj]

Poté, co se míč dostane na polovinu týmu, musí tým reagovat a dostat míč na druhou polovinu. Dle předchozí definice tým získává bod, pokud dostane míč na zem vedlejšího týmu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHardball - studentská hraHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbalVýjezd na bobech
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham SpursOstrava Steelers
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020Letní olympijské hry 2024