Sokrates

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Blbost, Sokrata jsem si vymyslel!“

- Platón

Sokrates byl jeden z nejvýznamnějších povalečů. Vymyslel plno chytrých vět. Zabýval se tím, jak se má člověk správně chovat.

Základní myšlenka[edit | edit source]

Člověk dělá špatné věci, protože neví, že jsou špatné. Kdyby věděl, že jsou špatné tak by je nedělal. Ale on ty věci dělá, protože neví, že jsou špatné.

Ukážeme si to na příkladě. Zloděj krade, protože neví, že je to špatné. Sokrates k němu přijde a řekne mu, že je to špatné. Zloděj se sebere, vše vrátí a omluví se. Což vlastně omlouvá všechny zloděje a zločince. Kdyby věděli, že je to špatné, tak to nedělají. Je tu ovšem jeden problém. Někteří lidé jsou nahluchlí, když jim řekneme, že dělají špatnou věc, tak jí stejně dělají dál.

Sokrates se již dlouhá léta zabývá tématem Robustní konstrukce ocelového Feeda, zatím ovšem stále bez jasného výsledku.

Sokratův dialog[edit | edit source]

Sokrates byl výborný mluvič. Po chvilce rozhovoru s jakoukoliv osobou dospěla osoba díky jeho otázkám k názoru, že vlastně nic neví. Dalo by se to přirovnat k vymývání mozků, ale bylo to v zásadě krutější - Sokrates totiž chtěl, aby lidé mysleli, což je nepříjemné a bolí to. Byl tedy horší, než většina Řeků té doby, kteří si vystačili s praktikou, která sice taky bolí, ale může být příjemná.

Nejslavnější dialog Sokratův je však ve skutečnosti monolog:

„Čím míň toho vím, tím víc se učím.
Čím víc se učím, tím víc toho vím.
Čím víc toho vím, tím víc toho zapomenu.
Čím víc toho zapomenu, tím míň toho vím. Tak proč se vlastně učím?“

Pobyt ve vězení[edit | edit source]

Byl odsouzen k smrti. Asi se někomu nelíbilo to vymývání mozků. Nebo se začalo moc zločinců vymlouvat na to, že nevěděli, že to, co dělají, je špatné. Hodilo se to tehdy na to, že byl příliš zbožný, což byl tehdy trestný čin, neboť byla jiná doba a značnou část obyvatel Attiky tehdy tvořili Čechové. Až o dost později odešli, protože jim řecké pracovní tempo přišlo příliš uspěchané. Také mu přitížila okolnost, že se provalilo, že po léta ilegálně pašoval sovy do Athén.

Nejdříve ho zavřeli do cely. On tam přemýšlel. Pak mohl utéct, ale řekl si, že by to byla špatná věc. Utíkat se nemá. A tak doplatil na svou hlavní myšlenku. Člověk nedělá věci, které jsou špatné, když ví, že špatné jsou.

Poučení[edit | edit source]

Člověk si tedy musí uvědomit, jestli co dělá, je dobré hlavně pro něho, jinak má smůlu.