Pleonasmus
„Byl to můj úplně nejvíc nejlepší přítel“
Pleonasmus je lingvistický slovní útvar, které slouží k rozšíření necyklopedických článků, aby je správci nešoupli mezi pahýly či dokonce mezi subpahýly.
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Pleonasmus na české Wikipedii. |
Teorie[editovat | editovat zdroj]
Pleonasmy slouží primárně hlavně ke slovnímu rozšíření textu, proto se používá převážně v psané formě. Rozlišujeme pleonasmus slovní, který se skládá z vzájemně odlišných slov s némlich stejným významem řazených za sebou a sémantický, který přidává nadbytečná slova podle kontextu článku.
Využití[editovat | editovat zdroj]
Přestože pleonasmy původně pocházejí z těch naprosto nejbystřejších hlav, které na Necyklopedii mezi námi máme, své uplatnění si našly například při psaní vysokoškolských bakalářských, magisterských, inženýrských i doktorandských prací. Tam jsou předem stanovené omezující limity na celočíselné počty stránek, které musí adept na akademický titul vypsat. V takovém případě je nejideálnější stanovený limit trefit naprosto přesně, případně o drobný krapítek přetáhnout, aby to vypadalo, že bychom rádi ještě něco napsali, ale už nemůžeme, protože jsme omezeni limitem počtu stránek.
Protože český jazyk není vůbec jednoduchá vědní disciplína, uvedeme si několik názorných příkladů:
- dárek zdarma
- umělá ÚD
- LED dioda
- ruční handgranát
- nejvíc nejlepší
- úplně nejvíc nejlepší
- úplně nejvíc ze všeho nejlepší
- židovská synagoga, muslimská mešita, křesťanský kostel
- kriminální zločin
- nejmaximálnější, nejminimálnější
- hloupý Filip Turek
- hrabivý Andrej Babiš
- kulatý míč
- nespravedlivé daně
- železniční lokomotiva
- naftový diesel
- domácí samohonka
- hranatá kostka
- alkoholické pivo
- obrovské hafo
- čtyřstranný obdélník
- teplý gay
- ozbrojená armáda
- božský Karel Gott
- drahé byty
- zdravá zelenina
- zlý komunista
- vedoucí elita
- nadpoloviční většina
Svatá trojice dlouhého psaného textu[editovat | editovat zdroj]
Pečlivým empirickým opakováním výzkumu byla Lingvistickým oddělením VTN definována následující skupina slov, která významně přispívá k prodloužení délky psaného textu.
- Vata – Absolutně nejlepší způsob jak, natáhnout psaný útvar. Vatovou výplní vyplníme odstavec tak, že se stejně nic nového nedozvíme, ale článek či stránka jsou díky tomu celé vyplněné textem, který musí čtenář přečíst v dychtivém očekávání přívalu informací, jež jsou mu zcela k ničemu a toliko zabírají jeho již tak těžce namáhanou nervovou soustavu a zbytečně si u toho kazí oči a zkracuje svůj život, který by mohl jinak věnovat hraní si s dětmi, štrikování s manželkou, obdivování černobýlových porostů na železničních náspech při venčení psíka nebo sledováním zácpy na D3 online na internetu.
- Pleonasmus – Každé slovo v textu se počítá, a proto je třeba co nejoptimálněji doplňovat přídavná jména podstatných jmen.
- Hyperlativ – Ačkoli se v psaném slovním útvaru vyskytuje více než zřídka, neměl by být tak zhusta opomíjen. Umožňuje totiž pregnantní vyjádření osobního postoje k předmětu, který je zmiňovanán v textu.