Vznášedlo

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„My hovercraft is full of eels!“

- Maďarský zákazník v hudebninách

Vznášedlo (šarišsky ľetadlo, anglicky hoverminecraft) je dopravní prostředek sloužící k dopravě na vzduchovém polštáři. Vzduchový polštář je skoro jako obyčejný polštář vypadající, akorát je místo peří či molitanu vyplněn vzduchem a tloušťka tkaniny je zblo centimetrů.

Hoovercraft Saunders & Roe Nautical 1, rok 1958


Vznik vznášedla[edit]

Jako u každého význačného vynálezu byl na samém jeho počátku omyl.

Zde je možno zahlédnout historický počátek vznášedla, tzv Hoover-Craft.

James Murray Spangler byl obchodní příručí kdesi v Cantonu, Ohio. Kromě toho, že byl obchodní příručí, byl také těžký astmatik a uklízení koberců mechanickým zametadlem byla prostě jeho smrt. Přibastlil si proto k zametadlu z elektrického fofrníku zimprovizovaný odtah, který ten zatracený prach hadicí vyfukoval kamsi do pryč, nejspíš z okna ven. Jeho dcerunku napadlo přidělat k tomu monstru povlak od polštáře, do kterého se prach a smetí chytalo. A na světě byl prvý elektrický vyssavač prachu.

William Henry Hoover, manžel Spanglerovy sestřenice, sice nebyl zdatným vynálezcem, o to zdatnějším byl obchodníkem. Stal se velkovýrobcem vysavačů a na jejich další zdokonalování si zřídil celý vývojový departement. Vysavače byly vybavovány stále výkonnějšími motory a stále účinnějšími vzduchovými turbinami. A vysavačům se od těch dob v zemích anglofonních začalo říkat hoover, obdobně jako se vysavačům evropským (taky podle výrobce) začalo říkat lux.

A tehdy se to stalo.

Při předvádění Modelu 275 (to je ten na obrázku vpravo) se podařilo jakýmsi nedopatřením obráceně zapojit chod motoru. Nejmodernější a nejvýkonnější vysavač se tak při zapnutí přizvedl do výšky a začal nekontrolovaně rejdit po šourůmu. Nikým nekontrolovaný hoover začal řádit mezi publikem, co mu jen přívodní kabel stačil, a že ten kabel byl teda pěkně dlouhý. Než se jej podařilo vyrvat ze zásuvky, způsobilo toto pravznášedlo pěkný zmatek a paniku. Prvé vznášedlo tak bylo, byť díky trapnému omylu, na světě.

Přítomní pánové Saunders a Roe však místo paniky uchopili příležitost za pačesy a vbrzku začla jejich letecká fabrika produkovat nový vynález - totiž vznášedlo. A na počest tomu zblázněnému vysavači dali svému novému výtvoru na věčné časy jméno hoovercraft.

Pohon[edit]

Vznášedla bývaj poháněna benzinem, petrolejem nebo naftou, někdy mlunem. Palivo se spaluje v turbínách, elektřtina se zpracovává v motoru. Z obojího vzniká pohyb, který pohání foukačku, jež pod stroj dostává vzduch a dělá polštář. A právě na tom polštáři dělá vznášedlo hají.

Použití[edit]

Vznášedla se používají pro bezpečný přesun přes minová pole (bez něj to umí jen Chuck Norris) a pro přechod vody čo ma drží nad vodou (po vodě to dosud kromě Chucka zvládl už jen Ježíš Křížtus). Lze s ním taky jedzdit všude možně, jen ne do lesa a na Mars (tam potřebujete Věřinu raketu).

Některá vznášedla se také plní úhoři; takové měli i MontyPajtni.