Maturita
Maturita je způsob ukončení střední školy na řádných středních školách (na konzervatoři je to "absultorium").
Skládá z mnoha částí, při kterých zkoušený student dokazuje, že tam ty 4 roky něco dělal, nebo že si umí psát dobré taháky. Což se obecně hodí, protože absolvování maturitní zkoušek je podmínkou ke studiu na vysokých školách všeho druhu (s výjimkou Necykloverzity a Vysoké školy života).
V zahraničí to není o nic lepší. Jen v Polsku vyspěli do té míry, že tuto zbytečnou agendu házejí na hlavu jen těm, co by rádi studovali na některé vysoké škole.
Státní maturita v Čechistánu[editovat | editovat zdroj]
CERMAT[editovat | editovat zdroj]
Bylo nebylo, za devatero horami a devatero řekami, v jedné republice jménem Česká, žil jednou jeden ministr školství, a ten potřeboval vykázat ve svém náročném úkolu nějakou tu činnost. A tu si řekl: Už to mám! Zavedeme centrální maturitu – na všech školách stejnou! A dal se do díla.
Musel najít někoho, kdo to uskuteční. Nakonec našel skupinu černokněžníků známou jako CERMAT. Ta pomoci černé magie vytvořila celou sadu testů – z češtiny, angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a ruštiny. Vyvolali ďábla, který jim sdělil témata pro slohové práce. A rozeslali to maturantům.
Takže každého maturanta čekali:
- sloh z češtiny – třeba o korupci, o zasněžené krajině... nebo strašidelný příběh na pokračování;[1]
- didaktický test z češtiny – nejen kdo dostal Nobelovu cenu za literaturu;
- ústní zkouška z češtiny – co se kde v jaké knize píše, pokud je přísedící dějepisářka, tak třeba i společenskohistorický kontext.
A to samé z cizího jazyka. Byly tu však i snahy k tomu přidat ještě další didaktický test, a to z matematiky. Povinnou cermaťáckou maturitu z matematiky chtělo zavést ANO, když zjistilo, že by ji většina důchodců (kterých se to vůbec netýká) podpořila. Přišli však na to, že důchodci mají vnoučata, z nichž mnohá by zkoušky z matematiky nesložila a důchodci by mohli od volení ANO přejít k jiné straně. Nevylučovala ji ani opozice hnutí ANO, ta však zjistila, že by ztratila hlasy mladých.
Školní část[editovat | editovat zdroj]
Gympláčci si ještě zpravidla vybírají dva předměty k ústním maturitám a žáci učňovských oborů s maturitou skládají i praktickou část. Na gymnáziích si zpravidla dvě školy vzájemně prohazují tzv. předsedu maturitní komise, kteří poté vypráví na svých školách komické příběhy o maturantech sousední školy.
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ Témata maturitní slohové práce nyní vymýšlejí přímo školy, na nichž se maturity skládají. Takže tam často naleznete ještě větší pecky a bez možnosti výběru tématu.