Kachna podivná

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Kachna mimozemská.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Porovnání kachny podivné s kachnou divokou.

Kachna podivná[editovat | editovat zdroj]

Kachna podivná (lat. cerritulus anatis) je nově objevený rod kachny poprvé objevený na březích řeky Svratky na území Veverské Bítýšky spolkem SBO (spolek Bystrckých ornitologů).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kachna podivná má velmi unikátní zbarvení, a to díky zkřížení kachny divoké s husou velkou. Kačer má díky genům Kachny divoké krk a hlavu zbarvenou stejně, jako kačer kachny divoké. Zato hnědé zbarvení zbytku těla a podstatně větší rozměry mají na svědomí geny husy velké. Kvůli genové mutaci má také kačer kachny podivné kolem očí a zobáku malé bílé čáry, horní část jeho náprsenky je bílá a na spodní hraně křídel má tmavě hnědý až černý pruh.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Tento druh byl poprvé spatřen na břehu řeky Svratky dne 9.1.2021 ve Veverské Bítýšce. Je ale možné, že tento druh přilétl z daleké ciziny a byl objeven a popsán až na našem území. Také je možné, že jeden z rodičů tohoto druhu byl také již zkřížený jedinec, který mohl mít původy ve východní Asii. O této informaci se ale stále ve spolku SBO vedou spory.

Aktuální výskyt na území České republiky[editovat | editovat zdroj]

Poslední záznamy z pozorování ukazují, že se z Veverské Bítýšky tento druh společně s kachnou divokou postupuje přes Brno směrem na Mikulov. Stále se ale neví proč. V období od 12.1.2021 do 20.1.2021 bylo možné kachnu podivnou spatřit na březích řeky Svratky, a to na úseku mezi brněnskou přehradou (56,2 km říční kilometráže) a Kamenomlýnským jezem (50,2 km říční kilometráže). Momentálně tento úsek opustila a dále postupuje směrem na jih.

Mládě kachny podivné