Pohlavní dimorfismus
Pohlavní dimorfismus je termín pro situaci, kdy samec vypadá jinak než samice. Někdy jsou rozdíly naprosto propastné.
Dimorfismus obecně[editovat | editovat zdroj]
Rozdíly mezi samečkem a samicí jsou v přírodě naprosto normální. Obvykle platí, že sameček je lépe vybarvený, zpravidla bývá větší, vybavený různými parohy, kly, či jinými drňáckými atributy. Samička je pak zpravidla nenápadně zbarvená, menší, tišší a vůbec tak nějak víc nudná.
Uveďme si jako příklad jelena - jelen je majestátní zvíře s mohutným parožím a hlubokým hrdelním hlasovým projevem. Jelenice oproti tomu šmajdá za ním, klopí zraky je nenápadná, netroubí a kdyby ji člověk sem tam při toulkách krajinou nesrazil automobilem a neodvezli ji do té vyhřívané boudičky v kuchyni a pak nás nepřišel vydírat hajnej, prakticky by se o ní nikdo nedozvěděl. Nebo například lev - velký majestátní samec s bujnou hřívou, velkými zuby ostrými jako šavle, král zvířat. Lvice oproti tomu bez hřívy, obklopená lvíčaty, hubená, zaprášená. Ani na předložku před radiátor by to nebylo.
U lidí je to jinak. Již každé malé dítě ví, že tatínek má velké nohy a matka nožky malé, takže nikoho nepřekvapí, že hlavní rozdíl je mezi nohama. Narozdíl od běžných živočichů je samička člověka více vybarvená, hlučnější a je o ní rozhodně vědět. Sameček oproti tomu většinou tiše sedí, snaží se přijímat nějaké ty tekutiny a nepouštět se do větších akcí. Lidské samičky se také rády obklopují luxusem - obvykle řídí velké, prostorné vozy, kam se vejde hodně předmětů, nákupy a dokonce nejen vlastní, ale i sousedovy děti. Muž se obvykle spokojí s malým kabrioletem.
Výrazný pohlavní dimorfismus[editovat | editovat zdroj]
Příroda je pestrá, jako by ji zfackovala parta natěračů po šichtě a o extrémy v ní není nouze. Uveďme příklady výrazných dimorfismů, se kterými se denně potkáváme:
Mořská panna a Mořský panák
Vrtačka a Vrtáček