Náš letopočet

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to searchNáš letopočet vypukl po narození Ježíška 25. prosince −4 ± 3 n. l.

Prehistorie[edit | edit source]

Před naším letopočtem (př. n. l.) se roky, měsíce a dny počítaly od data narození našeho pradědy nebo pantáty. Což bylo značně individuální. V každé rodině tak měli úplně jiný kalendář a plánování mítinků a brífinků bylo neuvěřitelně komplikované. Ježíšovo narození tak bylo doslova spásou.

Analogie[edit | edit source]

Také jiné konkurenční civilizace (jako například Mayové) vymýšlely své vlastní letopočty. Takový nevlastní letopočet se označuje j. l. (jejich letopočtu). Ale zatímco Mayové začali i uzavřeli své kalendáře událostí neméně tragickou než koncem světa (nevýhoda tohoto postupu spočívá v tom, že spolehlivost předpovědi konce světa bývá mizerná), náš letopočet začíná a končí(??) událostí komickou: cudná dívka porodí dítě Boží, byť je jediná panna v Betlémě.

Historie[edit | edit source]

Přípravy na ostrý start našeho letopočtu zabraly mnoho měsíců. Jednak se čekalo na příchod trojice diplomatů K+M+B (Kašpar, Malicher, Buldozer) z východních zemí s dárečky a potvrzením, že se tento letopočet bude používat i v některých zemích východní civilizace a nenastane tak fiasko celého projektu. A dále duchovní rodiče projektu Marie a Józef čekali, až zemře Herodes, který všechny projekty Ježíškovy rodiny sabotoval.

Náš letopočet začal v testovacím režimu rokem nula – číslo 0 byla totiž žhavá exotická a kontroverzní novinka v akademických matematických kruzích, takže se zabily 2 mouchy (je zajímavé, že dvojka je prvočíslo) jednou ranou a otestoval se jak nový letopočet, tak i ta nula.

Současnost - dominace[edit | edit source]

Používání našeho letopočtu, až na některé výjimky (např. islámský kalendář, kdy se roky počítají od okamžiku, kdy jistému Mohamedovi ruplo v kouli), naprosto dominuje ve většině zemí světa. Toto se také někdy vyjadřuje za číslicí přidanou zkratkou A.D. (z latinského anno domini, v překladu "jojo, dominuji"). Toto označení vymyslel roku 525 mnich Dionysius Exitus.

A na závěr, náš aktuální letopočet: 2023