Návěstidlo
Návěstidlo je u vlaku velmi důležitá věc. Informuje vlak před nájezdem jiného vlaku, či když tam sedne obrovská prdel. Většinou se vyskytuje v podobě normální a má od jednoho až do pěti svítidel. V jiných zemích byl zaznamenán dokonce i stožár o dvaceti svítidlech! Většinou mají bílou, červenou, oranžovou, zelenou a modrou barvu. Ve zvláštních případech na ně lezou cígáni. Co tam chtějí a hledají není zatím jasné. U návěstidel často serou psi (osírají je).
Historie návěstidla[edit | edit source]
První návěstidlo vynalezl již Adolf Hitler s cílem zadržovat parchanta. Po prohrané Druhé světové hádce byla návěstidla uskladněna v podzemích. Později v roce 1921 nejlepší myslitelé ČSD (do kterého byl zastoupen i Jára Cimrman) usnesli, že návěstidlo by se uplatnilo v železnici, a tak bylo první železniční návěstidlo postaveno ve stanici Praha-Vítkov. Československo bylo první zemí, která na dráhách vystavěla návěstidlo. Postupně se návěstidlo rozšiřovalo po celé ČSR a dokonce roku 1939 se o něm dozvěděl celý svět. Návěstidlo se tak stalo nezbytnou součástí dráhy. Poté se už jen po další desetiletí zdokonalovalo a hlavně zmenšovalo a zvýraznila se svítivost barev až do současné podoby.
Návěstidlo jako příčina nehod vlaků[edit | edit source]
K nehodám vlaků dochází ze dvou nejčastějších důvodů: zkurví se návěstidlo nebo je prostě přehlédnuto. Například i dobrej hulič si nevšimne návěstidla signalizujícího, že je červená a projede. A taková maličkost si vyžaduje velmi vysokou cenu - vlaky se jebnou a jsou na sračku a samotný hulič se zabije. No, kdo to má za potřebí? Ale občas je třeba i návěstidlo živé a chce samo někoho zabít. No tak prostě si dá místo červené zelenou a pak se to stane.[1][2] Ale nemusí to být vždy jen u vlaků. Může se to stát na dopravní křižovatce, či prostě důchodce projede silnici a už to letí a valí sem policie a pak obviňuje nevinného. Ze zákona by policie měla obvinit a pokutovat ten semafor!
Význam slova[edit | edit source]
Návěstidlo je od slova návěst, tedy navést, ale dále jako běst, tedy zběsit se, co ukáže návěstidlo. Dále se to stáčí k zbrzd, protože zběsilá tragédie vždy vyvolá u fíry zbrždění vlaku.
Trpasličí návěstidlo[edit | edit source]
Trpasličí má dvě, maximálně tři svítidla modré barvy (může být i jiná). Používá se nejspíše pro drezíny, či nízké vlaky.
Pověra[edit | edit source]
Někteří lidé stále věří na to, že když se barva zapne a svítí déle než 5 minut, tak je pocáká právě tou barvou, kterou svítí. I když to nebylo v praxi dokázáno, stejně si mysli, že ano.
Krtek a návěstidlo[edit | edit source]
Příběh o tom, jak se krtek dostal na nádraží, ale zklamalo ho, že mu během tunelování překážely semafory. Narážel do nich a sralo ho to, tak odešel s tou nádražní památkou, jeho hromádky "mrtkoviny".
Parodie návěstidla[edit | edit source]
- Prdidlo ─ místo svítidel to je reprák, co furt dokola mele příjezdy o odjezdy vlaků a tedy sere to ze sebe a lidem je už někdy z toho na zblití.