Návěstidlo

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Typické návěstidlo na dráhách (návěstidlo u Černobylu)

Návěstidlo je u vlaku velmi důležitá věc. Informuje vlak před nájezdem jiného vlaku, či když tam sedne obrovská prdel. Většinou se vyskytuje v podobě normální a má od jednoho až do pěti svítidel. V jiných zemích byl zaznamenán dokonce i stožár o dvaceti svítidlech! Většinou mají bílou, červenou, oranžovou, zelenou a modrou barvu. Ve zvláštních případech na ně lezou cígáni. Co tam chtějí a hledají není zatím jasné. U návěstidel často serou psi (osírají je).

Historie návěstidla[edit | edit source]

Jedno z prvních návěstidel na Smíchově

První návěstidlo vynalezl již Adolf Hitler s cílem zadržovat parchanta. Po prohrané Druhé světové hádce byla návěstidla uskladněna v podzemích. Později v roce 1921 nejlepší myslitelé ČSD (do kterého byl zastoupen i Jára Cimrman) usnesli, že návěstidlo by se uplatnilo v železnici, a tak bylo první železniční návěstidlo postaveno ve stanici Praha-Vítkov. Československo bylo první zemí, která na dráhách vystavěla návěstidlo. Postupně se návěstidlo rozšiřovalo po celé ČSR a dokonce roku 1939 se o něm dozvěděl celý svět. Návěstidlo se tak stalo nezbytnou součástí dráhy. Poté se už jen po další desetiletí zdokonalovalo a hlavně zmenšovalo a zvýraznila se svítivost barev až do současné podoby.

Návěstidlo jako příčina nehod vlaků[edit | edit source]

K nehodám vlaků dochází ze dvou nejčastějších důvodů: zkurví se návěstidlo nebo je prostě přehlédnuto. Například i dobrej hulič si nevšimne návěstidla signalizujícího, že je červená a projede. A taková maličkost si vyžaduje velmi vysokou cenu - vlaky se jebnou a jsou na sračku a samotný hulič se zabije. No, kdo to má za potřebí? Ale občas je třeba i návěstidlo živé a chce samo někoho zabít. No tak prostě si dá místo červené zelenou a pak se to stane.[1][2] Ale nemusí to být vždy jen u vlaků. Může se to stát na dopravní křižovatce, či prostě důchodce projede silnici a už to letí a valí sem policie a pak obviňuje nevinného. Ze zákona by policie měla obvinit a pokutovat ten semafor!

Význam slova[edit | edit source]

Návěstidlo je od slova návěst, tedy navést, ale dále jako běst, tedy zběsit se, co ukáže návěstidlo. Dále se to stáčí k zbrzd, protože zběsilá tragédie vždy vyvolá u fíry zbrždění vlaku.

Trpasličí návěstidlo[edit | edit source]

Trpaslík na Vyšehradě u Babiše

Trpasličí má dvě, maximálně tři svítidla modré barvy (může být i jiná). Používá se nejspíše pro drezíny, či nízké vlaky.

Pověra[edit | edit source]

Někteří lidé stále věří na to, že když se barva zapne a svítí déle než 5 minut, tak je pocáká právě tou barvou, kterou svítí. I když to nebylo v praxi dokázáno, stejně si mysli, že ano.

Krtek a návěstidlo[edit | edit source]

Příběh o tom, jak se krtek dostal na nádraží, ale zklamalo ho, že mu během tunelování překážely semafory. Narážel do nich a sralo ho to, tak odešel s tou nádražní památkou, jeho hromádky "mrtkoviny".

Parodie návěstidla[edit | edit source]

  • Prdidlo ─ místo svítidel to je reprák, co furt dokola mele příjezdy o odjezdy vlaků a tedy sere to ze sebe a lidem je už někdy z toho na zblití.

Otázka1[edit | edit source]

Jaké máte zkušenosti s návěstidlem?
You voted for "Jsou dokonale přesné" on 9 May 2024 at 06:02. You can change your vote by clicking a different answer below.
15
8
0
4
There were 27 votes since the poll was created on 11:50, 24 May 2021.
poll-id A336858E0C547C1F89E588CC6EFD808A

Otázka 2[edit | edit source]

Setkali jste se tam s něčím živým?/Viděli jste tam někdy něco živého?
You voted for "Lezoucí cígoši nahoru" on 9 May 2024 at 06:02. You can change your vote by clicking a different answer below.
4
3
4
5
8
There were 24 votes since the poll was created on 12:06, 24 May 2021.
poll-id BCDE176E58E360D21A3A985AFD204353

Reference[edit | edit source]

Šotoušov hl.n.
Čekej, debile Dopravci a údržba

ArrivaČerná díraLEO ExpressRegioJetSŽDCUNŽC

Pozor, sloup Infrastruktura

Bajkalsko-amurská magistrálaBrněnské hlavní nádražíČeská TřebováDesná-PutinskáDopravní podnik města BrnaDvoupatrové nádražíLampárnaLehkokolejná dráha
Liberec hlavní nádražíNádraží Františka Josefa I.Nové brněnské nádražíNádraží Praha-HolyněNádraží SmíchovPohlavní nádražíPraha-EdenPražský Semmering
Tanvaldské nádražíTěžkokolejná dráhaRak-Uh koridoryVršovické nádražíVysokorychlostní železnice

Už se plazíme! "Přidělené" řady

173360373380451452471656680742809810811830831843844854BobinaPolský střepVůz ADBta

Vítejte do světlých zítřků! Technologie

Alexandr PostlerAndulaAVZZBezdrátový přenos energieNaklápění jednotkyDvoupatrové nádražíKokomotivaKritická rychlostKřížové zhlavíLáhev na zalévání kolejí
NajbrtNávěstidloÚzkorozchodné vozy Českých drahPanoramatický vůzProtihlukové stěnyPřepravní průzkumRestaurační vůzSCIASystém HISVáclav KnopVězeňský vůzObrněné dopravníky třídy Pergl

Tak dlouho čekali, až zkameněli.. Kuriozity

AsiaCityIveta BartošováCity ElefantCestující do Tel Avivu bez šátku na kufruEsko PrahaHomeless RallyeJízdní řádKategorie vlakůKultura cestování
Rychlík JeštědSračkoexpresStanda LokotkaŠotocírkevŠotoušŠotouší otázkaTeologický výklad jízdního řáduTerminál 3: Vzpoura strojůTSB BlitzzugVlakVlak Necyklopedie