Křížové zhlaví
Křížové zhlaví na google • Tohle je nejlepší článek na téma „Křížové zhlaví“ na celým internetu. |
Křížové zhlaví je způsob, jakým mohou vlaky odjíždět na všechny trasy v daném směru a na všechny koleje ve stanici libovolně vjíždět. Tímto výdobytkem budou vybavena všechna kolejiště nově opravovaných stanic, v dohledné době ve Smíchově a v Brně, a to společně s novým zabezpečovacím zařízením AVZZ. V nedohledu jsou ovšem dlouhodobě upozadňovaná nádraží, jako Liberec hlavní nádraží a podobně nebo nádraží s mnoha koleji. Ovšem v Liberci už nějaké to neudržované křížové zhlaví jest.[1]
Výpočet délky křížového zhlaví[editovat | editovat zdroj]
Pokud jde o výpočet křížového zhlaví, je třeba si vyjasnit spousta nejasností. 1. pravidlo - křížové zhlaví se skládá z jednoduchých výhybek, nikoliv z křižovatkových (viz. obrázek). 2. pravidlo - v sudém počtu dopravních kolejí se musí každopádně vyskytovat křížovatková kolej (viz. obrázek). 3. pravidlo - v lichém počtu dopravních kolejí se křižovatková kolej nevyskytuje. 4. pravidlo - vzorce platí i v zatáčkách (viz. obrázek). Délka křížového zhlaví (dle pravidel křížového zhlaví, jinak pro jiné výhybky naplatí) se vypočítává (po Pišvejcově konstantě) též podle těchto dvou vzorců:
Sudý počet kolejí[editovat | editovat zdroj]
Je-li v křížovém zhlaví sudý počet dopravních kolejí, platí pro výpočet délky zhlaví tento vzorec:
Kde délka zhlaví (jednoho), délka jedné výhybky krát 2, množina všech mezer mezi dopravními koleji v křížovém zhlaví.
Lichý počet kolejí[editovat | editovat zdroj]
Je-li v křížovém zhlaví lichý počet dopravních kolejí, platí pro výpočet délky zhlaví tento vzorec:
Kde délka zhlaví (jednoho), délka jedné výhybky, množina všech kolejí v křížovém zhlaví.
Nádraží Praha-Smíchov[editovat | editovat zdroj]
Na obrázku vidíme náčrtek kolejiště žst. Praha-Smíchov po rekonstrukci - ta spočívá v dokonalém zašlapání jakékoliv prosperity - rychlíky jsou minulostí, neboť byly odkloněny do vysokorychlostního tunelu (takže na Vyšehradském mostě nejedou doleva, ale mírně doprava, a zrychlují na 250 km/h).
Ale popořadě. Vidíme skromnou přízemní nádražní budovu. Za ní jsou koleje v pořadí č.2,1,3,4 (odspoda). Dobře. Ale pozor! Pokud někdo udělá chybu, a CityElefant z Prahy do Berouna přijede místo na 1.kolej na 3.kolej, bude pokračovat přes výhybku. Nebo naopak. Pokud by šukafon Praha-Hořelice-Beroun přijel místo na 3.kolej na kolej č.2 (před budovou), může bez problémů projíždět celým zhlavím. Pro pořádek - délka nástupišť byla usměrněna na 175 m.
Nádraží v Brně[editovat | editovat zdroj]
Staniční budova se vůbec nezmění, ale bude vytvořeno úplně nové kolejiště a nová nástupiště. Dopravních kolejí bude 12. A pro toto nádraží se plánuje dvojice zhlaví, každé o délce 1 584 m, umožňujících jízdu do všech směrů rychlostí 160 km/h.
Výhody[editovat | editovat zdroj]
- Vlak může přijet z jakéhokoliv směru, a případně odjet do jakéhokoliv směru.
- Nejdelší prostřední nástupiště může být i 900 metrů dlouhé.
- Při dálkovém ovládání výhybek je možné se dopouštět chyb, které se výhybkami překryjí.
Nevýhody[editovat | editovat zdroj]
- Vysoké nebezpečí, že dědeček a babička se o ty zatracené koleje mohou přerazit.
- Náročnost na prostor, jeho realizace zabere skoro celý koberec v obýváku.
- Když chybí, nastane totální bezhlaví.
Fotografie[editovat | editovat zdroj]
Žádné příkladové fotografie křížového zhlaví se k nám do Necyklopedie nedostávají. Takže pokud máte, přidejte je, prosím. Ale nezoufejte, máme tu pro vás pár odkazů:
...tak stejně můžete zoufat... nefunkční odkazy zasraný!!! Tak zkuste přímo Gůgl: