Václav Knop

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Systém HIS.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Václav Knop.jpg
Václav Knop
Biografické informace
Pohlaví Muž
Diagnóza Není diagnostikovaný.
Barva očí Mužská = hnědá
Vlasy Šedé
Narozen V Turnově 16. června 1949
Úmrtí Nezemřel a ani se na to netěšíme (mohl by ještě hlásit)
Rodina Manželka: Kateřina Frýbová - Leona Knopová (od 2009)
Děti Hedvika a Kryštof Knopovi
Národnost Česká
Náboženství Jeho tajemné
Sexuální orientace Má dobrou orientaci na nádražích
Tituly Ve Slunečné má MUDr.
Přezdívka Vašek
Povolání Fenomenální herec, dabingový režisér, majitel Hospody a nejoblíbenější nádražní hlasatel
Dobré skutky
TheJeeMan.jpg
Hlásí na nádražích
Spáchané hříchy
Happysatan.jpg
Určitě nějaké během života udělal, nikdo není svatý a bez hříchů
Zajímavosti
1 Na fotce si Václav Knop čekání na vlak v rodném Turnově krátí posloucháním vlastního hlasu v rozhlase
2 Je nejoblíbenější hlasatel na nádražích
3 Vystudoval gymnázium a DAMU.
4 Hrál v Národním divadle, působil v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech a v Činoherním klubu v Ústí nad Labem
5 Tělocvikář (Jonáš) v seriálu Hospoda.
6 Nejvýznamnější roli měl v dabingu byl major Frank Burns v americkém seriálu M*A*S*H.
7 Má vlastní nakladatelství, které vydává CD mluveného slova.
8 Daboval také postavu automechanika Lucase Bertoneho v české kultovní third-person střílečce Mafia: The City of Lost Heaven. Stal tváří obecně prospěšné společnosti Spokojený domov.

Václav Knop je fenomenální herec, dabingový režisér, učitel profesor tělocviku na gymplu s rozšířenóu výukóu hanteců, majitel Hospody a hlavně nejoblíbenější[1] hlas, který v přibližně padesáti železničních stanicích informuje cestující o vlakových spojích prostřednictvím systému HIS (Hlasový ilegální systém), který na česká nádraží v průběhu devadesátých let zavlekla firma Mikrovox. Narodil se v Turnově 16. června 1949.

Systém HIS

Historie z herecké kariéry[edit | edit source]

Působení v divadlech[edit | edit source]

Václav Knop působil v několika divadlech, např. v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, v Činoherním Klubu v Ústí nad Labem či deset let v Národním divadle. V Divadle Karlštejn dostal jednu z hlavních rolí - Arnošta z Pardubic - v muzikálu Noc na Karlštejně, který i režíroval. To vše po absolvování DAMU.

Knop na filmovém plátně[edit | edit source]

Osvětlovače si zahrál v dramatu Julek, sladovníka v Postřižinách, čaroděje v pohádce Nebojsa, chemika Dr. Gerharda Adelsberga v seriálu Dobrodružství kriminalistiky, úředníka v tragikomedii Příliš hlučná samota či zlatníka v Sanitce 2. Knop se na televizní obrazovce a filmovém plátně objevuje zejména v menších úlohách. Od 80. let se objevuje ve filmu, hrál řadu menších rolí např. ve filmech Mág, Hlučná samota, Nebojsa, Svědek umírajícího času, Jak básníci neztrácejí naději, Obsluhoval jsem anglického krále.[2]

Televizní seriály[edit | edit source]

Postavu dalšího nevrlého seniora, doktora Zdeňka Vacka, ztvárnil v úspěšném seriálu TV Prima Slunečná. Svůj hlas propůjčil např. majoru Franku Burnsovi z legendárního amerického seriálu M*A*S*H. Jeho nějznámnější role je nerudný tělocvikář v seriálu Hospoda. Účinkoval v řadě televizních filmů: O podezíravém králi, Uzavřený pavilon, Tajemství, I ve smrti sami, Bankrotáři, Milovníci a v řadě televnizních seriálů: Rodáci, Dobrodružství kriminalistiky, Náhrdelník, Na lavici obžalovaných justice, Hop nebo trop, Zdivočelá země, Četnické humoresky.[3]

Úryvek z Jonáše[edit | edit source]

„To není žádnej terorista, ale náš pán domovník.“

- Jarda Dušek

„Já nejsem žádnej domovník!!!“

- Pan domácí

„Pardon, to je náš pán domácí, on je profesor tělocviku s rozšířeným jazykem.“

- Jarda Dušek

Knopova literatura[edit | edit source]

Knop si založil nakladatelství, které vydává CD mluveného slova. V květnu 2013 se stal tváří obecně prospěšné společnosti Spokojený domov. Je také uznávaným odborníkem na skotskou whisky. Podílel se na knize Skotská whisky.[4]

Historie působení na nádražích[edit | edit source]

Knopova působení na nádražích je velmi bohatá a systém HIS začal hlásit ještě bez Knopa.

Počátky systému HIS (bez Knopa)[edit | edit source]

Všechno to začalo v roce 1992. Ve stanici Praha-Holešovice byl zaveden systém HIS, ještě bez Knopa. Hlásil pouze mongolsky a vietnamsky. O rok později někoho napadlo, že vlak v našich končinách možná používají i čeští cestující.

Počátky Knopova hlášení[edit | edit source]

V Holešovicích se tedy roku 1993 vůbec poprvé z nádražního rozhlasu ozval hlas Václava Knopa, s dnes již téměř klasickou a legandární (českými šotouši oblíbenou i nesnášenou) frází: „PROSÍM, POZOR!“ a to v českém jazyce. Papaláši na pražském hlaváku na sebe nenechali dlouho čekat s reakcí: „V Holešovicích je rozumět staničnímu hlášení! Ten pán musí k nám!“.

Šéfové Prahy hl.n. zatarasili holešovické nádraží vozovou hradbou šukafonů, aby se z nádraží nepohnulo ani kolo a aby ten „pán z rozhlasu“ pošel hladem, nebo aby dobrovolně přešel hlásit na hlavní nádraží. Na(ne)štěstí papaláši nevěděli, že pro opuštění nádraží lze krom vlaku použít též metro, vlastní nohy a jiné formy dopravy. A už vůbec netušili, že zatímco se z rozhlasu ozývalo jedno Knopovo hlášení o odřeknutých vlacích za druhým, samotný Knop vesele dabuje ve studiu.

Obsazení dalších stanic[edit | edit source]

Počátek hlášení ve stanici Praha hl.n.[edit | edit source]

Po několikadenním vyjednávání zástupci Mikrovoxu přiznali, že k hlášení využívají nahraných zvukových sekvencí, které počítač skládá za sebou. A tak se HIS rozšířil do další stanice – Praha hl.n. To se pro změnu nelíbilo nádražákům z Moravistánu a Václav Knop se fiktivně zabydlel i v počítači v Šalingradu hl.n..

Rozšíření do dalších desítek stanic[edit | edit source]

Během let se systém rozšířil do desítek stanic, bylo namluveno v každé (české, anglické, německé) jazykové verzi hlášení okolo 10 000 frází. Některé byly přímo určeny[5] pro Vědecký tým Necyklopedie, který si je u Mikrovoxu objednal za účelem zvýšení neblahé pověsti kultury cestování s ČD (všechny dodané básničky, popěvky a občasné zanadávání), upoutání pozornosti cestujícího (několik více či méně legračních verzí jednotlivých frází, nahrávky typu „Ehm, ehm“, ...) a pro studii možné manipulace s cestujícím. Zajímavostí je, že po panu Knopovi byla pojmenována i známá live distribuce Linuxu KNOPPIX, na které později Mikrovox znovupostavil svůj systém.

Lidé začali Knopovi rozumět[edit | edit source]

Dle vyprávění samotného Mistra Knopa (které si můžete poslechnout pod odkazem níže), jak ho někteří skalní fanoušci přezdívají, se v jeho rodném Turnově krátce po zavedení HISu do dopravní kanceláře dostavil pán s tácem chlebíčků a slovy: „Prosim Vás, dejte to tomu pánovi, co hlásí, já jsem dneska poprvé v životě rozuměl!.

Velká změna (Andula umlčuje lepšího Vaška Knopa)[edit | edit source]

Začátek konce[edit | edit source]

Rok 1999 lze pro Václava Knopa na nádraží označit jako začátek konce. Do hry vstoupila firma CHAPS, která je sama nechvalně známá vyvinutím systému IDOS, jehož cílem je hledat cestujícím nejdelší a nejdražší dopravní spojení (třeba Praha–Brno přes Vladivostok), se systémem INISS a svojí Andulou. Tou Andulou, která během posledních let velice DRZE vystrkuje oblíbenějšího Knopa z hlásících počítačů.

Umlčení na Hlaváku[edit | edit source]

I přes četné protesty nejen šotoušů se tak 16. června 2008 Václav Knop a jeho cizojazyčné kolegyně Blanka Trčanová a Věra Pockley ze své vlajkové lodi – Praha hl.n., po téměř 15 letech věrné služby – definitivně zřejmě navždy odmlčeli, zatím co Andula měla hned první den problémy a mátla cestující svými nesmysly. A to i přes to, že ani ne rok předtím byli šotouši na svolané tiskové konferenci v dopravní kanceláři Praha hl.n. ujištěni, že zde Knop se svým srozumitelným projevem zůstane a že jsou s ním velice spokojeni.

Výmněna dobrých za špatné reproduktory[edit | edit source]

I když existuje i mnoho příznivců Anduly na hlaváku, nutno připomenout, že za Knopa bylo hlášení vždy rozumět! S příchodem Anduly došlo i k výměně reproduktorů na většině nástupišť, za levné asijské a to tak nevhodným způsobem, že zastaví-li u nástupiště vlak, není hlášení rozumět. Navíc se zdá, že se ve společnosti České dráhy po té, co byly označeny za černou díru, rozhodli šetřit a v části haly hlavního nádraží rozhlas vypnuli. Pro změnu Andula vesele hlásí bezdomovcům do parčíku před nádražím nově instalovanými reproduktory. Tedy bezdomovcům hlásila. Ti ji už však nemohli poslouchat a přestěhovali se na nedaleké Václavské náměstí.

Nádraží, na kterých ještě hlásí Knop[edit | edit source]

Naneštěstí pro Andulu se Knop nevzdává a nadále si udržuje přes 80 nádraží a zastávek: (mimo jiné: Děčín hl.n., Ústí n/L západ, Praha-Horní Počernice, Praha-Čakovice, Ostrava hl.n., Pardubice hl.n. ad.). 13. dubna 2015 však ztratil velkou a strategickou baštu - Brno hl.n. Šotouši po tomto mezníku tvrdí, že nikoli pátek třináctého, ale pondělí třináctého přineslo velké neštěstí. Jak si Knop vede můžete sledovat na neoficiální mapě.

Budoucnost vývoje[edit | edit source]

Budoucnost tohoto vývoje, nebo-li "Anduliny plány" jsou pro oblíbeného Vaška Knopa velmi drastické. Knop ve svém rodném Turnově, kde je slyšet jeho hlas od roku 2009 (do té doby tam hlásila Andula a jelikož se tam Knop narodil, propůjčil stanici svůj hlas), bude v budoucnu jedinou stanicí, kde ho budeme moct slyšet. Všechny ostatní stanice mu vybouchne trapná Andula.

Plán, jak strhnout Andulu z trůnu[edit | edit source]

„Ty vole, ta Andula mě už furt tak sere! Normálně mě vystrkuje na nádražích. Co mám dělat? Sehnat si mé fanoušky a přemoct Andulu?“

- Vašek Knop

„Nejspíš to bude třeba. Já myslím, že kdyby se hlasovalo, tak budeš úspěšnější než Andula. Ona má velmi málo fanoušků.“

- Kolemjdoucí

„No jo, Andula je jen bojovná a vítězná. Ale kdyby to hlasování nastalo, já bych rozhodně vyhrál a ČD by ji měli dát padáka.“

- Vašek Knop

„To je dobrej nápad, deme na to! Deme si sehnat šotouše, atd....“

- Kolemjdoucí

„Pak to musíme podat na ČD.“

- Vašek Knop

„A co Postler?“

- Kolemjdoucí

„Zatím deme do boje s Andulou a pak se uvidí, co s ním.“

- Vašek Knop

Umístění Knopa v listině nádražních hlasatelů[edit | edit source]

Pořadí Jméno Systém
1. Andula ─ Danuše Hostinská-Klichová INISS
2. Václav Knop HIS
3. Alexandr Postler HaVIS
4. ČD Speaker (neznámí muži i ženy)
5. Neznámí muži a ženy (mluví z nahrávky počítač)
6. Naživo mluvící člověci (např. kde není nainstalován rozhlasovací systém a při slavnosti se mluví naživo)
7. Neznámá žena ELEN
8. Ostatní

Listina je seřazena dle množství jednotlivého člověka na počet stanic či zastávek. Zdroj: zde[6]

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

  1. Václava Knopa doporučuje do hlásícího počítače v železničních stanicích dvacet z deseti šotoušů po konzumaci alkoholu při blbnutí na nádraží, ve střízlivém stavu jsou pak síly zhruba vyrovnané s konkurenční Andulou.
  2. https://zivotopis.osobnosti.cz/vaclav-knop.php
  3. https://zivotopis.osobnosti.cz/vaclav-knop.php
  4. https://celebwiki.blesk.cz/osobnost/6534/vaclav-knop/
  5. Zlomek z matoucích hlášení si můžete poslechnout na webu Mikrovoxu [1].
  6. https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1xHzshMHD6B9bf5RrQF1kU9kSD60&ie=UTF8&hl=cs&msa=0&ll=49.94061482954874%2C15.567626593749988&spn=3.29291%2C10.821533&z=7

Externí odkazy[edit | edit source]


Relief Havel.jpg
Václavové
Václav Nultý SvatýVáclav I. BendaVáclav II. KrakonošVašek III. HankaVenca IV. HavlůjVáclav V. ChilskýVašek VI. TelefončskýVáclav VII. z HospodyVenca XIV. PesVáclav Poslední NejmladšíVáclav Knop
Šotoušov hl.n.
Čekej, debile Dopravci a údržba

ArrivaČerná díraLEO ExpressRegioJetSŽDCUNŽC

Pozor, sloup Infrastruktura

Bajkalsko-amurská magistrálaBrněnské hlavní nádražíČeská TřebováDesná-PutinskáDopravní podnik města BrnaDvoupatrové nádražíLampárnaLehkokolejná dráha
Liberec hlavní nádražíNádraží Františka Josefa I.Nové brněnské nádražíNádraží Praha-HolyněNádraží SmíchovPohlavní nádražíPraha-EdenPražský Semmering
Tanvaldské nádražíTěžkokolejná dráhaRak-Uh koridoryVršovické nádražíVysokorychlostní železnice

Už se plazíme! "Přidělené" řady

173360373380451452471656680742809810811830831843844854BobinaPolský střepVůz ADBta

Vítejte do světlých zítřků! Technologie

Alexandr PostlerAndulaAVZZBezdrátový přenos energieNaklápění jednotkyDvoupatrové nádražíKokomotivaKritická rychlostKřížové zhlavíLáhev na zalévání kolejí
NajbrtNávěstidloÚzkorozchodné vozy Českých drahPanoramatický vůzProtihlukové stěnyPřepravní průzkumRestaurační vůzSCIASystém HISVáclav KnopVězeňský vůzObrněné dopravníky třídy Pergl

Tak dlouho čekali, až zkameněli.. Kuriozity

AsiaCityIveta BartošováCity ElefantCestující do Tel Avivu bez šátku na kufruEsko PrahaHomeless RallyeJízdní řádKategorie vlakůKultura cestování
Rychlík JeštědSračkoexpresStanda LokotkaŠotocírkevŠotoušŠotouší otázkaTeologický výklad jízdního řáduTerminál 3: Vzpoura strojůTSB BlitzzugVlakVlak Necyklopedie