Systém HIS

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Václav Knop.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Systém HIS (anglická fráze "HIS MASTER'S VOICE" znamená "HLAS JEHO PÁNA" - tedy Knopa (Hlas jeho pána (Knopa))

Systém HIS je typ staničního rozhlasu. Známý je především tím, že umožňuje staničnímu rozhlasu plnit jeho funkci - ohlašovat příjezdy a odjezdy vlaků.

Historie[edit | edit source]

Všechno to začalo v roce 1992. Ve stanici Praha-Holešovice byl zaveden systém nádražního rozhlasu HIS, ještě bez Knopa. Hlásil pouze mongolsky a Vietnamsky. O rok později někoho napadlo, že vlak v našich končinách možná používají i čeští cestující.

Původ jména[edit | edit source]

Jméno systému HIS je odvozeho od anglického slova his, tedy v češtině slovo jeho. Konkrétně z úvodního obrázku "His master's voice" v češtině znamená "Hlas jeho pána".[1] No a hlas jeho pána už představuje pana Knopa. Tedy "Hlas jeho pána (Knopa)". I když článek Václav Knop píše, že název vzniknul z českého "Hlasový ilegální systém".[2] To by ale nedávalo moc smysl, protože systém byl založen v Mongolsku a Vietnamu a tudíž by jeho originální názav něl být Mongolský nebo Vietnamský.

Počátek hlášení ve stanici Praha-Holešovice[edit | edit source]

V Holešovicích se tedy roku 1993 vůbec poprvé z nádražního rozhlasu ozval hlas Václava Knopa, s dnes již téměř klasickou a legandární (českými šotouši oblíbenou i nesnášenou) frází: „PROSÍM, POZOR!“ a to v českém jazyce. Papaláši na pražském hlaváku na sebe nenechali dlouho čekat s reakcí: „V Holešovicích je rozumět staničnímu hlášení! Ten pán musí k nám!“.

Šéfové Prahy hl.n. zatarasili holešovické nádraží vozovou hradbou šukafonů, aby se z nádraží nepohnulo ani kolo a aby ten „pán z rozhlasu“ pošel hladem, nebo aby dobrovolně přešel hlásit na hlavní nádraží. Na(ne)štěstí papaláši nevěděli, že pro opuštění holešovického nádraží lze krom vlaku použít též tramvaj, vlastní nohy, jiné formy dopravy individuální i hromadné (v případě nouze i metro). A už vůbec netušili, že zatímco se z rozhlasu ozývalo jedno Knopovo hlášení o odřeknutých vlacích za druhým, samotný Knop vesele dabuje ve studiu.

HIS přebírá Praha hlavní nádraží[edit | edit source]

Po několikadenním vyjednávání zástupci Mikrovoxu přiznali, že k hlášení využívají nahraných zvukových sekvencí, které počítač skládá za sebou. A tak se HIS rozšířil do další stanice – Praha hl.n. To se pro změnu nelíbilo nádražákům z Moravistánu a Václav Knop se fiktivně zabydlel v počítači i na hlavasu šalingradském.

Rozšíření do dalších stanic[edit | edit source]

Během let se systém rozšířil do desítek stanic, bylo namluveno v každé (české, anglické, německé) jazykové verzi hlášení okolo 10 000 frází. Některé byly přímo určeny pro Vědecký tým Necyklopedie, který si je u Mikrovoxu objednal za účelem zvýšení neblahé pověsti kultury cestování s ČD (všechny dodané básničky, popěvky a občasné zanadávání), upoutání pozornosti cestujícího (několik více či méně legračních verzí jednotlivých frází, nahrávky typu „Ehm, ehm“, ...) a pro studii možné manipulace s cestujícím. Zajímavostí je, že po panu Knopovi byla pojmenována i známá live distribuce Linuxu KNOPPIX, na které později Mikrovox znovupostavil svůj systém.

Současný stav[edit | edit source]

V současné době musíme být s pláčem a nářkem svědky toho, že zkušený Knop bývá vykopáván mumlající Andulou nebo Kačenou. A to nejen na důležitých nádražích (Praha, Olomouc), ale i tam, kde lišky dávají dobrou noc (Chacharovice nad Odrou, Brno...)

Věnujme mu alespoň tichou vzpomínku...[3] (Odkaz pojednává o vzpomínce na hlášení v Praze na hlavním nádraží.)

Budoucí vývoj (budoucnost)[edit | edit source]

V budoucnu bude stanice Turnov jedinou stanicí, kde bude nainstalován tento systém. Všechny ostatní stanice mu vybouchne Systém INISS s trapnou Kačenou. V Praze Knop zůstává např. ve stanici Praha-Horní Počernice.

Umístění systému HIS v listině nádražních hlasatelů[edit | edit source]

Pořadí Jméno Systém
1. Andula ─ Danuše Hostinská-Klichová INISS
2. Václav Knop HIS
3. Alexandr Postler HaVIS
4. Tomáš Vávra ČD speaker
5. Neznámí muži a ženy (mluví z nahrávky počítač)
6. Naživo mluvící člověci (např. kde není nainstalován rozhlasovací systém a při slavnosti se mluví naživo)
7. Neznámá žena ELEN
8. Ostatní

Listina je seřazena dle množství jednotlivého člověka na počet stanic či zastávek. Zdroj: zde[4]

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

Další ukázky[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]

Související stránky[edit | edit source]

Šotoušov hl.n.
Čekej, debile Dopravci a údržba

ArrivaČerná díraLEO ExpressRegioJetSŽDCUNŽC

Pozor, sloup Infrastruktura

Bajkalsko-amurská magistrálaBrněnské hlavní nádražíČeská TřebováDesná-PutinskáDopravní podnik města BrnaDvoupatrové nádražíLampárnaLehkokolejná dráha
Liberec hlavní nádražíNádraží Františka Josefa I.Nové brněnské nádražíNádraží Praha-HolyněNádraží SmíchovPohlavní nádražíPraha-EdenPražský Semmering
Tanvaldské nádražíTěžkokolejná dráhaRak-Uh koridoryVršovické nádražíVysokorychlostní železnice

Už se plazíme! "Přidělené" řady

173360373380451452471656680742809810811830831843844854BobinaPolský střepVůz ADBta

Vítejte do světlých zítřků! Technologie

Alexandr PostlerAndulaAVZZBezdrátový přenos energieNaklápění jednotkyDvoupatrové nádražíKokomotivaKritická rychlostKřížové zhlavíLáhev na zalévání kolejí
NajbrtNávěstidloÚzkorozchodné vozy Českých drahPanoramatický vůzProtihlukové stěnyPřepravní průzkumRestaurační vůzSCIASystém HISVáclav KnopVězeňský vůzObrněné dopravníky třídy Pergl

Tak dlouho čekali, až zkameněli.. Kuriozity

AsiaCityIveta BartošováCity ElefantCestující do Tel Avivu bez šátku na kufruEsko PrahaHomeless RallyeJízdní řádKategorie vlakůKultura cestování
Rychlík JeštědSračkoexpresStanda LokotkaŠotocírkevŠotoušŠotouší otázkaTeologický výklad jízdního řáduTerminál 3: Vzpoura strojůTSB BlitzzugVlakVlak Necyklopedie