Andula

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search250px

„Byla sněhová kalamita, uvázli jsme na čtyři hodiny na jednom nádraží a řeknu vám, není nic horšího, než když si sama sobě oznamuji, že vlak nejede a ještě dlouho nepojede, že se vám omlouvám. A toto hlášení se samozřejmě opakovalo snad stokrát.“

- Danuše Hostinská-Klichová

Andula (též "ta ženská v repráku na nádraží") je lidové označení českého (prý) ženštinového hlasu systému INISS (I nás iritují spožděné spoje (chyba v počátečním písmenu slova spožděné vznikla tak, že Andula při jednom ze svých flámování (viz níže) omylem poslala korektora textu do špatného vlaku. Chyba se přenesla do zkratky a posléze již bylo autorům hloupé ji opravit)) společnosti CHAPS (Chraplavé akustické poruchové systémy nebo Chceme Andulu Pro Sebe), která se v desítkách železničních stanic v Čechách, Moravistánu i ve Slizku stará o zvyšování krevního tlaku a vzteku cestujících čekajících na zpožděný mimořádný mezistátní motorový osobní vlak. Ta potvora se prý oficiálně jmenuje Danuše Hostinská-Klichová.

Původ jména[edit]

Označení Andula je lidově vytvořený pseudonym brněnské herečky Danuše Hostinské-Klichové, která celých 11 let tajně pro CHAPS nahrávala zmatečná hlášení pro cestující. Přezdívka sloužila jako synonymum parodie na herce, dabéra, dabingového režiséra, a hlas konkurenční firmy Mikrovox, Vaška Knopa. CHAPS však stále ponechává dva své mluvčí v anonymitě a to dva Anduliny nápadníky - Skopčáka a buržousta.[1] Podle zkoumání Vědeckého týmu Necyklopedie se dlouho vědělo, že by Andula mohla pocházet z oblasti Brna, neboť z tohoto města pochází CHAPS a paní Milena, hlas slovenské verze INISSu.

Objevily se spekulace, že skutečné jméno Anduly by mohla být Eva, dohromady s Knopem tvořící duo Eva a Vašek. Zlí jazykové tuto teorii rezolutně prohlašovali za špatnou s tím, že tajemný hlas patří Barboře Škrlové (či nějakému jejímu druhému, třetímu, čtvrtému, pátému, popřípadě šestému JÁ). Dlouho se též tradovalo, že hlas je výsledkem nepodařeného pokusu počítačových techniků o syntetický hlas nyní již nestárnoucí Heleny Růžičkové.

250px

Odhalení identity[edit]

Jak již bylo řečeno, Andula se v letech 1999 až 2010 skrývala před okolním světem, odmítala žádosti o rozhovory a ty, kteří věděli, krutě posílala na špatné nástupiště. Zlom ale nastal v první polovině roku 2010, kdy si americký prezident Barack Obama a ruský prezident Dmitrij Medveděv vybrali Prahu pro podpis smlouvy o jaderném odzbrojení START. Česká republika měla za tuto čest nabídnout něco na oplátku. Inu, české Ministerstvo zahraničních věcí se po konzultaci s ostatními ministerstvy dohodlo, že Česko se dokonale obejde bez Anduly. V depeši ministra zahraničí americkému velvyslanci stálo, že ČR nabídne hlas informačního systému INISS, Danuši Hostinskou-Klichovou.

Američané s tím nesouhlasili a není jisté, co nakonec Česká republika na oplátku nabídla, nicméně zmíněná depeše byla zveřejněna na stránce umožňující anonymní publikaci citlivých vládních, korporátních či církevních dokumentů WikiLeaks. Zde byla nalezena Vědeckým týmem Necyklopedie, který dal okamžitě echo bývalému redaktorovi nejmenované české komerční jedničky. Světe div se, ve firemním časopisu dodavatele zabezpečovacích zařízení na dráze vyšel rozhovor s Andulou vč. jejího jména.

Anduliny problémy[edit]

Kromě menstruace (která ovšem trápí každou ženu) se mezi Anduliny osobní problémy řadí hlavně sklon k alkoholismu. Nejednou byl zaznamenán Andulin útěk, po němž zpravidla následovalá chaotická až matoucí hlášení. Po jednom letním flámu se jí dělaly bílé mžitky před očima tak moc, že to pokládala za sněhový dar z nebes a okamžitě oznámila nic netušícím (a hlavně střízlivým) cestujícím, že vlak bude opožděn z důvodu sněhové kalamity.

Pro změnu při sněhové kalamitě v lednu 2010 Andule zamrzla ústa ve vlaku City Elegant, kde hlásí zastávky, a tak místo ní cestující o příštích zastávkách informovala paní průvodčí naživo. (Anduliny nefanoušky samozřejmě potěšilo, že Knop na nádražích hlásil Exquisite-kmixdocked mute.png, a vůbec neremcal.)

Dalším Andulinou oblíbenou činností je hlášení nesprávného nástupiště nebo vymýšlení nových neexistujících vlaků.

Mezi její hlavní problémy patří také paranoidní psychóza. Má strach, že ji pronásleduje Knop s Postlerem (hlasy konkurenčních firem) a chtějí ji z nějaké stanice, kam se vetřela, naložit do žabotlamu a poslat na "odstavné nádraží" (rozuměj vrakoviště) v České Třebové. Zde má ale pracoviště konkurenční Starmon, který by Andulin žalozpěv určitě poslouchat celý den nechtěl.

Poté co zlákala ke své pijácké vášni i své výše zmíněné kamarády Amerikána a Skopčáka, přestali se na naše hlášení spoléhat i cizinci. Dosud nejstrašnější hlášení zažili cestující v Mnichovicích, kde tito tři výtržníci otravovali několik minut v kuseExquisite-kmixdocked mute.png. Cestující se nechali slyšet, že to byl pro ně nejhrůznější zážitek od dob, kdy do Mnichovic na pouť zavítal Pašík a kocour Mikeš Ševců z Hrusic na trakaři.

Obyvatelé okolních vesnic se od té doby snaží prosadit, aby se tzv. náhubkový zákon vztahoval i na Andulu. Ta by tak mohla pouze sdělit, že vlak bude opožděn, avšak už nikoliv o jaký vlak jde, kudy jede, či jiné informace, které by mohly vést o odhalení identity vlaku. Tím by se doba hlášení Anduly zkrátila na pár sekund, což místní považují za přijatelné.

Stanice obývané Andulou (neboli kam už se Andula stačila vetřít a oblíbenějšího Vencu Knopa vytlačit)[edit]

Bojovná, trapná Andula pomalu vystrkuje lepšího![2] Vencu Knopa z jeho teplého bydliště v počítačích železničních stanic.

Benešov u PrahyBlatno u JeseniceBělotínBohumínBratkoviceBrňovBřeclavBřezniceBystřičkaČáslavČeladnáČerčanyČernotínČeské BudějoviceČeský Těšín (Czeski Cieszyn)DobronínDoksyDomažliceDrahotušeFrenštát pod RadoštěmFrenštát pod Radhoštěm městoFrýdek-MístekFrýdlant nad OstravicouHavlíčkův BrodHodonínHorka u ČáslaviHranice na MoravěHulínHustopeče nad BečvouChebJestřebíJindřichov ve SlezskuJindřichův HradecJistebníkKarlovy Vary hlavní nádražíKarviná hlavní nádražíKolínKlatovyKralupy nad VltavouKrnovKroměřížKunčice pod OndřejníkemLiberecLichkovLipník nad BečvouLovosiceLuhačoviceLukavice na MoravěMěsto AlbrechticeMnichoviceNávsíNymburk hlavní nádražíMoravský PísekOlbramoviceOlomouc hlavní nádražíOpava-východOstrava-KunčičkyOstrava-StodolníOtrokovicePolomPlaná nad LužnicíPlzeň hlavní nádražíPraha hlavní nádraží (do r. 2008 zde 15 let hlásil Václav Knop!)Praha-BěchovicePraha-Dolní PočernicePraha-Holešovice (zde byl v roce 1992 vůbec poprvé používán HIS s Václavem Knopem)Praha-HostivařPraha-KyjePraha-LibeňPraha Masarykovo nádražíPraha-Modřany zastávkaPraha-SmíchovPřerovRokycanyŘíčanyRožnov pod RadhoštěmSemilySokolovSrní u České LípyStaré Město u Uherského HradištěStrančiceStřítěž nad BečvouStudénkaSuchdol nad OdrouŠpičákŠpičkyTáborTeplice nad BečvouTrutnov středTrutnov-PoříčíTřemešná ve SlezskuTřinecValašské MeziříčíVelký OsekVeselí nad MoravouVlašimVsetínZábřeh na MoravěZdiceZlín středZnojmoZubříŽelezná Ruda centrumŽelezná Ruda městoŽelezná Ruda-Alžbětín

Andula už cestující otravuje na cca 531 nádražích! Její vtírání dál pokračuje i přes protesty fanoušků V. Knopa.

Roku 2016 začala Andula chraptit na těchto stanicích dříve obývaných V. Knopem: Beroun, Klatovy, Most a Přelouč. Andula se však neštítí parazitovat na komkoliv. Během CDPizdace Andula nemilosrdně vykopla ze stanic Choceň a Ústí nad Orlicí i druhého konkurenta - A. Postlera (pozn: STARMON s.r.o. sídlí v Chocni). Čímž se potvrzuje její výše uvedená paranoia. Pouze stanice před rekonstrukcí - Česká Třebová, Brandýs nad Orlicí a Pardubice hlavní nádraží - zůstaly prozatím ušetřeny.

Andula též hlásí zastávky v některých vlacích, zejména v City Elefantech. Dokonce byl zaznamenán případ slovního pohoršení cestujících, když v rychlíku užila oslovení "Vážení cestující, stará paka". Avšak rok 2010 Andulu ve starších City Elefantech umlčel. Takzvaný Problém roku 2010 spočívá v tom, že starší kusy Elefantů nezvládly přechod na tento rok a jejich systémy ukazují rok 2016. Ovšem pro zmíněný rok nejsou v systému nahraná data pro matoucí hlášení, a tak cestující místo Anduly mate ticho a nefunkční informační panely. Nutno říct, že Andule značně konkurují a ČD zvažují, že i ze zbývajících (funkčních) kusů informační systém odstraní.

Dokonce i zaměstnanci ČD již mají z Anduly legraci, jak dokazuje tento záznam slovního průjmu Anduly v City ElefantuExquisite-kmixdocked mute.png. Polehčující okolností však bylo, že z reproduktorů vypustila i mimořádnou repliku, ve které cestující přivítala ve vlaku (to se u ČD normálně z principu nedělá). Fanoušci Václava Knopa však zaslali na generální ředitelství ČD žádost o prošetření této nevídané drzosti informačního systému. Odpověď je potěšila. ČD přislíbili, že vždy, když bude mít Andula své dny, nasadí na hlášení do vlaků mistra Knopa. Ten dokáže podle ČD lépe držet jazyk za zuby a v případě nepředvídané události nebude cestující vítat ve vlaku.

Specialisté na kybernetiku se domnívají, že takové zlomyslnosti nemůže být stroj schopen. Tak vznikla hypotéza, že v každém automatu je uzavřena jedna naklonovaná Andula.

A proč vůbec Andula nahrazuje Knopa? Jedna z teorií hovoří o tom, že při natáčení amerických filmů v Praze ve scénách na hlavním nádraží si tvůrci oblíbili Václava Knopa, kterého tam slyšeli. Neznámá Andula se také chtěla proslavit a snad dostat roli v Hollywoodu. Teď tedy na nádražích čeká na svou příležitost, až si ji nějaký režisér všimne (což je na hlavním nádraží v Praze téměř nemožné - vždyť ji není slyšet!). Doufejme, že se jí to co nejdříve podaří a nádraží opustí.

Andulko INISSová[edit]

Pravděpodobně znáte písničku Andulko Šafářova, husičky nemáš doma. Dala vzniknout protestsongu Andulko INISSová se stejným hudebním motivem, který by se mimochodem dal dobře použít i jako znělka na nádraží.

Andulko INISSová,
proč Knopa nemáš ráda?
Knop hlásí zřetelně,
Andulko, nežeň jej.
Nežeň jej z rozhlasu ven,
Raději mu slovo dej.

Kdybych ho pryč nehnala,
stoupla by jeho sláva.
Václav Knop zahlásí,
lidé ho uslyší, hned si ho oblíbí.
Knop musí z kompjůtru ven,
dřív než přijdu na buben.

Externí odkazy[edit]

Poznámky[edit]

  1. Nepotvrzené informace o identitách těchto mluvčích přináší článek http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/muj-styl/19346-hlasy-z-metra-i-vlaku-ci-jsou
  2. Václava Knopa doporučuje do hlásícího počítače dvacet z deseti šotoušů po konzumaci alkoholu při blbnutí na nádraží, ve střízlivém stavu jsou pak síly zhruba vyrovnané.
Šotoušov hl.n.
Čekej, debile Dopravci a údržba

ArrivaČerná díraLEO ExpressRegioJetSŽDCUNŽC

Pozor, sloup Infrastruktura

Bajkalsko-amurská magistrálaBrněnské hlavní nádražíDopravní podnik města BrnaDvoupatrové nádražíLampárnaLehkokolejná dráhaNádraží Františka Josefa I.Nové brněnské nádražíPražský SemmeringNádraží Praha-HolyněNádraží SmíchovPohlavní nádražíTěžkokolejná dráhaRak-Uh koridoryVršovické nádraží

Už se plazíme! "Přidělené" řady

380451452471656680742809810811830831843844Restaurační vůz854BobinaPanoramatický vůzPolský střepTSB BlitzzugÚzkorozchodné vozy Českých drahVůz ADBta

Vítejte do světlých zítřků! Technologie

AndulaBezdrátový přenos energieNaklápění jednotkyDvoupatrové nádražíKritická rychlostKřížové zhlavíLáhev na zalévání kolejí
NajbrtProtihlukové stěnyVáclav Knop

Tak dlouho čekali, až zkameněli.. Kuriozity

AsiaCityIveta BartošováCity ElefantCestující do Tel Avivu bez šátku na kufruHomeless RallyeJízdní řádKategorie vlakůKultura cestování
Standa LokotkaTeologický výklad jízdního řáduTerminál 3: Vzpoura strojů

Povolání
Ryze mužské Ryze mužská

BodyguardBůhDiktátorHasičHorníkKnězKovbojPapežPirátTatrman

Ryze ženské Ryze ženská

AndulaDominaHajzlbábaPaníčitelkaProstitutka

Levná síla Levná pracovní síla

BarmanBezdomovecDítěKulakPotřebnýUkrajinec

Drahá síla Drahá pracovní síla

FrikulínMagistrPodnikatelVědec Necyklopedie

Politika Politici

KlaunPolitikPrezidentŘeditel zeměkoule

Státní zaměstnanci Ostatní státní zaměstnanci

AgentAktivistaDůchodceMeteorologNovinářOdborníkPapírový policistaPedagogPolicistaSmrtkaUčitelÚředník

Dělnická třída Dělnická třída

KloboučníkKominíkLékařOpilecRobotSkýrníkStarý pecařVodič mulyZedníkZemědělec

Zbytečná Zbytečná povolání

AstrologBakchalářBc.EkoteroristaFilosofInženýrNadpisářStudentŠéfVědecWC kreativec