Depo Turnov

Depo Turnov (dle Markových slov taky jako "naše depo, v našem depu...") je depo drážních a kolejových vozidel. Pravidelný provoz v depu skončil v roce 2002. Téhož roku bylo depo vyklizeno Českými drahami. Dodnes slouží k účelu historických akcí.
Historické akce[editovat | editovat zdroj]
Depo nabízí širokou škálu historických jízd. Od parní až po motorovou trakci.
„ | Elektrickou trakci nevedeme. Jednak proto, že Liberecký kraj nemá ani kilometr elektrifikace, tak taky proto, že nehodláme koukat na Kolej-klub, jak si vedle "historických" vozů dává bastardy a jiné šunty. —Marek v rozhovoru s Českou Národní Inspekcí |
“ |
Pravidelné jízdy bývají o sezóně, čili o letních prázdninách. Nejběžnějším exemplářem bývá parní lokomotiva řady 310.0 přezdívaná Kafemlejnek. Konkrétně 310.0134 "Babička". S touto historickou mašinkou má Klub přátel železnic Českého ráje (KPŽC) nespočet akcí. Babička vyniká na každé jimi pořádané akci.
Historické spolky v depu[editovat | editovat zdroj]
V Turnovském depu se usadilo pár historických spolků. Je jich celkem čtyři. Dva z nich moc nevynikají. Jedni se starají o brejlovce, druzí zase o "čtyřkoláka". Tak či tak jsou bráni za "gangy" Turnovského depa. Je to dáno tím, mají prakticky nulový vozový park, až na jednu nebo dvě lokomotivy. Potom se zde vyskytují dva hlavní spolky, které vynikají z celého depa nejvíce. Jedná se o Klub přátel železnic Českého ráje, spolek, jenž má na starosti Kafemlejnka. A Kolej-klub – přezdívaný jako urážka slova historie.
KPŽC[editovat | editovat zdroj]
Klub přátel železnic Českého ráje je v depu nejdéle. Působí zde již od roku 1992. Ve stejném roce si získali do své sbírky parní mašinku 310.0134 o kterou se starají dodnes. Spadá pod ně i většina historických vozů, které bývají k nahlédnutí o retro jízdách nebo při otevření depa. Tak či onak jsou členové KPŽC vždy připraveni k zájmům cestujících a návštěvníků depa vyhovět. Jednou za čas shání spolek finanční podporu na opravu parní lokomotivy. KPŽC má největší počet zaměstnanců a prosperuje při retro jízdách na lokálních tratích v okolí Turnova.
„ | Lidé si na naší Babičku už zvyknuli. Mají ji rádi a ona má naopak ráda nás. Staráme se o to, abychom mohli vždy na sezónu vyjet bez potíží. Ne ale vždy jde všechno podle plánu. —opět Marco Polo při týdenním tisku Turnovského zpravodaje |
“ |
Kolej-klub[editovat | editovat zdroj]
Kolej-klub (přezdívaný mnohdy jako (K)olej-klub, Kojenecký-klub, Klub naolejovaných femboyů...) je klub, jenž se se svým vozovým parkem chlubí motorovou jednotkou řady 810. Konkrétně jednou v retro nátěru + BDtax, a nyní jednou nově odkoupenou v nátěru "unifik". Dále také prosperují s motorovou lokomotivou T334 přezdívané "Rosnička." Tito lidé mají za následek špatný stav některých z jejich vozů. Mnohdy se vztahy s kpžc a Kolej-klubem přirovnávají k mafii či jiné organizaci.
Sabotáže[editovat | editovat zdroj]
V depu dochází i k častým sabotážím mezi spolky. V nedávné době se jen tak náhodně porouchala Rosnička. Na druhou stranu se odložilo dodání Kafemlejnku. Tyto dva spolky mezi sebou dvakrát nevychází. Dobrým příkladem může být videohra Mafia: The city of Lost Heaven, nebo film Kmotr.
Depo obecně[editovat | editovat zdroj]
Turnovské depo nabízí spousty příležitostí nahlédnout do historie. Můžete se zde setkat s vozy, jenž se zde vyskytovali ještě za pravidelného provozu. Dále také při některých akcích ohledně otevřeného depa je možnost navštívit lokomotivu T478, vůbec první motorovou lokomotivu, která dorazila do Turnovského depa. Měli jsme i tu čest zde přivítat jeden z prototypů lokomotivy T499. Je zde mnoho pokladů k objevování. Také se zde nachází "hřbitov" kolejových vozidel. Konkrétně železničních vozů Ci, Ce (Be) a i jiných nákladních vozidel. Možnost také spatřit unikátní zelené ČD B256. Bohužel posprejované a v nepojízdém stavu.