Pendolíno
Tento článek se tematicky překrývá s článkem ČD 680 Pendolino. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Pendolíno (cajzlovsky - letadlo chudejch, hantec - blesková šalina, ostravsky - vadne CD-ROMy pyčo, vulgárně - jednotka řady 680) patří ke konečníku ČD. Tu a tam jej lze spatřit, kterak postavá ve stanici. Při troše štěstí ho lze vidět i v pohybu, jak je taženo do depa.
První kus Pendolina měl být dodán již v roce 1997, avšak po neblahém konci výrobce skříně vozu (ČKD) zbytek konsorcia sedm let přemýšlel, jak vyřešit vzniklé finanční potíže. Firma Fiat Ferroviaria (dnes Alstom), která práci po ČKD převzala, tedy předělala sklad výzbroje proti příslušníkům Moravské osvobozenecké armády na bistro. Jelikož vozidlo nikdy nebylo koncipováno jako luxusní, nikoho nepřekvapí, že v tomto bistru se pokrmy konzumují ve stoje při sledování nikam neubíhajícího umakartu před očima strávníka - aspoň ho neruší pohled z okna.
„Ani jsem si ho nevšim!!“
Název[editovat | editovat zdroj]
Jméno Pendolíno má původ velmi nejasný. Patrně vzniklo spojením dvou častí:
- První má základ ve starém vietnamském slově pendlovat tzn. přecházet mezi stánkem a tajným skladem padělaného zboží. Autor zřejmě viděl paralelu v přepravě prasopsů mezi Českem a Moravstánem.
- Druhá polovina je spojována s línem. S rybou se sexy mozkem, která je ale tak neohrabaná, že se ji říká slon v porcelánu, zkráceně Emo. Jazykovědci ale předpokládájí, že autor už měl něco upito.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Výroba započala již v době husitství, ale tenkrát měl tento povoz honosnější jméno, tzv. vozová hradba.
Z těchto dob se zachovalo jen spojení mezi vozy, které je tvořeno dlouhou dřevěnou kládou. Jistých uprav doznala pouze skřín vozidla, která je nyní opatřená střechou. Byla přidána také sedadla. Je totiž nepohodlné stát při dlouhých zastávkách v poli. Nově je jednotka také klimatizována, aby se pobyt v přírodě ještě více zpříjemnil.
Specifikace[editovat | editovat zdroj]
Výrobce: Castrol Ferroviagra
- Délka: bez tří hodin dva světelné dny.
- Šířka: tři Jyrkové vedle sebe.
- Rychlost: i chromý slimák je rychlejší.
- Počet vozů: 7 (kupodivu prvočíslo).
- Přepravní kapacita: zatím utajena, prý až 12 prasopsů.
- Provozní napětí: postačí jedna 9 V baterie, rezerva: 17477 kusů nebo že by to bylo 17747. Čert ví! (Nicméně obě čísla jsou prvočísla)
Budoucnost[editovat | editovat zdroj]
Mluvčí Českých drah označil budoucnost Pendolína, kvůli klesajícím zásobám černého uhlí za ubohou, ba přímo k smíchu.