Jarek Nohavica

From Necyklopedie
(Redirected from Jaromír Nohavica)
Jump to navigation Jump to search
Nohavica je i známý fanoušek fotbalu

Jarek Nohavica je český ostravský hráč Scrabblu a Black Metalový hudebník. Rád se ovšem cpe i do politiky (povětšinou prostřednictvím svých písní, v lepších dobách udavačstvím).

Povolání[edit | edit source]

Ne vždy byl hudebníkem. Jako malý chtěl být hlídačem krav ("Já chci být hlídačem krav" - Jarek Nohavica). Proti tomu ale byli jeho rodiče, chtěli z něj mít právníka, protože "takový doktor práv sedí si v suchu, bere velké peníze a škrábe se v uchu." Když zjistili, že úplně stejně je na tom voják, který je k tomu oholen zadara a dostane oblek jako bonus, změnili názor a Jarek šel na vojnu "Když mě brali za vojáka"). Po pár letech ho to zřejmě přestalo bavit, a tak odešel. Potkal přitom Čechomor (skupinu ostraváků, nenávidějících Čechy), zjistil, že se našel v kritizování.

Písně[edit | edit source]

  • Jednou z jeho nejznámějších kritizujících písní jsou Tři čuníci - satira na Davida Ratha, Mirka Topolánka a Jyrku Paroubka. Napsal o nich "cestu neznají, vyšli prostě do světa a vesele si zpívají" nebo "lidé zírají, důvod neznají, proč ti malí čuníci tak vesele si zpívají." Ne nadarmo se o něm říká, že je mistrem metafory - konečně, důkazem toho je jeho mistrovský výběr slov. Jeho slovní zásobu dokazuje i to, že je mistrem republiky ve Scrabblu z roku 1997.
  • Jeho píseň Hlídač krav pravidelně zní na sjezdech KSČ, neboť naplňuje striktní kritéria pro budovatelskou píseň, neb vyzdvihuje tvrdou práci rolnického lidu a opovrhuje vzděláním. Lyrický subjekt v ní nachází štěstí v prosté práci, jež mu nedává myšlenkový prostor k nacházení nesouhlasu s totalitním režimem.
  • Jeho další mistrovský hudební kousek nese název "Pijte vodu". Popisuje humorné zážitky z vojny, kde se kamarádil s Vencou Becherů, jemuž zde věnoval celou sloku. Nevynechal zde ani historku ze zájezdu do Ameriky, kde to Clintonová přehnala s rumem.
  • Napsal také několik nezáživných písní bez pořádného příběhu, například Kozel (Jarek vypráví o svém dědečkovi) nebo Milionář (o svém tchánovi).
  • Nechal se vtáhnout do infantilní a módní antiEURO předvolební kampaně stranou ODS a jejím hlavním předvolebním tahnounem Janem Zasmradilem, na objednávku ODS tedy zazpíval píseň S eurem na vás seurem.
  • Nesmíme rovněž opomenout známý protestsong Ladovská zima, ve kterém protestuje proti zimě, z nepochopení způsobil mnoho emocí, hlavně mezi Pražáky, kteří nemohli pochopit co je to opravdová zima.

Soubor:Jaromir Nohavica - Ladovska ZimaSoubor:Tři ČuníciSoubor:Jaromir Nohavica - Pijte vodu

StB[edit | edit source]

StBáci dlouho popírali jakoukoliv spolupráci s Jarkem. Jarek musel zfalšovat své jméno na jejich spise, aby mu to vůbec někdo uvěřil.