Tanvaldské nádraží
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Tanvald. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Tanvald má tři vlakové stanice (Tanvald, Tanvald zastávka (je blízko gymplu) a Desná). Z hlavního nádraží Tanvaldu (stanice Tanvald) jezdí vlaky do Jablonce, Liberce, Szklarské Poręby a kde odjíždějí i přímé rychlíkové spoje do Železného Brodu přes Turnov a Mladou Boleslav do Prahy. Stanice jsou vybaveny systémem INISS s Andulou.[1] Jedna stanice (stanice Desná) nemá žádný informační systém. Je pravda, že tanvaldem projížděl Vlak Necyklopedie. Jel tady z důvodu konání kulatého výročí České Necyklopedie. Jízda se konala plus minus dva roky od roku 2016.
Z historie hlášení[editovat | editovat zdroj]
Na nádraží byl do roku 2015 (do roku rekonstrukce a trochu zlepšení i zhoršení nádraží v Tanvaldě) ČD Speaker v podobě hlasu muže.[2] Po roce 2015, tedy po rekonstrukci nádraží byl na nádraží instalován Systém INISS s Danuší Hostinskou-Klichovou, obecně známou pod přezdívkou Andula.
Historie nádraží[editovat | editovat zdroj]
Nádraží bylo zprovozněno někdy mezi lety 1612-1650 (o přesném datumu se neví), když byli vyhnálci z Železňáku nuceni postupovat do hor, tak postavěli trať právě do Tanvaldu (byla to konečná stanice). někdy kolem roku 1900 sem zatáhli Liberečáci svou trať z Liberce. Proč se to stavělo a jaký to mělo cíl, není zatím známo. Jenže Liberečákům to nestačilo a začali stavět železnici přes celé hory na druhou stranu někdy po roce 1900. Stavba trati byla velmi náročná a až tak náročná, že terénníci museli dát do koleje zuby. A tak vznikla jediná ozubnice v celém tehdejším Česko-slovensku.
Sněhová kalamita 2010[editovat | editovat zdroj]
Roku 2010 byla sněhová kalamita a tak vlaky měli samozřejmě problém se zpožděním. Například rychlík R21 na trase Praha-Vršovice ─ Tanvald už i v nižších polohách nabíral kvůli tomu více jak hodinu zpoždění. A proto bylo rozhodnuto, že do Tanvaldu nepojede a skonči v nějaké bližší stanici. Za vše samozřejně mohl vítr a sníh a jelikož se nestíhalo odklízet kojeje a tak byly zaváty sněhem a místy několik popadaných stromů. Osobní vlak L1 na trase Liberec ─ Harrachov to měl o hodně složitější.
Budoucí plány tanvaldského nádraží[editovat | editovat zdroj]
Málo kdo ví, že tanvaldské nádraží je teprve ve vývojovém stádiu. Tato doprava byla rozdělena do dvou etap, z nichž ta druhá nebyla dokončena a dokonce ani započatá. V první etapě se jednalo o celkovou opravu nádraží, tedy nová nástupiště a kolejiště, návěstidla, nová osvětlení, přechod z ČD Speakeru na Andulu a tak dál. To vše proběhlo během jednoho roku 2015.
Druhá etapa je plánovaná do pěti let (2035-2040) a je tak dlouhá, protože bude obsahovat mnoho nových železničních panelů. V podstatě z ní město chce udělat moderně vybavené nádraží, jako na koridorových tratích. První změnou tanvaldského nádraží by bylo rozšíření šířky nástupiště a zastřešení. Dále bychom měli pokračovat přes přeinstalaci informačního systému od Anduly k Systému HIS s Václavem Knopem. Další výraznou změnou by byla výstavba elektrifikace, k jakému využití by byla, se dozvíte později. Poté již pokračujeme přes menší stavby, tedy jako vybudování podchodu, aby se nemuselo klopýtat přes šíny (prý dle přání města). Tady ovšem vzniká neuvědomělost a to taková, že by vlaky poté nabíraly velké zpoždění, protože cestující musí dolů a pak zase nahoru a kdežto budou v jedné rovině, bude vše daleko rychlejší. Od Necykloverzity bylo toto oznámení do vedení města Tanvald posláno v roce 2019. Ovšem město se ohradilo tak, že se vymluvilo, že chce tunel potáhnout až k silnici za řekou, aby se to nemuselo celé obcházet. Další stavbou na tanvaldském nádraží by byly protihlukové stěny. Ty by zajišťovaly menší hlučnost nádraží. Jako menší významější stavbou by tu bylo nové tzv. křížové zhlaví pro potřebu uvést jednu kolej do obou tratí (s tím má nádraží problém, protože se nemůže napojit na trať Libereckou). Tyto všechny stavby by měly činit náklady ve výši 2,5 miliardy korun. Další etapní změnou by bylo uspořádání linek. Současně jimi projíždí linky L1, L31 a R21. Tanvaldem by projížděly tyto linky: L1 Liberec-Szklarska Poręba Górna a R21 Praha-Szklarska Poręba Górna. Z Tanvaldu by vyjížděli linky (jejich cílová, či výchozí stanice) IC Sniéżka Tanvald-Varšava-Bialystok (to by byla právě linka, kde by se využila elektrifikace), RE 2 Tanvald-Dlážďany a L31 Tanvald-Železný brod. Ovšem značné přibytí linek by vyžadovalo i třetí nástupiště a v tom důsledku by se musel provést velký zásah do krajiny - vykácet stromy, urovnat povrch a zabetonovat tamní řeku a hodit železniční svršek. Mimo jiné, bylo by také potřeba shodit pár baráků, jako například Paliva BERNARD Smržovka a.s. a podobně.
Reference[editovat | editovat zdroj]