Historici Wargamingu
Historici Wargamingu, jsou lidé (možná, snad), kteří dělají historický průzkum do hry World of Tanks. Starají o historickou přesnost tanků a mají opravdu zajímavý styl práce. Jejich interpretace historických materiálů je občas překvapivě flexibilní, což vede k fascinujícím volbám, pokud jde o výběr tanků a jejich vlastností.
Počátky[edit | edit source]
Na začátku World of Tanks se historici z Wargamingu s obdivuhodnou vervou ponořili do světa vojenské techniky – alespoň té na papíře. Jejich výzkum byl tehdy docela "přesný", pokud tedy za historickou přesnost považujeme tanky, které se objevily ve formě skic na poflusaném kapesníčku nebo možná v nějakém zaprášeném šuplíku jednoho z inženýrů. Bylo osvěžující vidět, jak tvůrčí dokážou být při oživování projektů, které by si jinak nikdo ani nevšiml.
Třebaže mnohá vozidla nikdy neopustila kreslící prkno, Wargamingu se nějak podařilo dát jim virtuální podobu, která byla… no, řekněme "přesvědčivá". Byla to doba, kdy se ještě drželi určité linie "realismu", i když ten realismus byl možná trochu pružný. Koneckonců, kdo by se staral o takové drobnosti, jako je skutečná funkčnost nebo použitelnost na bojišti, když je potřeba naplnit technologický strom?
Historici tehdy projevili talent pro nalezení těch nejzajímavějších a nejméně pravděpodobných tankových projektů – někdo by dokonce řekl, že se jim dařilo vynalézt historii znovu. Našli způsob, jak učinit z nejasných skic a nerealizovaných prototypů plnohodnotné účastníky bitev, což je jistě talent, který by v každé jiné disciplíně vyvolal respekt... nebo alespoň úsměv. Je to skoro jako by se snažili ukázat, že historie je vlastně o interpretaci – a oni byli jejími opravdovými mistry.
Situace dnes[edit | edit source]
V dnešním herním světě, kde se pravda a fikce prolínají, historici Wargamingu neúnavně pracují na „obohacování“ historie tankových vozidel. Tito kreativní géniové se rozhodli, že historická přesnost je jen přítěží, kterou je lepší ignorovat. A tak nám přinášejí zbrusu nové tanky, které údajně měly své místo v dějinách, i když reálně existují jen v jejich fantazii.
Je fascinující, jak Wargaming dokáže prezentovat tato vozidla jako autentická, pečlivě zakomponovaná do historie, přestože jejich reálné základy jsou, mírně řečeno, podezřelé. Historici Wargamingu vezmou pár komponentů, které kdysi skutečně existovaly, přidají k nim trochu vlastní invence a voilà – nový „historický“ tank je na světě. A aby toho nebylo málo, ke každému tanku přidají důkladně propracovaný příběh, který je natolik složitý a detailní, že vzbuzuje dojem, jako by se skutečně stal.
Ale tady je ten háček: tato vozidla nikdy neexistovala v té podobě, jakou nám Wargaming představuje. Ve své snaze učinit hru zajímavější se tým historiků rozhodl, že historie je jen pružná hmota, kterou lze formovat dle libosti. A tak se hráči setkávají s tanky, které jsou prezentovány jako reálné, ačkoli ve skutečnosti jde o čistě vymyšlené konstrukce, které nemají žádný skutečný historický základ. Wargaming se nebojí postavit na piedestal vozidla, která nikdy nespatřila světlo světa, a to s naprostou vážností.
To, co by pro historika mělo být svatým grálem – autentický výzkum a respekt k faktům – se zde mění na svéráznou hru s realitou, kde je důležitější, aby to vypadalo dobře a zapadalo do herního světa, než aby to mělo nějaký základ v realitě. V tomto směru je práce historiků Wargamingu nepochybně inovativní – vytváří totiž nejen nové tanky, ale i nové verze historie, které jsou tak přesvědčivé, že hráči snadno uvěří, že takové tanky skutečně existovaly. Koneckonců, kdo potřebuje skutečná historická vozidla, když máme něco mnohem lepšího – tanky, které mohly existovat... kdyby se někdo jen trochu více snažil.
Modus Operandi[edit | edit source]
Modus operandi průměrného historika z Wargamingu je mistrovským dílem kreativní anarchie, kde realita slouží jen jako východisko pro jejich nekonečně fantazijní výlety. Tito "historici" – pokud je tak vůbec můžeme nazývat – jsou v podstatě něco mezi lovci pokladů a tvůrci alternativních dějin, kteří věří, že někde v zakouřeném rohu internetu nebo v tajném svazku iluminátů najdou další tank, o kterém nikdo nikdy neslyšel. A když nenajdou, nevadí! Vždycky je tu ještě možnost, že ho jednoduše vytvoří z ničeho, jako mýtický Fénix z popela.
Jejich pracovní den začíná procházením starých schémat a zapomenutých návrhů, které většina historiků považuje za slepé uličky inženýrského šílenství. Ale pro Wargaming historika je to poklad! Když najdou nějaký starý, nikdy nepostavený návrh nebo zbytek dílu, začíná pravé kouzlo – nebo spíše, černá magie. S pomyslným kouzelným proutkem a dávkou RNG koření vzniká nový tank, který by měl snadno konkurovat i těm nejdivočejším strojům v celém vesmíru.
Jakýkoli komponent, který se jim dostane pod ruku – starý motor, převodovka, dělo, nebo dokonce trubky z dávno zapomenuté kanalizace – se najednou stává základním stavebním kamenem jejich nového "historického" stroje. To, že tyto součástky nikdy nepatřily k sobě, je pro historika Wargamingu jen maličký detail. Koneckonců, proč by měly skutečné zákony mechaniky a fyziky překážet v jejich kreativitě? Když to nefunguje v realitě, ve světě RNG je všechno možné. Koneckonců, je přece známo, že tanky mohou létat, pokud je to nutné – stačí přidat trochu vědecky prověřeného chemtrailsového paliva a už to jede.
Pak přichází na řadu výstavba příběhu, kde se spiknutí setkává s absolutním nesmyslem. A tak se rodí nový „důkaz“ o existenci tohoto zázračného tanku. Historici Wargamingu vymyslí, že tento tank byl přísně tajený, vyvinutý na základě technologie získané od mimozemšťanů nebo ukradené z tajné laboratoře někde v podzemí Antarktidy, kde se vedle nacistických základen skrývají i Yetiové. Samozřejmě, že prototyp nikdy nespatřil světlo světa, protože byl skryt v obrovské podzemní síti tunelů, které navrhli tito stejní historici poté, co měli kolektivní sen o strojích zkázy.
A když někdo začne pochybovat? Žádný problém! Kdo by vůbec mohl pochybovat o historické pravosti, když příběh zahrnuje dostatek náhodných čísel, intrik, záhadných zmizení a konspirací? Jejich schopnost přimět hráče, aby uvěřili, že tento tank mohl skutečně existovat, je vrcholem absurdního génia.
Tímto způsobem Wargaming historici vytvářejí „historii“, která je tak lákavá a zajímavá, že zcela přehluší tu skutečnou. A tak svět zůstává s neuvěřitelnými tanky, které měly existovat – nebo možná existovaly – ale nikdo o nich neví, kromě těchto odvážných průkopníků pravdy. Koneckonců, když můžeš přepsat dějiny, proč to neudělat co nejzábavněji?
Příklad těch nejhorších výblitků z hlaviček historiků Wargamingu[edit | edit source]
- Batignolles-Chatillon Bourrasque: Tohle vozidlo je opravdovým vrcholem kreativního šílenství Wargamingu. Začněme tím, že je postaveno na podvozku Batignolles-Chatillon 12t z přelomu 40. a 50. let, což samo o sobě může vypadat slibně. Ale proč se držet pouze jednoho časového období, když můžeme udělat skok rovnou do roku 1977? Na tento starší podvozek nasadili věž z Panhardu ERC 90, která nejen že pochází z úplně jiného desetiletí, ale taky z obrněného vozidla, které má úplně jiné požadavky na podvozek. Aby to bylo ještě lepší, přidali dělo CN 105-57 z roku 1957, protože co může být lepší než spojit komponenty z různých dekád a zcela odlišných projektů? Výsledek je tak historicky absurdní, že si člověk musí klást otázku, jestli tito historici nemají někde skrytou sbírku starých Sci-Fi časopisů, ze kterých čerpají inspiraci.
- Lorraine 50t: Tento „těžký tank“ je dalším dokladem toho, jak se Wargamingu podařilo zcela ignorovat realitu fyziky a techniky. Vzali podvozek z Lorraine 40t, tanku určeného k lehkým a středním vozidlům, a na něj umístili věž TCB s 120mm kanónem, což je samo o sobě vážný konstrukční nesmysl. Podvozek, který byl sotva schopen unést původní zátěž, by se doslova rozpadl pod takovou váhou a zpětným rázem. Ale proč se starat o takové drobnosti? Věž TCB, která nikdy neopustila rýsovací prkno a byla navržena pouze pro projekt AMX 50, je zde prezentována jako hotový a funkční kus techniky. V reálném světě by tento tank nevydržel ani jízdu po nerovném terénu, ale v magickém světě Wargamingu se z něj stává obávaný válečný stroj.
- Panhard EBR 105: Tohle vozidlo je učebnicovým příkladem toho, jak vzít reálný základ a přetvořit ho do naprosto absurdní podoby. Základní podvozek kolového průzkumného vozidla Panhard EBR je známý svým skromným výkonem, ale proč se omezovat na historických 200 koní, když můžete mít 720 koní? Ano, to je zcela logické – přidáme motor, který má třikrát větší výkon než ten původní, a voilà! Máme stroj, který by v reálném světě byl spíš neovladatelným monstrem než precizním průzkumným vozidlem. Pro naprosté znásilnění tohoto historického stroje přidejme věž ze 70. let a kanón ráže 105 mm z konce 50. let. Koneckonců, historie je přece jen nudná realita, zatímco Wargaming žije ve světě, kde stroje překračují všechny fyzikální zákony jen proto, že můžou.
- Conqueror Gun Carriage: Představte si, že vezmete těžký tank Conqueror z 50. let, který byl již tak dost náročný na ovládání, a zkombinujete ho s prototypem samohybného děla FV3805. Ale proč byste se zastavili tady? Přidejte 9,2palcovou houfnici BL Mark II z roku 1916 (ráže je po římskokatolicku úctyhodných 234 mm), která je naprosto nevhodná pro takový stroj, a navrch ji pohánějte motorem Rolls-Royce Griffon, původně určeným pro letouny Spitfire. Takové spojení by v reálném světě vedlo k jednomu velkému mechanickému fiasku, ale ve světě Wargamingu je to jasně vítězná kombinace. Historie a technická logika zde nemají místo – důležité je, že to vypadá cool a hráči mají pocit, že řídí stroj s výkonem letadla.
- Progetto 35 modello 1946: Tento italský „zázrak“ je postavený na velmi mlhavém základě. Nějaký generál Rossi měl kdysi ideu na nový tank s kanónem ráže 75 mm, což by mohlo být aspoň částečně reálné. Ale Wargaming se nespokojí s polovičními opatřeními. Takže tomuto tanku dali 90mm americké dělo T119 s automatickým nabíjením – protože proč ne, když se to nabízí? -mimochodem, T119 nikdy nemělo automatické nabíjení, a ještě k tomu tříranný zásobník. A aby to bylo ještě zajímavější, přidali motor z lodě, Isotta Fraschini ID-36, vyráběný až v 80. letech. Tvar korby a věže? Zcela smyšlený, protože co na tom záleží? Skutečná historie je jen inspirací pro další grandiózní výmysl.
- 59-Patton: Na první pohled by se to mohlo zdát jako relativně realistická konstrukce – kombinace korby tanku Typ 59 a věže z tanku Patton včetně kanónu M41 ráže 90 mm. Ale jakmile se zamyslíme nad tím, že oba tanky mají odlišný průměr prstence věže, začíná se celá konstrukce rozpadat. Wargaming však tento problém jednoduše ignoruje, protože v jejich světě mechanika neexistuje a všechno do sebe prostě nějak zapadne – i když by se v reálném světě pokus o takovou modifikaci skončil katastrofou. Nicméně, někdo v Číně opravdu říká, že to existuje.... Ale proč se starat o reálné problémy, když stačí říct, že to prostě funguje?
Specifikace (historik od WG)[edit | edit source]
Specifikace historického designéra Wargamingu (WoT):
- Výška:
- Rozsah: 170-180 cm, naprosto průměrná výška, která by mohla vést k tomu, že by člověk vypadal normálně, kdyby ovšem jeho myšlení nebylo ovlivněno událostmi připomínajícími lobotomii.
- Poznámka: Přestože je výška normální, jeho mysl operuje v nižších sférách, kde logika a historická fakta ztratily veškerý význam, jako by mu kdysi někdo provedl lobotomii s jediným cílem – odstranit jakýkoliv smysl pro realitu.
- Pohlaví:
- Nedeterminované: Nelze s jistotou určit. Jeho myšlení je stejně neurčité a chaotické jako post-apokalyptické orgie mezi fakty a fikcí, které se v jeho hlavě neustále odehrávají. Výsledkem těchto „mentálních orgií“ je naprostá ztráta jakéhokoliv smyslu pro skutečnost, kdy se jednotlivé prvky reality míchají do absurdních kombinací.
- Mozková kapacita:
- Objem: Přibližně velikost hrášku, ale s dostatkem prostoru na zcela zcestné a nerealistické nápady.
- Funkčnost: Jeho mozek je prakticky na autopilotu, jako by nad ním převzal kontrolu „chemtrailsový pilot“, který do jeho hlavy neustále pumpuje nesmysly. To, co zbylo z jeho myšlení po lobotomii, slouží pouze k tomu, aby se zaměřilo na věci, které se naprosto vymykají historické realitě.
- IQ:
- Hodnota: Začíná desetinnou čárkou a v některých případech klesá až do mínusových hodnot, kdy se jakékoliv zbytky logiky doslova vypařují do vzduchu, jako by byly rozprášené chemtrails.
- Efekt: Pokaždé, když se pokusí aplikovat historický fakt na svůj design, jeho IQ se zázračně propadne ještě hlouběji, až dosáhne bodu, kde začíná vytvářet tanky, které by nedávaly smysl ani v bláznivém sci-fi filmu.
- Zraková ostrost:
- Diagnóza: Extrémně selektivní slepota, která je výsledkem kombinace chemických a psychologických zásahů, po nichž vidí jen to, co se hodí do jeho fantazií. Historická fakta jsou pro něj neviditelná, jako by byla ukryta za neproniknutelným mrakem chemtrails.
- Schopnost: Všechno, co není čistě imaginární, zůstává mimo jeho zorné pole. Pokud by před něj někdo postavil skutečný historický tank, pravděpodobně by ho považoval za zastaralý model a hned by začal přemýšlet, jak ho „vylepšit“ obřím laserem nebo raketometem.
- Paměť:
- Kapacita: Paměť tohoto designéra je tak omezená, že by se vešla na špendlíkovou hlavičku. Veškeré informace, které nezapadají do jeho šílených vizí, jsou okamžitě zapomenuty nebo záměrně ignorovány.
- Schopnost: Historické události a technické specifikace jsou v jeho mysli jako pomíjivé sny – zmizí dřív, než vůbec stačí zanechat stopu. Jeho paměť funguje jen na okamžik, dost dlouho na to, aby přemýšlel, jak by mohla vypadat alternativa s přidaným plamenometem nebo nadzvukovými raketami.
- Rozhodovací schopnosti:
- Proces: Vypadá to, že všechna jeho rozhodnutí jsou vedena náhodným klikáním na tlačítko „RNG“, které mu kdysi zůstalo po lobotomii. Veškerá rozhodnutí jsou odvozena z kombinace nekontrolovatelného chaosu a záměrného ignorování jakékoliv konzistence nebo logiky.
- Kritérium: Hlavní zásadou jeho rozhodovacího procesu je: „Jak to udělat, aby to bylo ještě absurdnější?“ Historie, realita a logika jsou jen drobné nepříjemnosti, které se dají snadno obejít, zejména když se věří, že chemtrails a lobotomie byly jen součástí „velkého plánu“.
- Smysl pro historii:
- Definice: Pro tohoto designéra je historie jen další překážka, kterou je třeba odstranit nebo překroutit. Jeho smysl pro historii je na úrovni post-lobotomického pacienta, který si plete skutečnost s halucinacemi vyvolanými chemickými látkami.
- Priorita: Historie je pro něj na posledním místě, daleko za vším, co by mohlo hru „vylepšit“, jako jsou absurdní zbraně a neexistující technologie. Cokoliv historicky přesného je pro něj jen překážka v cestě, kterou je třeba ignorovat nebo zničit, podobně jako by se zbavil nepohodlné vzpomínky po lobotomii.
Povolání
| ||
---|---|---|
Ryze mužská |
Bodyguard • Bůh • Diktátor • Hasič • Horník • Kněz • Kovboj • Papež • Pirát • Tatrman | |
Ryze ženská |
Andula • Domina • Hajzlbába • Paníčitelka • Prostitutka | |
Levná pracovní síla |
Barman • Bezdomovec • Dítě • Kulak • Potřebný | |
Drahá pracovní síla | ||
Politici | ||
Ostatní státní zaměstnanci |
Agent • Aktivista • Důchodce • Meteorolog • Novinář • Odborník • Papírový policista • Pedagog • Policista • Smrtka • Učitel • Úředník | |
Dělnická třída |
Kloboučník • Kominík • Lékař • Opilec • Robot • Skýrník • Starý pecař • Vodič muly • Zedník • Zemědělec | |
Zbytečná povolání |
Astrolog • Bakchalář • Bc. • Ekoterorista • Filosof • Inženýr • Nadpisář • Student • Šéf • Vědec • WC kreativec • Historik WG • Swiftie |