Plena

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palec.png

Tento článek může obsahovat výsledky vlastního výzkumu!

To je ale moc dobře, protože vlastní výzkum zaručuje faktickou správnost, kterou často nespolehlivé nebo lživé zdroje neposkytují.

Klasické (a stále ještě hojně používané) čtyřlepítkové jednorázové pleny pro dospělé.

„Seru na chcaní“

- Blond Boy

Pleny jsou druh spodního prádla, který jako jediný umožnuje svému nositeli vykonat zejména malou potřebu kdekoliv a kdykoliv. Možné je i vykonání jiných potřeb (s výjimkou zvracení). Z toho důvodu se pleny těší velké oblibě u všech věkových kategorií a především v západním světě jsou vůbec nejoblíbenějším a nejpoužívanějším druhem spodního prádla.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Obrázek z dob svobodného vyprazdňování.

V minulosti nebylo používání plen tak časté jako dnes. Zejména pak v dobách do 19. století. Do těchto dob totiž bylo normou vykonat potřebu kdekoliv a kdykoliv. Například i ve Versailles bylo v 17. století běžné, že kdo byl venku, vykonal malou potřebu zrovna tam, kde byl, a uvnitř byly všude po ruce nočníky, případně toaletní křesla. A když i ta byla daleko, tak nebyl problém zajít si na chodbu a použít jako záchod podlahu. Koneckonců, dle tehdejší etikety dámy mohly močit přímo na tanečním parketu. V módě taktéž v těchto dobách bylo sedět na toaletním křesle třeba i během jednání mezi panovníky, při skládání hudby, i mnoha dalších činnostech. Z toho důvodu zde nebylo příliš důvodů nosit pleny.

Užívání protoplen začalo tím, že v 18. - 19. století kdy probíhalo mnoho válek, při kterých se používala taktika hromadná sebevražda, začali mít hlavně stateční velitelé, čekající obvykle daleko v týlu a posílající stovky vojáků přímo před nepřátelskou palbu, nepříjemné nehody, když je nadřízený poslal na exponovaný pahorek zjistit skutečnou situaci. A tak si začali tito vysocí důstojníci vycpávat rozkrok různým oblečením. První běžně prodávané pleny hodila na trh v profláklých šedesátých letech dvacátého století pod značkou Pampers firma Proctos & Gambler, založená pro tyto účely už v roce 1836. Může za to hlavně vyšší životní úroveň, neboť domácím hospodyňkám už nestačilo jen utřít po dítěti hovínko (nebo svém dědovi louži) utěrkou na nádobí, a samozřejmě také vyšší a vyšší hygiena, jejíž propagace se dodnes už jen zvyšuje ad absurdum.

První pleny v podstatě připomínaly zapínací slipy, do kterých se naskládaly nasákavé textilie, nazývané dodnes pleny. Tak to fungovalo až do 50. let 20. století, kdy Pampersáci uvedli na trh pleny jednorázové. Důvodem pro tento vynález bylo nejen namastění si kapes vydatným vejvarem. Byly i případy, kdy mnoho lidí tvrdilo, že jim pračku beznadějně ucpal z plenky vyšlý trusukus, nebo že jim pračka zkorodovala, případně zrezatěla kvůli moči z plen dostatečně nevymáchané.

Standardní pleny se netěšily přízni široké veřejnosti ani po většinu 20. století, jelikož stále bylo možné očůrávat zdi i nároží prakticky kdekoliv. Pleny proto používaly obvykle jen inkontinentní osoby a děti. Zpravidla bavlněné, neb dětské jednorázovky furt ještě nebyly běžné, dospělácké už vůbec ne, a objemová cucavost bavlny nebyla z dostupných materiálů zrovna nejvyšší.

K zásadní změně došlo v 80. letech, kdy se rozjel tvrdý boj s čurbou na veřejných prostranstvích. Poptávka po plenách v důsledku zákazů močení na veřejnosti vzrostla enormním tempem. Velmi rychle se rozjel konkurenční boj mezi společnostmi vyrábějícími pleny. A od veřejnosti také rostl tlak na inovaci tohoto hygienického produktu. Z toho důvodu brzy došlo k vývoji neskonale efektivnějších jednorázových plen, které dle výrobců dokáži dlouhodobě zadržet hektolitry moči bez jakéhokoliv úkapu.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Blbost vládne světem a míra stupidity má tendenci růst nade všechny meze, což platí hlavně na západě, kde to v současnosti kráčí doslova rovnou do (‿ˠ‿). Důkazem toho není jen politická korektnost, předělávání chlapečků na holčičky a obráceně nebo vyhazování lékařů, kteří osobu s penisem nazvali mužem.

Že se tam už naprosto zbláznili dokazuje fakt, že v USA je močení na veřejnosti považováno za kriminální akt, za nějž můžete skončit dokonce i ve vězení nebo v sex offender registru.. A to bez ohledu na okolnosti. Ve většině zemí světa si pak za to v případě chycení při činu odnesete minimálně pokutu, a to ne vždy zanedbatelnou. Močení na veřejnosti se zkrátka stalo naprostým tabu. Nejen na stále více zaostávajícím západě, ale i ve zbytku světa. Z tohoto důvodu velmi mnoho lidí sahá po plenách. A to dokonce i v místech s dostatečných množstvím veřejných WC, protože naprostá většina jich vyžaduje poplatek minimálně okolo deseti korun za jedno použití. Proč by tedy někdo měl během čtyřhodinové procházky Vídní jít pětkrát na veřejné hajzly, utratit za to dohromady 62 korun a ještě se strachovat aby mu nepřišla domů složenka s pokutou ve výši dvanácti tisíc, pokud je nestihne najít včas, když si může vzít jednu plenu za dvacku a dál už nemusí nic řešit ani platit.

Obzvláště kritická situace je v USA, kde vám jedno stáhnutí kalhot někde ve křoví může zničit klidně zbytek života třeba tím, že vám soud zakáže sledování porna. Proto je zde spotřeba plen světově jedna z nejvyšších. V jednom dotazníku uvedlo 87% respondentů z USA (ve věku 18 - 35 let), že nosí pleny pokaždé, když jdou ven na dobu delší než je půlhodina. 51% si je navléká dokonce před každým opuštěním domu (jelikož i močení na vlastní zahradě je trestně postižitelné). Na druhou stranu, existuje jednoduchý způsob jak to obejít. Je-li močení na veřejnosti provedeno skrze kalhoty, je to těžko postižitelné. A proto to mnoho američanů tímto způsobem taky dělá. Což vysvětluje, proč je USA zemí, kde je nejvyšší pravděpodobnost potkání někoho, kdo je pomočený nebo pokálený.

Existuje však země, kde zašli ještě dále. O to více překvapí, že se nachází na evropském kontinentu. Každý, kdo jede do Itálie by měl být setsakramentsky obezřetný a dobře si rozmyslet, jestli tuto zemi ze svých turistických plánů raději nevynechat. Nošení plen při pobytu na veřejných prostranstvích je zde totiž vynucováno zákonem! Pravda, sice ne přímo, takže se nemusíte obávat, že by vám policisté stahovali kalhoty a kontrolovali co máte za spodní prádlo, ale legislativa je cíleně navržená tak, aby nošení plen bylo tzv. dobrovolně povinné, podobně jako třeba očkování proti koronaviru. Tzn. Italové nemají zákonem stanovenou povinnost nosit pleny při pobytu na veřejných prostranstvích, nicméně stát dělá vše proto, aby je k tomu donutil.

Zákon totiž předpokládá, že každý by měl být schopen kontrolovat své tělesné potřeby, předem odhadnout kdy bude potřebovat jít na WC a následně se na něj i včas dostat. Kdo to nezvládne, je to jeho chyba. Na rozdíl od Česka a dalších rozumnějších východních zemí, kde se řeší jen aspekt pochcání (znečištění) něčeho, Itálie spolu s USA nebo Británií patří k zemím, kde se řeší i tzv. sexuální aspekt v tom, že jste na veřejnosti přitom obnažili svoje genitálie. Není to tedy jen znečištění veřejného prostranství, ale současně i exhibicionismus, neboli v českém právu výtržnictví. Pokud navíc v okolí byly děti, už máte na krku skoro vyzývání nezletilé osoby k sexu. Obhajoba, že jste to dělali do pet láhve a nic jste nepochcali vás nezachrání. A v Itálii, na rozdíl od USA, lze předpokládat, že vám nepomůže ani když to uděláte do kalhot, protože pokud podle zdejších zákonů učiníte na veřejnosti něco, co je mimo rámec běžných sociálních norem a mohlo by třeba jen čistě teoreticky u kohokoliv kolemjdoucího vyvolat jakékoliv nepříjemné pocity, je to rovněž postižitelné (stačí se jen dotknout svého rozkroku a už můžete mít speciálně v Itálii velký problém).

Neberou se žádné ohledy na situaci v jaké jste tak učinili, ani míru zavinění. Neudrželi jste to? Očekávejte složenku s pokutou ve výši 10 000 euro (v přepočtu 250 tisíc korun). Když stihnete zaplatit rychle, dostanete slevu! Budete to mít za třetinku :-) Ze všeho výše uvedeného vyplývá jen jeden závěr: Při pobytu na veřejném prostranství pleny nejsou povinné. Pokud se ovšem nechcete vystavovat riziku, že jednoho dne přijdete o střechu nad hlavou a stanete se bezdomovcem, MUSÍTE JE NOSIT![1]

PS: mastnou pokutu můžete dostat i ve Španělsku (až 1500 euro) a některých německých městech (viz. přehled), kde se to ovšem přecejen posuzuje více s rozumem a hlavně ohledem na okolnosti.

Druhy plen[editovat | editovat zdroj]

Pokrok holt nezastavíš, i kdyby kvůli tomu muselo lidstvo chcípnout.

Látkové pleny[editovat | editovat zdroj]

Látkové pleny mají hlavní výhodu v tom, že jsou ekologcké a vycházejí levněji. Oproti jednorázovkám podstatně pevněji a lépe sedí, i když mají nižší absorbci a snadněji protečou. Když pak zvlhnou či se poserou, tak se plenky prostě vyperou.

Nevýhoda je, že musejí být silnější, jsou těžší a omezují pohyb a samozřejmě nutnost praní, avšak argumenty pro látkové plenky jsou ekologie: protože se vyrábějí z látky (hlavně bavlny) a díky tomu se šetří ropou, která se tak může využít k zajímavějším a ekologičtějším účelům, třeba právě pro výrobu jednorázovek nebo barvení moře do ropočerna za účelem zvýšení turistické oblíbenosti místa. Dále je třeba zmínit to, že látkové plenky jsou vhodnější hlavně za tepla (tím se nemyslí nositelova), protože jsou více prodyšné. Ovšem taky jsou tlusté a velmi výrazné pod oblečením, což je důvod, proč je především dospělí lidé na veřejnosti už tolik nenosí, vyjma případů nouze nejvyšší, kdy náhradním řešením akutní potřeby je vycpání spoďárů bavlněným tričkem.

Jednorázové pleny[editovat | editovat zdroj]

Nové módní trendy se snaží přiblížit podobu plen pro dospělé těm dětským. Což je jenom dobře :-)

Podle střihu a způsobu nasazení existuje hned několik variant:

  • Klasické čtyřlepítkové – Nejčastěji prodávaná varianta plen pro dospělé.
  • Pásové – Zezadu vedou dva dlouhé pásy, které se upínají kolem břicha. Přední část se potom upevní na něj. Jsou sice pohodlnější než ty klasické, ale o to hůře přizpůsobitelné tvaru těla a méně spolehlivé.
  • Natahovací kalhotky – Určené hlavně pro ženy. Pro muže většinou na hovno.
  • Dětské pampersky – Oproti klasickým plenám pro dospělé jsou mnohem lépe anatomicky tvarované a zásadně mají elastické boky, díky čemuž dokážou pevně držet na těle bez toho, aby škrtily. Jsou tudíž nesrovnatelně pohodlnější a mnohem lepší. Nedávno je někteří výrobci začali vyrábět i ve velikostech pro dospělé. A zaznamenali obrovský úspěch. Tato nová verze se stala mimořádně oblíbenou pro svoji pohodlnost, která byla u plen pro dospělé dosud zcela neznámým pojmem. Dnes jsou čím dál rozšířenější a postupně vytlačují zastaralou klasickou čtyřlepítkovou verzi.

Oproti látkovým plenám jsou jednorázovky ještě ekologičtější, protože pomáhají při budování skládek. Z pěkné skládky se totiž po čase udělá pěkný kopec, kam si můžou například v rovinatém polábí chodit všichni zalyžovat. Italové (vzhledem k tomu, že se jedná o věc kterou nosí 93% tamní populace) však už pracují na způsobech jejich recyklace. Zastánci jednorázovek si pochvalují hlavně jejich lehkost, pohodlnost a suchý pocit. Do doby než jsou výrazněji použity jsou navíc podobně tenké jako jakékoliv jiné spodní prádlo a pocit když je máte na sobě je podobný tomu, jako když si vezmete hodně volné slipy ze silnější látky.

Častým argumentem je i jednoduché použití. Stačí je prostě sundat a hodit do hajzlu, na což to velmi malé množství lidí, co pleny nenosí, nadává, neb tím nastává hajzliticko ucpatační efekt. Nejvíce je tento problém patrný ve vlacích Regiojetu, kde jsou právě z tohoto důvodu, dle tvrzení mluvčího společnosti Regiojet, neustále ucpané záchody. Server Manipulátoři.cz nicméně upozornil, že tímto vyjádřením společnost Regiojet nejen podněcuje nenávist vůči uživatelům plen, ale rovněž lže, neboť příčinou věčně nefunkčních záchodů v Regiojetu je filozofie společnosti, dle které je nejdůležitější poskytnout co nejnižší cenu jízdenek a přitom netratit zbytečné náklady na takové zbytečnosti, jako je třeba úklid a údržba vagonů.

Výhody plen[editovat | editovat zdroj]

  • Nemusíte si dělat starosti se svým močovým měchýřem či ampullou konečníku
  • Některým se mohou zdát příjemné na nošení
  • Ideální volba při inkontinenci

Nevýhody[editovat | editovat zdroj]

  • Vědci prokázali, že v zapařených plenách je natolik vysoká teplota, že snižuje (snad jen dočasně) počet spermií, zmenšuje koule i penis, snižuje chuť souložit, a v krajním případě hrozí zakrnění celého chcacomrdacího ústrojí. Tento efekt se vyskytuje u obou druhů plen, a proto si vědci razí thesi, že zdravější je zauzlovat si penis a dát špunt do zadnice.
  • Jdou poznat pod oblečením
  • Mohou omezovat pohyb a tlačit
  • Musejí se přeci jen občas měnit.

Další obvyklé využití plen[editovat | editovat zdroj]

  • Děti do pěti let.
  • Děti, které mají v pokoji plakát Miloše Zemana.
  • Dospělí, kteří nenajdou záchod ve svém domě ani s pomocí digitální navigace.
  • Dospělí, když jsou líní si dojít na záchod.
  • Dospělí, když mají v pracovní době omezený přístup na záchod (což představuje zhruba 90% všech pracovních pozic).
  • Dospělí, kteří jsou inkontinentní.
  • Enuretici
  • Kosmonauti, když se na ISS při pařbě ožerou tak, že se nestrefěj do hajzlu, což je ve stavu bez tíže vzhledem k množství elektroniky v okolí velmi nebezpečná situace.
  • Ožralové, když nechtějí aby je z hospody předčasně vyhodili, protože se tam pochcali.
  • Kluci, kteří chtějí vypadat sexy.
  • Adult Babies
  • Osoby nad 60 let, které jedou autobusem déle než 10 minut.
  • Správci Wikipedie, když hlídají poslední změny.
  • Správci Necyklopedie, když hlídají poslední změny.
  • Chroničtí onanisté.
  • Průser obecný

Reference[editovat | editovat zdroj]