Nikotin
„Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá, k dokonalému mladému muži patří cigareta jako k velbloudovi hrby.“
- Šimek & Grossman - Jak jsem se učil kouřit
Nikotin není jen chemická látka – je to životní styl, spirituální zkušenost a jediný důvod, proč lidstvo ještě úplně neshořelo v plamenech vlastní stupidity. Bez nikotinu by vznikaly nekonečné války kvůli parkovacím místům, rozvodovost by byla na 120 % a studenti hotelovek by hromadně odcházeli meditovat do hor.
Druhy nikotinových výrobků[editovat | editovat zdroj]
Uveďme si příklady nikotinových výrobků, které sice nikoho nezachrání, leč jsou užitečné, zvedají hrubý národní produkt a dělají lidi víc snesitelnějšími.
- Klasické cigarety - Věčný originál, šustící krabička, co je věčně ošoupaná v kapse. Většina lidí sice tvrdí, že „kouří už jen jednu za den“, ale reálně je to ta sedmnáctá za dopoledne.
- Elektronické cigarety (vapicek, puff, vapo a nebo dej mi potah mrdko) - Plastové hračky, které dělají mlhu hustší než celá mléčná dráha. Majitelé vapíků se rádi cítí nadřazeně, protože „nepáchnou“ – jen vypouštějí do světa obláčky příchutě „radioaktivní meloun s nádechem mýdla“.
- Nikotinové sáčky: Pro lidi, kteří chtějí být závislí, ale bez stylu. Malé pytlíčky, co si sypeš do držky a pak předstíráš, že jsi úplně normální člověk, i když ti právě brní půlka obličeje (pokud jsi amatérská pica.) jakmile si na tento způsob závislosti zvyknes budeš ho milovat a budeš chtít víc.
- Žvýkačky s nikotinem: Elegantní způsob, jak se dostat k dávce nikotinu, aniž bys vypadal jako drsňák. Akorát jich sežereš pět a najednou ti buší srdce jak techno na diskotéce v roce 2006.
- Náplasti s nikotinem: Pro ty, co se tváří, že přestávají, ale ve skutečnosti mají tři náplasti na sobě a u toho bafají z vapíku.
Nikotin v každodenním životě[editovat | editovat zdroj]
Bez nikotinu by bylo všechno jinak. Doktoři by neměli co zakazovat, taxikáři by neměli co kouřit mezi zákazníky a rebelští puberťáci by neměli co tajně tahat za školou. Dokonce ani staré babky, co sedí na lavičkách a drbou sousedy, by neměly v ruce cigaretu jako rekvizitu své životní role.
A co teprve umělci! Bez nikotinu by neexistovaly žádné zaprášené básnické sbírky, žádné fotky s cigárem u klavíru, žádné hlubokomyslné pózy u okenních parapetů. A což teprve detektivové v noirových filmech? Ti by nemohli vítat spoře oděné krasavice v nouzi a nabídnout jim pomoc. Umělec bez nikotinu je jako káva bez kofeinu – existuje, ale proč by to někdo chtěl?
Koukněte se na obrázek Muhammada Aliho a řekněte že to není cool jak je ta místnost zahulená. David Bowie taky kouřil (asi); a ten byl cool jak svině. Největším českým kuřákem je ovšem Chrchelná elektrárna Prunéřov, následovaná již zesnulým Josefem Lauferem a Rákosníčkem, který měl kolem rybníčku zahuleno tak, že by se to dalo krájet.
Kontroverze[editovat | editovat zdroj]
Někteří vědci[1] tvrdí, že nikotin je skrytým motorem světové ekonomiky. Kdyby všichni najednou přestali kouřit, kolabovaly by celé státy:
- farmaceutické firmy by neměly komu prodávat náplasti a žvýkačky,
- tabákové firmy by začaly prodávat cigarety jako dekorace do bytu,
- stát by přišel o miliardy na daních, což by znamenalo, že by si politici museli snížit platy. A to je samozřejmě jen těžko přestavitelné.
Je ovšem empiricky dokázáno, že motorem pokroku je lenost a hybatelem ekonomie je porno a drogy, ale svést to na chudáka nikotina se šikne.
Filosofické shrnutí významu nikotinu[editovat | editovat zdroj]
Nikotin je prostě mazec. Ať už ho kouříš, sypeš si ho do držky v sáčcích, lepíš si ho na rameno nebo ho nasáváš elektronicky s příchutí borůvkovo-pižmového kompotu, jedno je jisté: děláš to proto, abys přežil absurditu každodenního života. Protože nic jiného ti nezbylo.
- ↑ Pravděpodobně ti, co nikdy nevyšli z garáže.