Kouřim expres

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tak za prvé. Tahle stránka nemá s kouřením, ať už jakýmkoliv, absolutně nic společnýho. A za druhé, pokud jste se zde chtěli o kouření čehokoli ochytřit, tak vám radím, abyste si vyhledali úplně jiný článek a nešpinili svou četbou čistotu stati o tramvajové dopravě v malebném městečku, které (sluje) Kouřim.

Tato překrásná mapka nám ukazuje všechny tramvajky znečišťující svými komínky malebné městečko Kouřim

Histórie[editovat | editovat zdroj]

Každý, kdo dával v hodinách vlastivědy pozor a nehonil se s Děvečkovou po třídě, ví, že Kouřim byla založena několikrát. Proč? Poněvadž vždycky shořela, anebo náplava postupně starousedlíky vykouřila! Tak, to bysme měli a teď k názvu. Kouřim je asi po Činěvsi pod Řípem nejstarší osada v Čechách. Hovoří o tom pověst o vojvodovi Lechovi, který se od svého bratra Čecha oddělil a šup do Polského pelechu!

Poněvadž však patřil do čeledi lenochů (proto se snad s bráchou nejaktivnějším důchodcem v historii Česka nemohli vykousat) se svou družinou lechl na Kouřimi a rozdělal si ohýnek. Nikdo neví, jak mohli Čechové nepatrný kouř na takovou dálku zpozorovati. Patrně Lech usnul a zapomněl ohniště v suchých lesích Kouřimska uhasit. Jak se pak tedy se zmohl na: ,,...a tu hned toho času počal jest města stavěti a velikými valy kázal je osypati a od toho kouření dal jemu jméno Kouřim. "[1] Kde vzal dříví? Je to jen Hájkův nesmysl, kronikář si protiřečí a už je s celou pohádkou v háji. První města se navíc stavěla až ve 13. století, ostatně jako dnešní staré město v Kouřimi.

Kouřim nerušit, podpořit![editovat | editovat zdroj]

Kouřící výmysl je nesmysl a my hned dokážeme proč. V 19. století totiž začali po městě pořádně jezdit mašinky, ššš hů! A hned bylo po čerstym vzduchu. Není divu, že se z předchozích smyslu nedávajících názvů Kaurzym nebo Kurim okamžitě ujalo slovo Kouřim. K názvu se vztahuje jistá historka, v níž pokouřícího strojvedoucího lokálky do Kaurzymi zastavila stará bába na nádraží v Pečkách.

Kam se chystaj s tou mašinou na večír, milej pane?

Kouřim, nerušit!

Sprosťáku stará! Sviňáku, fuj, máte tady smradu jako v Cařihradu.

Smradu jako v Cařihradu, ale dyť sme v Pečkách! Asi se jim něco připeklo...

Jejej! To budou ty moje vypečený buchty, co je mám v bytě. No počkejte, já jim to zavařím, že je to bude, holky, mrzet. Na shledanou, milej pane... A pozdravujte ji, Kouřim, fuj, to je taky slovo.

Tak vzniklo jméno Kouřim a přeberte si to, jak chcete, případně si některé postavy domyslete, jak je ctěná libost.

Tramvajová doprava[editovat | editovat zdroj]

A teď konečně k těm tramvajím! Počátkem nového tisíciletí to s Kouřimí vypadalo bídně. Zakázalo se hulit v restauracích, lokálku, ačkoliv motoráčku dýmal už jen výfuk, chtěli zrušit. Všude samá ekologie, za chvíli už budou i benzinové autobusky zrušeny, a co se stane s Kouřimí? Přejmenují ji na Nekouřim? Radní se v blízké budoucnosti usnesli na razantním kroku.

Vyžebrali od unie dotace na tramvaje. Tramvaj je na elektriku, to nám ovzduší nemůže ohrozit, pochvaloval si komisárek a peníze Kouřimským dal, sám shrábl odměnu, jede se dál. A pak přišel čelní střet s průmyslovou revolucí.

Jistý člověk totiž pod nánosem pitomostí dešifroval v jedné učebnici vlastivědy nákres parní tramvaje. A jelo se dál, ale na uhlí. Pro jistotu kouřimská rada zbudovala čtyři tratě, včetně odboček od rezidentní infrastruktury, například vedla trasu do čističky. Zatímco v čističce se občanům dostalo městských lázní srovnatelných s římskými bazény, třeba cestu do zastávky Hřbitov hojně využívala pohřební služba, která svá pohřebácká vozidla nesměla využívat pro jejich benzinový motor. Unavení studenti zase po škole mohli s jediným přestupem dosáhnout odpočinku přímo na Lechově kameni, kde se mohli rozvalit na stráni, aniž by se namáhali trasou delší tří set metrů. Milencům vyhovovala zastávka Ptačí rynek nebo Stará Kouřim.

Expres pro inspekci[editovat | editovat zdroj]

Kouřim sice byla po prosperující tramvajové revoluci na vrcholu své moci, závidějící sousední městečko Kostelec nad Černými lesy, které muselo změnit jméno na Kostelec nad Ekologickými lesy, však podalo stížnost do Bruselu. Přijela inspekce. Jednu trasu tramvaje zrušíte, to nedá takový problém, ale zrušit hned čtyři? Na to už si komisárek musel vypůjčit ženisty a dynamitníky. Nakonec bylo nedopatřením město Kouřim i s okolím spáleno na uhel. Požáry dokonce zachvátily i Ekologické lesy u Kostelce, vůbec jim jejich nový název nepomohl, neboť stejně byly uschlé. Komisárek z EU svedl vinu na potomstvo Lechovo, že vůbec tak pitomý nápad jako parní tramvaje vymyslelo, zařadil Lecha na seznam největších škůdců planety a celá aféra se pozvolna ututlala.

Naštěstí byli Kouřimští v blízké budoucnosti natolik chytří, a založili si novou Kouřim, v pořadí už čtvrtou, pátou? Kdo ví.


Nevlastním příbuzným města Kouřim je město Kuřim, které sice nemělo tramvaje, zato však vyniká autobusovou stanicí Kuřím .

šde  
Šaliny
Šalina na biopalivo nulté generace, nevyráběné z obilí

Automatizace tramvajové dopravyBojová šalinaBojová šalina T3XFordCityKouřim expresLokalka v OstravěNízkopodlažní tramvajObrněná šalina Š-24PorschetraRebešovický nadsvětelný koridorŠalinŠalinaŠalina NecyklopedieŠalinovníkŠalinkartaŠalinokoptéraŠalandaŠkoda 6MtŠkoda 13TTramvajová doprava v Novoperdelkinskotěrkenskaněvskoje-NevyslovitelnojeTrolejbantVozovna PisárkyX-AX-B1 (Praha)1 (Brno)798121418202291


Reference: Kolektiv autorů. Kouřim [online]. Wikipedie, 5. 1. 2024 [cit. 2024-03-30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kou%C5%99im

  1. Hájek z Libočan, Václav. Václava Hájka z Libočan Kronika česká [online]. www.digitalniknihovna.cz, Knihovna Akademie věd ČR, 1541 [cit. 2024-03-30]. Dostupné z: https://www.digitalniknihovna.cz/knav/view/uuid:04d47c32-bcab-40f4-bff3-db05e31f0994?page=uuid:95ace482-b23e-4ff4-b3a4-f3eba64f87ca