Lenochodi

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Evoluce[editovat | editovat zdroj]

Rodina z bezpečné dálky vyfotila lenochoda, který jim vnikl do domu a uvelebil se na houpacím křesle.

Tato nádherná zvířata jsme na zemi objevili teprve před pěti lety. Do té doby jsme neměli tušení, o jejich existenci. Předpokládá se, že jejich předky jsou veverky. Poprvé byli viděni na jihu České republiky ve městě Brně.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Žijí především v České republice, ale můžeme je najít i v jiných státech Evropy. Obyvatelé ostatních kontinentů nemají takové štěstí, aby je mohli vidět naživo. Objevují se především v prostředí lesů a je malá šance, že na ně narazíme ve dne.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jejich výška se podobá průměrné výšce mužů. Mají ocas o délce 27 cm. Dlouhá srst, která může být ve všech neutrálních barvách jim pokrývá celé tělo. Mají velký čumák a velmi malé oči, kvůli čemuž mají špatné vidění. Mají velké a především ostré zuby, které využívají při chytání a následném konzumovaní jiných živočichů.

Samice mohou mít i vzácné zbarvení - zelené. Mají vysokou tělesnou teplotu, tudíž jsou to spíše noční živočichové a na slunci se vyskytují jen minimálně. Jejich sluch je pro některé až nadpřirozený.

Chování, potrava[editovat | editovat zdroj]

Mladý lenochod, který byl viděn na kameře.

Lenochodi jsou k lidem agresivní. Najde se i několik případů, kdy lenochod zaútočil na člověka. Tihle živočichové mají mírný strach z výšek, tudíž na stromy lezou jen do čtyř metrů.

Vyrábí si své hnízda většinou u kmenů stromů z listí a hlíny, aby měli zázemí pro své mládě. Jsou to masožravci, ale v nouzi se nebrání bezmasému jídlu a jsou to savci.

Rozmnožování, věk[editovat | editovat zdroj]

Tito živočichové se rozmnožují nonstop, avšak samice mohou porodit mládě jen jedno.

Puzzle-lenochodi-selfie-500-dilku.jpg

Lenochodi si k sobě nehledají druhého na celý život, jsou nestálý. Podle vědců, kteří lenochody zkoumají, jim vztah vydrží nejdéle dva roky. Za celý svůj život tak vystřídají nespočet poloviček, jelikož se dožívají přibližně 72 let. Nejdéle žijící lenochod na zemi se dožil 103 let. Jejich život jim prodlužuje rostlinná potrava, kterou občas konzumují.

Mládě musí držet se svojí matkou minimálně 5 let, než se od ní zvládne zcela odpoutat a začít život jinde.

Ohrožení, smrt[editovat | editovat zdroj]

Lenochodi nejsou ohrožováni námi lidmi. Zemřou vždy na stáří nebo kvůli své vlastní zvědavosti. Nedávno jsme ale zjistili, že je ohrožují psi, které mohou potkat, když se vydají do ulic, ale někdy i v lesích, kde je jejich páníčci venčí. Bohužel tihle živočichové umírají i ve velmi mladém věku a to tehdy, když příliš brzy opustí svou matku, kvůli čemuž se ve světě ještě zcela nevyznají a poté na to doplatí.