Středověk
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Pravda o středověku. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Středověk je dějinná epocha, která konečně nahradila zaostalou antickou civilizaci. Středověk je synonymem osvěty, světlých zítřků, vysoce inovativních výzkumů a společnosti přející svobodu náboženského vyznání.
Periodizace[editovat | editovat zdroj]
Epochu není jednoduché vymezit. Jako jeho počátek se nejčastěji se uvádí pád Západořímské říše roku 476. Jeho koncem pak objevení Ameriky inspektorem a prospektorem Colombem roku 1492, kdy začala éra remortisace hatící všechny středověké vynálezy a vymoženosti a od kdy už to šlo s naší civilizací „z kopce“. Středověk lze rozdělit do tří period na raný, vrcholný a pozdní.
Raný středověk cca rok 472 až 1000[editovat | editovat zdroj]
Často bývá označován „dobou světla“ a navázal na rozpad již zmíněné Západořímské říše. Ta kolabovala už dlouho a z historického hlediska Římané světu nepřinesli vůbec nic. Vzdělání tam stálo za starou belu, nestarali se o ekonomický růst, nevěděli, jak řídit státy, nevybudovali žádnou infrastrukturu a i umění bylo strnulé a dnes bychom řekli „velmi primitivní“. Raný středověk byl o něčem jiném. Své štěstí založil na spokojených zemědělcích. Ti z bohatých výnosů sponzorovali první středověké velmože. Velmoži vše zase bohatě vraceli lidu. Stavěly se cesty, nákupní centra, školy a z důvodu ohromných přebytků jídla se pořádaly obrovské oslavy. Lidé přestali věřit na strašidla, zrušili čarodějnictví a společně sdíleli nabyté zkušenosti s rozvojem a pěstitelstvím.
Vrcholný středověk cca 11. až 14. století[editovat | editovat zdroj]
„Středověk je nádherné prosluněné místo k žití. Umožňuje nám naplno se realizovat.“
V této době již dosáhli zemědělci absolutní pohody. Výnosy z polí díky vysoké produktivitě nabíraly vrcholných zisků a vznikla klasická střední třída se zanedbatelným rozdílem vůči vládnoucí skupině šlechticů a králů. Vládnoucí třída byli takzvaní feudálové; to je však přehnané slovo. Již od 12. století totiž feudálové prakticky nevládli a nechali lidi, aby si vládli sami. Co se týče vzdělání a osvěty, tak nejčtenějším bestsellerem té doby byla kniha zvaná Bible. A tehdy někoho napadlo, snad to byl papež, že by nebylo špatné šířit všechny ty báječné myšlenky z Bible dál za hranice Evropy. A tak dal vzniknout Kruhovým výpravám, což byla nejlepší myšlenka té doby.
Dařilo se také architektuře. Církev rozdávala dary a podporovala nádherné stavby pro obyčejné lidi. Sama církev se spokojila s minimem, jak Bible kázala. Vznikly i první hausbóty, což byl vrchol architektury, který nikdy nebyl překonán. Architekti totiž i k výstavbě hausbótů používali kámen a docílili velice dobrých plavebních schopností.
Zázrak středověké technologie: kamenný plovoucí dům a první hausbót na světě La Fondue z roku 1395, stále funkční, kotvící v jižní Francii poblíž dnes turisticky oblíbeného Saint Tropez. Roku 1995, 600 let výročí od jeho první plavby, byl vyhlášen světovým dědictvím UNESCO.
Kruhové výpravy
Kruhových výprav bylo vysláno celkem devět od první v roce 1095 do poslední v roce 1271. Lze tedy vidět, že se tento úžasný plán předával z generace na generaci a nic ty fajn lidi té doby od úspěchu neodradilo. Cílem bylo šířit porozumění a svobodu náboženského vyznání všude po světě, přesně jak to psal neznámý autor v Bibli. I když už měli samozřejmě přesné mapy, znali obvod rovníku a zakřivení Země, jejich nadšení jim někdy až zatemnilo smysly a chodili v kruhu. Odtud se ujal název Kruhové výpravy. Kruhové výpravy se však i přes četnost návštěv v cizině nesetkaly s pochopením. Muslimské národy a obzvláště pak vůči Evropě silně zaostalá Čína odsoudily tyto „cesty osvěty“ k nikdy nenaplněným nádherným snům.
Pozdní středověk cca 14. až 15. století[editovat | editovat zdroj]
Toto období již předznamenávalo úpadek pramenící z frustrace, že se Kruhové výpravy nezdařily a že ani svět se již asi nepodaří napravit. Nad civilizací se začal stahovat temný soumrak nové doby s myšlenkami tmáře Leonarda da Vinciho. Tak započala remortisace - doba temna. Měly přijít hrozné války po téměř tisíciletí míru. Právě renesance a její pseudoúspěchy mohou za třicetiletou válku, první světovou válku, druhou světovou válku a dokonce i za válku ve Vietnamu.
Velký třesk (stvoření světa) - Pravěk (lovci mamutů - doba plastová) - Starověk (antika - rok nula - starověký Říp) - Středověk (křižácké výpravy) - Renesance - 17. století - 18. století - 19. století - 20. století (1. světová válka - 2. světová válka - 3. světová válka - studená válka - teplá válka) - 21. století - 22. století - 48. století - Věčnost |
---|