Soda

Soda je prastará magická alchymistická substance s mnohostranným využitím.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Soda je známá lidstvu od nepaměti. Dávní obyvatelé Egypta ji tradičně získávali z solného roztoku za pomoci fotovoltaických elektráren elektrolýzou. Aby ne, když výhodně těžili solný roztok z přilehlého moře pomocí otroků a proud poutníků z Číny s panely neustával. Pouštní lid záhy zjistil, že pouštěním mluna do solanky je možné získat sodu, hydroxid sodný a poleptání sliznic. Naštěstí krátce po příchodu věrozvěstů R'uma a Pia pochopili, že elektrolýza je narozdíl od destilace a kvašení zcela nudný proces.
Vzhledem k faktu, že je soda zmíněná již ve Starém zákoně, existuje důvodné podezření, že ji znali a používali staří Židé. A stejně tak je zcela na bíledni, že využívali k praní špinavých peněz pro Ilumináty, kteří sice umí skrytě řídit svět, ale hygiena oběživa je jim zcela cizí. Židé, jak to tak již bývá, zřeli obchodní potencionál této komodity a ihned ji začli balit, opatřili cenovkou a distribuovali karavanami po celé Evropě, čímž udělali z Izraele sodovou velmoc. Nikoho nepřekvapí, že hned po cukru a pervitinu se soda stala nejvýnosnějším bílým sypkým produktem na Starém kontinentu. Dodnes v této tradici pokračuje společnost Soda Stream.
Rozdělení[editovat | editovat zdroj]
Sodu dělíme na několik druhů a to zásadně podle počtu možných konzumací.
- opakovaně - tzv. "sodovka". V méně rozvinutých krajích je známá jako "sifón", protože ji do kraje přivezl čínský mistr Si-Fu, který jinak obyčejně jen trénoval pandy v Kung-Pau a jiných bojových uměních. Sodovku je možno konzumovat pravidelně téměř bez omezení, pokud vám nevadí říhání a sem tam i sopel z nosu, když si cvaknete moc.
- občasně - zvaná "bikarbona". Původ názvu se nepodařilo zatím spolehlivě ověřit - bikarbona není ani bisexuální ani neobsahuje karbon, ale název se vžil. Obyčejně pomáhá alkoholikům ráno po tahu likvidovat kočku, stabilizovat žaludek a eliminovat pálení žáhy. Slušní lidé ji tu a tam nalijí do odpadního potrubí a zalijí vroucí vodou. Soda v trubkách provádí reakci zvanou bublináž[1] a tím eliminuje vodní kámen a jiné věci, které by horníci museli z trubek těžit ručně.
- pouze jednou - "prací soda". Prací sodu je možné koupit ve kvelbu jako běžný prací prášek. Inteligentní obyvatelé ji sypou na dihydrogenmonoxidované prádlo a posléze s prádlem v lázni manipulují, což zapříčiní odlupování kečupu, krve, třešní, vajec a ostatních eklhaftů z tkaniny. Ti méně inteligentní prací sodu orálně požijí, ta vyvolá záchvat hněvu, představu vlastní nesmrtelnosti, nadlidské síly a pěnu u úst. Pěna sice dezolátovi vyčistí všechny tři zuby, ale výraznějšího zkrášlovacího výsledku se dosáhne až po následném žehu.
Využití[editovat | editovat zdroj]
Soda se používá v potravinářství, kde se ji odborně říká "prdopeč". Prdopeč objevila Magdaléna Dobromila Rettigová, která jako první nasypala do těsta prášek s bikarbonou a vyrobila tak první krásně buclaté buchtičky s povidlama a cukrovým popraškem. Na její památku se prdopeč při pečení používá dodnes a neustálým ujídáním sody pak hospodyně dosahují kyprých boků. Prdopeč se používá též při výrobě knedlíků, aby bylo co přiložit k zelí a prasátku. Z dietologického hlediska je prdopeč či čistá bikarbona zcela gluten-free, halal, košér a dietní.
Dalším využitím sody je prezervace potentátů. V Egyptě se sodou tradičně konzervovali faraoni, které místní zavírali do pyramid, aby je nikdo po smrti nevykoukal. Z dnešního pohledu se tento proces může jevit úsměvným, protože od momentu, kdy v Sovětském svazu objevili dokonalý postup konzervace papalášů alkoholem by snad nikoho nenapadlo sodu k tomuto účelu použít. Mumifikační proces v této podobě tedy pravděpodobně nespatří konec 21. století a zůstane jen milou připomínkou starých časů. Něco jako zdravení a pouštění seniorů si sednout v elektrice.
Soda si našla své místo i v lingvistice a moderní lidové mluvě obecně. Známé je slovní spojení "dát někomu sodu. Toto rčení si od starověku prošlo velkým vývojem s mnoha významovými zvraty. Od vysloveně brutálně pyjorativního označení až po citlivě artikulované diplomatické vyjádření díků. Existuje zde přímá souvislost s cenou komodity, protože kdysi byla soda na každém rohu za pár morgošů, ale při současné drahotě se rozdávání sody jen tak jeví jako velmi nerentabilní počin.
Z vědeckého hlediska je nejzajímavějším využitím sody jako prostředku proti dětem na Blízkém východě. Smícháním jedlé sody a včelího med vzniká pasta, kterou se potírají genitálie. Tento tradiční starověký postup sice v průběhu staletí prošel několika inovacemi - např. přidávání popelu pro zatraktivnění vzhledu po rozšíření hoaxu o černoších a velikostí přirození, leč až v průběhu 21. století bylo spolehlivě prokázáno, že tato antikoncepce je úplně na piču.
- ↑ V původním francouzském znění s titulky La Bublinaque.