Jednota

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„V Jednotě je síla.“

- Prokop Holý

„V Jednotě Síla je.“

- Yoda
Logo vesnického chrámu konzumu. Kolorováno.

Jednota, rozepsáno Jednotné spotřební družstvo (nezaměňovat s "Jednotným zemědělským družstvem") je spolek konzumentů, který má své pobočky převážně na vesnicích, samotách a v okrajových částech Práglu.

Historie[edit | edit source]

Po odhlasování konce doby kamenné se sešel sněm tehdejších špiček v oboru ekonomie, dali hlavy dohromady a pohádali se, jak pozvednout životní úroveň obyvatelstva. Po tvrdé argumentaci zvítězil ten, který měl nejvetší sílu a kyj a proto výsledkem simpozia bylo jednomyslné rozhodnutí o zvýšení spotřeby. Toto rozhodnutí bylo v souladu se základní tezí humoristické sbírky Kapitál bratří Marxů a tak vznikl kapitalismus na území dnešních zemí Koruny České, Moravské a koneckonců i té zatrolené Slizké.

Ekonomika, hnaná spotřebou jako puberťák touhou po koitu, vykazovala růst v řádu desítek procent, ale aby se dosáhlo trvale udržitelného zadlužování, bylo potřeba zavést regulaci a to zejména v oblasti minimální spotřeby. Protože mezitím uběhla ve Vltavě nějaká ta voda a ekonomové se již dávno přestali dohadovat pomocí kyjů, po zuřivém šermování excelovými tabulkami bylo rozhodnuto, že se spotřebitelé musí sjednotit v družstvech. Spotřebitelé to přivítali se stejným nadšením, jako kulaci sjednocování do zemědělských družstev.

V padesátých letech minulého století se spolek výrazně zmilitarizoval, což se projevilo nejen oblékáním stejnokroje - zpravidla bílý tesilový nebo silonový plášť jako mají lapiduši, ale také ustavením paradesantních výsadkových jednotek, které ve svých vozech začaly objíždět zaostalé kraje a pod rouškou násilí tmou tmou tmou [1] vnucovat lidem výrobky, které si do té doby dělali spokojeně doma. Myslíme tím vepřové, hovězí i kuřecí maso, vejce, mléko, mýdlo, noviny a náhradní díly do automobilů. Lid zpohodlněl, přestal domácí zvěř chovat, vymýšlet své vlastní zprávy a podlehl pozlátku konzumu.

Od té doby se v každé druhé vsi roztahuje nejen Česká pošta, ale i chrám konzumu, kterému se říká obchod, staročesky kvelb nebo koloniál.

Nakupujte sami. 20. léta 21. století, Sudety, dekolorováno.

Hierarchie[edit | edit source]

Každá frančíza má svého velitele družstva, kterému se říká zodpovědný vedoucí, protože to vyžaduje zákon a musí to být napsáno na cedulce na dveřích vedle otevírací doby. Vedoucí družstva nosí typicky zmijovku či jinou podobnou pokrývku hlavy, protože se často praští o regál. Tak jako každý voják má v tornistře maršálskou hůl, každý zodpovědný vedoucí má v náprsní kapse fotku svatého Jouzy, patrona vedoucích Jednot, který se proslavil všelijakými zázraky a účinkováním v dokumentárním filmu Ať žijí duchové.

Jeho zástupcem je zpravidla kassenbaba, což je ta paní za pokladnou, která vás nutí ukázat obsah tašky, jako byste tam mohli snad něco šlohnout. Paní je na pozici vybírána podle pečlivě stanovených kritérií, která zahrnují otrávený výraz, hrubou mluvu a šedivý drdůlek a brýle s kostěnýma obroučkama, což budí autoritu a strach běžných občanů. Bonusem navíc je vyžadování drobných mincí a hysterické výlevy o tom, jak musí jít rozměnit z vlastního, protože ona nemá zpátky na božku, když je teprve půl osmé a vy chcete jen dva rohlíky s pribináckem, protože vám zubař zase rozvrtal celou kušnu a kousat fakt nejde ani za boha. Tak jako je modlou velitele družstva hrdinný Jouza, kassenrašple mají svůj vzor v Jiřině Švorcové z dokumentu Žena za pultem.

Družstva bývají dvoučlená, ale někdy se v místním chrámu konzumu vyskytuje ještě skladník, což je jediný člověk, se kterým se dá mluvit a má alespoň trošku šajna, kde se nachází plechovka s fazolemi. Skladník zpravidla zevluje venku, kouří a hovoří s lidmi a pomáhá tak šíření zaručeně pravdivých informací, ke kterým byste se na internetu nedostali, protože je smažou dřív, než je stihnete sdílet.

Masová sekce, zábava pro široké masy.

Současnost[edit | edit source]

Jednoty se postupem času transformovaly v COOPulace, což je to samé, ale zní to lépe a má to hezčí logo v barvě ČSSD, což je tradiční konzumní barva. Osádka družstva zůstává stejná, jen na dveřích přibyly obrázky, že je možno se zadlužit pomocí platební karty, kdyby náhodou ten terminál fungoval, což nefunguje a je tam na lapání prachu a ozdobu.

V regálech je dnes možno najít i západní zboží a to bez nutnosti platit pomocí bonů. Jmenujme třeba Hornouherskou brynzu nebo polskou posypovou sůl nacpanou do špekáčků z Kostelce. V sudé dny je možno zakoupit i teplý chleba, což je obrovský posun, protože předtím to bylo jen v pondělí, středu a pátek, což jsou liché dny. Na vyžádání je možno si do chrámu nechat doručit i zásilku z e-shopu, ale nedoporučujeme to minimálně do té doby, dokud bude Lidl a Kaufland používat ty svoje loga i na krabicích.

Je zcela samozřejmé, že je sortiment bohatší než býval dříve. Dnes je možné zakoupiti všelijaké delikatesy - například kečup, cukrkandl, zmražené tresky, pivo v plastu a zavináče, které zavinul někdo jiný a vy se s tím nemusíte crcat. Onehdá byly k dostání i šunka ze Španělska a vlašský salát, který šel z té Itálie asi pěšky.


Žena za pultem.gif edit Bird hand.png obchod - business - geschäft - commerce - abarrotería - affare - торговля Bird hand.png
AgroprdAktron TelekomAlčertBhuptgBillboardBojovníci od Al-LidluCall of KauflandCastrolCentral KladnoCentrální šroubCikay ElektrospotřebičeČESCOČeská poštaČínské bistroČínské výrobkyDebillaHorst FuchsCharitaIKEAInzerátKaufmumulandKobloLidem (obchod)ObchodOchrana osobních údajůPlutoniumPodnikatelPojištěníProblientMakroprocesorMasokombinátNákupní vozíkNecyklokrámReklamaReklamy GoogleRobin OilSAPASkálaSlevový kupónŠestsetšedesátšestkaUruguayský pytelVečerkaVietnamské bistroZájezdy last yearZbožíZákazník   
  1. Tři sestry - Průša je úchyl; konec druhé sloky