Dave Lister

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Paradox
Dave lister.jpg
David "Cinzano Bianco" Lister
Biografické informace
Pohlaví muž
Narozen cca.14.října roku 2155
Rodina Je matkou dvojčat Jima a Bexleyho a svým vlastním otcem
Povolání Technik třetí třídy
Zajímavosti
1 Životní láska: kari, pivo, kulečník, kytara, Kristina Kochanská
2 Alter ega: Sebastian Doyle, Brett Broďák, Šroub, Debbie Listerová

Dave Lister je jediným člověkem na světě, který je svým vlastním otcem. A vůbec, je jediným člověkem na světě.

Dětství[edit | edit source]

Dle záznamů Jupiterské důlní společnosti je Lister narozen 14.října roku 2155. Jde ale jen o přibližné datum, protože 26.listopadu 2155 byl nalezen jako miminko v jedné liverpoolské hospodě pod kulečníkovým stolem, uložený v krabici s prapodivným nápisem "Ouroboros".[1] Ačkoli v nápisu mohli Angličané rozumět jako Our Rob or Ros (tedy Náš Robert nebo Rostislav), adoptivní rodiče dítě pojmenovali jménem David Lister.

Když Lister dosáhl věku šesti let, zemřel jeho adoptivní otec. Dave dostal spoustu dárků od příbuzných a přál si mít více otců, kteří by mohli zemřít.

Jinošství[edit | edit source]

Ve dvanácti letech ztratil Lister své panictví na golfovém hřišti s jistou Michelle Fischerovou. Když si svlékla šaty a stála před ním úplně nahá, byl tak vzrušený, že upustil skateboard. Po čase se Lister dostal na uměleckou školu. Stačilo mu složit opravné přijímací zkoušky, napsat odvolání a chňapli po něm. Byl na ní 97 minut. Stačil mu jeden pohled na rozvrh a byl konec. Měli totiž přednášky už od půl jedné. O rok později začal pracovat v supermarketu jako obsluha vozíků. V této době se také zapletl do několika drobných trestných činů. V 17 letech založil hudební skupinu Degen a spol., která se prosalvila především písní Ohm, která byla hitem, ačkoli měla vcelku jednoduchý text.[2] Arnold Rimmer nám k tomu řekl, že když tuto píseň hráli v nemocnici, lidé v Komatu se probudili, zabalili si kufry a co nejryhleji nemocnici opustili. Po několika letech opustil své místo obsluhy vozíků, protože se nechtěl stát otrokem své kariéry.

Dospělost[edit | edit source]

Po bouřlivé oslavě 24.narozenin se probudil na Jupiterově měsíci Mimasu. Bez peněz, s pasem na jméno Emily Berksteinová. Aby se dostal pryč, vstoupil do Vesmírného sboru a stal se členem posádky těžařské lodi Červený trpaslík, kde začal pracovat jako třetí technik, neboli nejposlednější člověk na lodi. Jeho nejbližším nadřízeným byl Arnold Rimmer, s nímž zažíval mnohé konflikty. Po nástupu na loď navázal Lister intimní vztah s navigační důstojnicí Kristine Kochanskou, která se s ním ale po necelém měsíci rozešla.

Krátce nato bylo zjištěno, že Lister propašoval na loď kočku a protože ji odmítal vydat ke zneutralizování, byl potrestán 18 měsíci ve stázové komoře[3] a ztrátou platu. Během trestu způsobil Arnold Rimmer svou nedbalostí menší nehodu, která způsobila zamoření lodi radioaktivním kadmiem 2 a následné úmrtí celé posádky. Palubní počítač propustil Listera ze stáze až v roce 3 002 181, když se radiace rozptýlila. Aby ho udržel při zdravém rozumu, vytvořil holografickou projekci Arnolda Jidáše Rimmera, kterého Lister sice nesnášel, ale promluvil s ním z posádky nejvíce slov.

Během celého života nepřestal toužit po tom, že si založí malou farmu na Fidži, kde bude chovat ovce, koně a provozovat rychlé občerstvení. Protože o tom často vyprávěl své kočce Frankensteinovi, pojali její potomci, tři miliony let se vyvíjející Felis sapiens, toto vyprávění jako legendu. Ústní předávání z generace na generaci ale způsobilo, že kočičí lid očekával příchod Kloistra Hlupáka, který je vezme na Fušál.

Red dwarf.jpg

Arnold Rimmer
Dave Lister
Kryton


Pan Filuta


O pár let později, stále hluboko ve vesmíru, se Lister setkal s Kochanskou z jiné dimenze a zjistil, že ona je jeho matkou a on svým vlastním otcem. S pomocí časového přístroje se vrátil do minulosti a položil sám sebe pod kulečníkový stůl. Na krabici napsal slovo Uroboros jako vzkaz pro sebe sama.

RedDwarf2.jpg „Změň kurz na Fidži. Dej si pozor, Země, sliz se vrací domů!“
Epizoda I:Konec


  1. To je název hada, který se kouše do vlastního ocasu, což je zpodobnění velice symbolické, znamenající uzavřenost kruhu, dospění k počátku.
  2. Malá ukázka: Ohmmmmmmm, ohmmmmmmmm, ohmmmmmmmmm,ohmmmmm, ohmmmmm, ohmmmmmmmmmmm. Ohmmmmmmm, ohmmmmmmmm, ohmmmmmmmmm, ohmmmmm, ohmmmmm, ohmmmmmmmmmmm...
  3. Komora, v níž je vypnutý čas