Lopata pracovní

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Lopata)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lopata pracovní
Lopata.jpg
Rutrum Operarius

Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné rostliny (Rodopsida)
Řád: hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď: lžícovité (Cochleares)
Rod: lopatovité (Rutrumes)


„Tobě dali učit třicet dětí, já šel k lopatě, chodíš domů o půl třetí a já po páté“

- Jaromír Nohavica


Lopata pracovní je dřevnatá rostlina z rodu lopatovitých, do kterého patří mimo jiné například Rýč zahradní, Lopatka polní, Uhelka, či Sachovák. Tato rostlina dorůstá délky zhruba 1,5 m, s průměrem kmene až 5 cm. Jde o velmi vytrvalou rostlinu, která je schopna přežít i v nehostinných podmínkách. Patří mezi invazivní a nebezpečné druhy. Kontakt s rostlinou způsobuje u člověka celkové tělesné i duševní vyčerpání, podráždění a puchýře (podobně jako v případě Bolševníku velkolepého).

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Lopata se skládá obvykle ze čtyř částí:

  • Kořeny – většinou bývají zcela zakryté zeminou
  • Stvol – vzrostlá dřevnatá část, spojující kořeny s květem
  • Listy – velmi drobné výrůstky na povrchu stvolu, připomínající třísky
  • Květ – vrchní část lopaty, vylučující psychoaktivní feromony

Vzrostlá, zakořeněná lopata je na první pohled velmi nenápadná, což z ní činí velmi nebezpečný objekt. Při neopatrném přiblížení dokáže člověka ovládnout feromony, vylučovanými z lopatového květu. Pokud někdo jednou k lopatě přičichne, s největší pravděpodobností u ní již zůstane až do smrti.

Stalo se vám někdy, že jste doma za počítačem našli zapadlého něco takového? Pak pozor! Pravděpodobně je vaše domácnost napadena Lopatou pracovní!

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožování lopaty probíhá fyzickým kontaktem s jakýmkoli živým organizmem. Jakmile dojde k bližšímu kontaktu s lopatou, na stvolu se uvolňují výše popsané listy, které jsou tímto dále rozšiřovány do okolí. Pokud se vám někdy stalo, že jste si zadřeli třísku při práci s lopatou, nenechte se zmýlit. Stali jste se právě obětí rozmnožovacího rituálu lopaty, a měli byste na policii hlásit znásilnění. Pokud není toto zranění odborně ošetřeno, roznášíte oplodněné zárodky lopaty dále. Na různých místech vaší domácnosti se pak začínají objevovat odložené lžičky a lžíce, které nejsou ničím jiným, než semínky od lopat. Jakmile je těmto semínkům ponecháno volné pole působnosti, lopata se může nerušeně rozrůstat po celém vašem okolí, a vy se nevyhnutelně stanete její další obětí. A ruku na srdce – to chcete?

Zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]

Při dlouhodobém kontaktu s lopatou dochází u člověka k nevratným poškozením pokožky rukou a šedé kůry mozkové, což může mít v extrémních případech za následek preferování KSČM nebo SPD při volbách.


Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí