Geneticky modifikovaný organismus

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Všechno co vím o genetice jsem si vycucal z prstu, abych udělal dojem na buchtu, co se jmenuje Tereza “

- Oscar Wilde
Tradiční genetik při práci

Geneticky modifikovaný organismus (GM organismus, GMO) je organismus, jehož genetický materiál (řetězec DNA v buňkách) byl nějakým způsobem pozměněn. V praxi to vypadá tak, že se vezme DNA vorvaně, prasete a hrdličky obecné a vytvoří se znich prasovorvaň obecný. Možnost využití geneticky upravených organismů je praktický neomezená - jejím jediným limitem je šílenost dotyčného vědce. GMO je jako věda poměrně mladá a proto je konzerativními jedinci často kritizována, ale již dnes je jasné, že do budoucna se s ní musí počítat.

Hlavní osobnosti genetiky[editovat | editovat zdroj]

Jan Řehoř Mendel

Zakladatel genetiky jako vědy, proslavil se svými pokusy oplodnit hrách.

Alfonz Mephisto

Alphonz Mephisto
Hlavní ikona genetiky 90 let a zakladatel genetiky jako umění. Vytvořil mnoho bytostí dokonalenších než člověk, například čtyřprdelní opici, čtyřprdelního pštrosa, čtyřprdelní galapážskou želvu či sýr zkřížený s vousem a křídou. Rovněž položil základ kulturistiky - spojení DNA člověka a titanových plátů.

"Mad Dok" Grotznik

Al Gore

autor " člověkomědvědoprase"

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

GMO je v současnoti velmi ožehavé téma; diskutují se možnosti zneužití a dopad na budoucí generace. Jedním z hlavních odpůrců jsou (nečekaně) Greenpeace. Překvapivě benevolentně se však k problematice GMO vyjádřila katolická církev. GMO je jedna zmála věcí, do kterých se Vatikán nesere. Důkazem je i tolerace pokusů Johanna Gregora Mendela, který byl opat. Slovy papeže: "Genetické modifikace nám nevadí, pokud u toho nebudete používat kondomy, antikoncepci a nebudete chodit na potraty." Umělé oplodnění lidí je ovšem církví (k 1. 1. 2009) stále nepřijatelné, a to jak v manželství, tak mimo něj.

Zneužití[editovat | editovat zdroj]

Nacistický projekt supervojáka[editovat | editovat zdroj]

Dokument Roba Zombieho o nacistickém projektu supervojáka

V listopadu roku 1943 dal Adolf Hilter rozkaz svým vědcům v SS, aby vyvinuli novou zbraň, který by Německu pomohla zajistit rychlé vítězství v 2. světové válce. Nacističtí genetici se pustili do projektu o vytvoření supervojáka - napůl vlka, napůl promiskuitní prsatou blondýnu. Projekt však začal vzledem ke stavu války příliš pozdě a dokumenty ohledně vývoje padly do rukou spojeneckých jednotek.

O této skutečnosti měl být natočen dokument režírovaný Robem Zombiem "Wehrwolf women of the SS". Snímek nebyl dokončen kvůli zkrácení rozpočtu a nedostatku dostatečně nabicaných slečen.

Pokus o vyhladovění československého socialistického lidu[editovat | editovat zdroj]

Obal disertační práce Ondřeje Sekory o možnostech zneužití genetických modifikací

Imperialističtí vědci pokračovali v nacistickém výzkumu a genetickými pokusy se slunéčky sedmitečnými vyvinuli brouka bramborouka. Ten byl v 50 letech shazována západními letouny za účelem zničení bramborových polí Československé socialistické republiky. Naštěstí se díky praci československých socialistických dětí, které prošly všechna pole, podívaly se pod každý list a každé místo nahlásily, a díky práci svobodných dělníků v JZD, kteří mandelinku pálili, prášili a postřikovali (proti velkému protestu Greenpeace) povedlo úrodu brambor zachránit.

Podrobně se problematikou zabýval genetik Ondřej Sekora ve své disertační práci "O zlém brouku bramborouku - O mandelince bramborové, která chce loupit z našich talířů" (Vydalo státní nakladatelství dětské knihy v Praze, 1950).

Viz také[editovat | editovat zdroj]