Čuhýř

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Čuhýř
Symphytum officinale - Iceland - 2007-07-10a.jpg
Čuhýř. Sbírají jej Bašmaci a mnoh dalších národů

Vědecká klasifikace
Nadříše: jaderní (Eucaryota)
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Rod: čuhýř (sigerae)
Binomické jméno
Sigeraus officinalis


Popis[edit | edit source]

Čuhýř je jednoletá bylina rostoucí planě na okrajích lesů. Od nepaměti se používá v lidovém léčitelství. Sbírá se od jara do podzimu nebo od podzimu do jara, jak je komu libo.


Užití[edit | edit source]

Čuhýř se používá proti uřknutí, uhranutí, moribundu, cikánské kletbě, důsledkům mzí, rýmičce a beďarům na prdeli. Výzkumný tým Necyklopedie získal informaci, že mast z čuhýře používala i babička Eden Mor na Prsa. A důsledky se projevují ještě ve třetí generaci. Dnes se z něj připravuje čaj v těchto základních koncentracích:

  • macerát (do 10 %)
  • horký večerní čaj (do 30 %)
  • silný večerní čaj (50 - 60 %)
  • magorák (90 %)


Sběr[edit | edit source]

Sbírat možno kdykoli během vegetačního cyklu. Pokud však má mít správné účinky na zdraví i geopatogenní, zóny je nutné jej trhat směrem od severu na jih a nejpozději 29 dnů před úplňkem. V určité dny v roce má mimořádný obsah účinných látek. Například oddenek je neúčinnější [[14. března, listy pak 13. září, když začínají mít narezlou barvu.


Účinné látky[edit | edit source]

Obsahuje zejména prdík, tvrdík a hoaxium.

Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí