Čuhýř

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Čuhýř
Vědecká klasifikace
Nadříše: jaderní (Eucaryota)
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Rod: čuhýř (sigerae)
Binomické jméno
Sigeraus officinalis


Popis[edit]

Čuhýř je jednoletá bylina rostoucí planě na okrajích lesů. Od nepaměti se používá v lidovém léčitelství. Sbírá se od jara do podzimu nebo od podzimu do jara, jak je komu libo.


Užití[edit]

Čuhýř se používá proti uřknutí, uhranutí, moribundu, cikánské kletbě, důsledkům mzí, rýmičce a beďarům na prdeli. Výzkumný tým Necyklopedie získal informaci, že mast z čuhýře používala i babička Eden Mor na Prsa. A důsledky se projevují ještě ve třetí generaci. Dnes se z něj připravuje čaj v těchto základních koncentracích:

  • macerát (do 10 %)
  • horký večerní čaj (do 30 %)
  • silný večerní čaj (50 - 60 %)
  • magorák (90 %)


Sběr[edit]

Sbírat možno kdykoli během vegetačního cyklu. Pokud však má mít správné účinky na zdraví i geopatogenní, zóny je nutné jej trhat směrem od severu na jih a nejpozději 29 dnů před úplňkem. V určité dny v roce má mimořádný obsah účinných látek. Například oddenek je neúčinnější [[14. března, listy pak 13. září, když začínají mít narezlou barvu.


Účinné látky[edit]

Obsahuje zejména prdík, tvrdík a hoaxium.

Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKlementýnkaKokoticeKonopí setéLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí