Pampeliška domácí

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pampeliška domácí
Images (9).jpg
Pampeliška domácí, chovný jedinec

Stupeň ohrožení
vysoký
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (asterales)
Čeleď: hvězdnicovité (asteraceae)
Podčeleď: lýtkovci
Rod: liškovité (liscae)
Druh: pampeliška (taraxacum)


Popis[edit | edit source]

Pampeliška domácí, staročesky Pampafuchs zu Hause, je zástupcem rodu liškovitých a jediný reálný druh pampelišky. Často se plete s pampeliškou lékařskou, která se vyskytuje v zahraničí a nikdy v Čechách neroste. Pro pampelišku domácí jsou typické podobné, ne-li stejné rysy. Mezi hlavní rysy pampelišky domácí patří kulatý žlutý květ poskládaný z necelého milionu okvětních lístků. Lístky jsou jedlé a narozdíl od květů pampelišky lékařské jsou dokonce léčivé.

Dlouhé vykrajované listy pampelišky domácí vyrůstají hned ze země. Tato rostlina má také dlouhé chlupaté zelené stonky, kterýma protéká tekuté Granko.

Stavba kapitalistické napodobeniny pampelišky domácí, pampeliška lékařská (velmi podobné).

Výskyt[edit | edit source]

Pampeliška domácí se vyskytuje na všech koutech České republiky, Moravstánu a dokonce i toho zatroleného Slezska. Tedy kromě území města Ústí nad Labem, kde celou populaci pampelišek snědli. I to je důvodem, proč je místní obyvatelstvo zcela imunní vůči civilizačním chorobám a zdravému rozumu.

Využití[edit | edit source]

Květ[edit | edit source]

Tento chutný a zdravý poklad rostlinné říše se dá použít hned na několik věcí. Dají se z něho lektvary nesmrtelnosti, červená barva a může se přidat i do zeleninových salátů, pokud jste karlínsnký hipstér a máte nedostatek lepších nápadů. Tradičně se květy používají na vinutí věnců, což trvá dlouho, jsou od toho špinavé prsty, ale je to romantické a dá se to vyfotit na instáč. Žluté květy chutnají také včelám, které olizují sladký nektar, s tím pak přiletí do úlu, kde jej vyzvrací, aby jej jiná včela zase pozřela a následně vyzvracela do plástve, za což pak pražáci rádi vysolí těžké mergle.

Stonek[edit | edit source]

Tato měkká pružná trubice má několik různých využití. Sladká tekutina, která jím prochází, se používá na výrobu práškového granka. Stonek samotný se suší a slouží jako přírodní napodobenina plastových brček. V méně rozvinutých oblastech se dlouhé stonky používají při BDSM orgiích, které probíhají tradičně první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti. Tradici založila slavná kněžna Mšenuše, inspirována podobnými ritály s celerem z dob Římské říše.

Listy a kořen[edit | edit source]

Listy se dříve používaly na výrobu střelek kompasů, které nefungovaly a umožňovaly tak plné rozvinutí potenciálu bludného kamene. S příchodem Ruské navigace GLONASS se využití listů ukázalo jakožto zcela zbytečné a proto se od něj všeobecně upustilo. Kořeny se využívaly jako levná náhražka žvýkačky, ale pro přílišné blahodárné účinky byla následně zneužívána, zejména nezletilými, coby rekreační droga. Zpampeliškovaní jedinci se poté dopouštěli drobných krádeží, zevlovali před internátem zdrávky a potají převáděli babičky přes přechody a proto je konzumace kořenů ilegální.

Umělecké ztvárnění v kultuře[edit | edit source]

Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí