Frňákovník smrtelný
Frňákovník smrtelný[editovat | editovat zdroj]
Frňákovník je zakrslá jabloň, jejíž plody po pozření prodlužují enormně nos. Existuje protilátka, objevena skřítky - hruštičky. Plod frňákovníku je smrtelně jedovatý, odtud tedy tento název. Pro růst potřebuje jílovitou půdu s dostatečným množstvím žížal a dostatek měsíčního svitu. Dorůstá výšky dvou metrů.
Výskyt[editovat | editovat zdroj]
Vyskytuje se v České republice v okolí Polabí a v Brazílii v Amazonském pralese.
Vzhled[editovat | editovat zdroj]
Silný, vysoký kmen s košatou korunou. Plody mají hruškovitý tvar. Na celém stromu vyroste vždy maximálně 20 plodů, není-li tomu jinak. Květy mají hvězdicovitý tvar jasně oranžové barvy. Typická je pomerančová vůně. Listy mají také tvar hrušky a jsou zeleno - oranžově zbarvené.
Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]
Rod frňákovitých se rozmnožuje pomocí propletení větví, při kterém dochází ke kontaktu jednotlivých květů (samosprašnost, něco jako onanie, ale mezi kytkama). Druhým způsobem je zasazení rozkvetlé větve do sloního trusu.
Zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]
Při pozření plodu frňákovníku, se prodlouží nos a velmi špatně se dýchá - hrozí udušení. Dalším rizikem je uškrcení - dlouhý nos má tendenci se omotávat kolem krku. Krátce po objevení byl samozřejmě učiněn pokus, zdali se nedá využít i jinak, ale zatím bez úspěchu. I když logická vazba ústa-nos se zdá zcela jasná, nacpání ovoce do zadnice bohužel mužům ztracené sebevědomí nepřináší.