Frňákovník smrtelný

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Frňákovník smrtelný
Frnakovnik plod.jpg
Celá přehršel chutněvypadajících plodů frňákovníku

Vědecká klasifikace
Říše: stromy (stromae)
Podříše: Zabijácké rostliny (stromae assasinis)
Třída: vyšší dvouděložné (2.D)
Řád: žlutoplodé (flavotransversus)
Čeleď: hruškovité
Rod: frňákovník
Druh: frňákovník smrtelný
(nosorostus rychlochcipus)

Frňákovník smrtelný[edit | edit source]

Frňákovník je zakrslá jabloň, jejíž plody po pozření prodlužují enormně nos. Existuje protilátka, objevena skřítky - hruštičky. Plod frňákovníku je smrtelně jedovatý, odtud tedy tento název. Pro růst potřebuje jílovitou půdu s dostatečným množstvím žížal a dostatek měsíčního svitu. Dorůstá výšky dvou metrů.

Výskyt[edit | edit source]

Vyskytuje se v České republice v okolí Polabí a v Brazílii v Amazonském pralese.

Vzhled[edit | edit source]

Silný, vysoký kmen s košatou korunou. Plody mají hruškovitý tvar. Na celém stromu vyroste vždy maximálně 20 plodů, není-li tomu jinak. Květy mají hvězdicovitý tvar jasně oranžové barvy. Typická je pomerančová vůně. Listy mají také tvar hrušky a jsou zeleno - oranžově zbarvené.

Rozmnožování[edit | edit source]

Rod frňákovitých se rozmnožuje pomocí propletení větví, při kterém dochází ke kontaktu jednotlivých květů (samosprašnost, něco jako onanie, ale mezi kytkama). Druhým způsobem je zasazení rozkvetlé větve do sloního trusu.

Zdravotní rizika[edit | edit source]

Při pozření plodu frňákovníku, se prodlouží nos a velmi špatně se dýchá - hrozí udušení. Dalším rizikem je uškrcení - dlouhý nos má tendenci se omotávat kolem krku. Krátce po objevení byl samozřejmě učiněn pokus, zdali se nedá využít i jinak, ale zatím bez úspěchu. I když logická vazba ústa-nos se zdá zcela jasná, nacpání ovoce do zadnice bohužel mužům ztracené sebevědomí nepřináší.