Nelidská nepráva
Tento článek je psán v encyklopedickém stylu.
To znamená, že o popisovaném tématu pojednává zcela vážně.
Tento článek na téma "Nelidská nepráva"
pojednává o opačném tématu než článek Nelidská práva.
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Nelidská práva. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Boj za nelidská nepráva. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Nepráva druhu nelidí, častěji nelidská nepráva, zkráceně nepráva jsou součástí boje za druh nelidí.
Definice a rozsah[editovat | editovat zdroj]
Práva druhu nelidí se snaží rozšířit tradiční právní rámce, které normálně chrání jen lidi. Chtějí, aby práva poskytnuly ochranu nelidem. Aktuálně mají nelidé právo na:
- právo na život
- nelidský život je hoden ochrany již před narozením (a to klidně 1000000000000000000000000000000000000000000000000000 let)
- právo na smrt
- to zahrnuje i právo na vlastního smrťe
- ale nezahrnuje právo na vlastní posmrtný život
- řádová a druhová práva členů, kteří jsou příslušníky nelidských menšin
- jenže nelidé menšiny nemají!
Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]
Historicky byla práva divných lidí prvním krokem k uznání práv druhu nelidí. První pokus byl v roce 1939, který ale skončil katastrofou. Pak byli ještě pokusy v roce 2001 a 2002, ale taky nedopadli dobře. S rozvojem technologie a lepším porozuměním biologii se to v roce 2010 konečně podařilo, a pak diskuse rozšířila i na další druhy nelidí, což vedlo ke katastrofálním výsledkům.
Právní status[editovat | editovat zdroj]
V současné době nemají druhy nelidí ve většině právních systémů uznávaný právní status, což je dobře a znamená, že nemohou být subjekty práv a povinností stejně jako lidé. Existují však iniciativy a návrhy zákonů, které se snaží tento stav změnit, ale ty jsou odsouzeny k záhubě.
Etické a filozofické aspekty[editovat | editovat zdroj]
Diskuse o právech druhu nelidí je úzce spojena s etikou a filozofií. Zahrnuje otázky jako: “Co dělá bytost nositelem práv?” a “Jaké jsou morální povinnosti lidí vůči jiným bytostem?” a "Proč bych to měl sakra podporovat?".
Mezinárodní právo a smlouvy[editovat | editovat zdroj]
Některé mezinárodní smlouvy, jako je Úmluva o demenci nelidí, se zabývají (ne)ochranou druhů nelidí, ale taky se obvykle se zaměřují na vyhubení všech nelidí.
Propagace[editovat | editovat zdroj]
Práva nelidí se propagují pomocí:
- plákátů - věšinou tvořených pod vlivem nebo AI
- propagandy
- brožurek - prodávají je bezdomovci
- cedulek pod mostem
Budoucí vývoj[editovat | editovat zdroj]
S rostoucím množstvím nelidských druhů, s přemnožováním nelidí a s rozvojem technologií, jako jsou atomové bomby, je pravděpodobné, že práva druhu nelidí budou v záchodě a že budou nelidé vyhubeni.
Taky je důležité[editovat | editovat zdroj]