Pražská kavárna
Pražská kavárna je druh restauračního zařízení, kde se scházejí celebrity, kavárenští povaleči, novináři, členové kulturní fronty a další flákači.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Vznik pražské kavárny probíhal na základě složitých procesů, kterých se dnes nemohou dopátrat ani renomovaní historici. Existuje několik nevěrohodných hypotéz. Velice pravděpodobnou se zdá ta, že pražská kavárna vznikla jako odpověď na vznik hospod v okrajových čtvrtích Prahy, kde se scházel lumpenproletariát. Je též možné, že za vznikem kavárny stojí největší český intelektuál František Doucha. Původně vlastně tato kavárna nebyla ani kavárnou, ale obyčejnou hospodou, kde se čepovalo pivo Braník a kde se nalévaly rum a zelená. Toto však povalečům, kteří do tohoto zařízení chodili, nestačilo. Jak bohatli, chtěli se odlišit od dělnické třídy, takže se tam začalo vařit kafe. Postupně docházelo k modernizaci, byla vyměněna výčepní stolice a začalo se točit pivo Staropramen. Dnes i toto pivo je pod úroveň hostů, zásadně se podává pouze lahvové pivo Pilsner Urquell ve třetinkách.
Vědecké bádání[editovat | editovat zdroj]
Pražská kavárna se zabývá intelektuálními diskuzemi, díky kterým dochází k významným objevům, které mají význam pro celé lidstvo. Mezi první výsledky jejího zkoumání patří stať Úvaha o logice. Zaobírala se i osvícenstvím či dalšími filosofickými otázkami. Její vůdčí osobností byl svého času Václav Havel, pod jehož vedením byla zpracována teorie komplexního řešení. Po jeho smrti se pražská kavárna zabývala otázkou nanebevzetí Václava Havla a vypracovala teorii zvěstování jeho příchodu. Když se vůdčí osobností kavárny stal nevyučený lesník Karel Schwarzenberg, byl v kavárně zřízen salónek s postelí, kde si tento nejznámější pankáč mohl kdykoliv zdřímnout.
Diskuze nad výroky[editovat | editovat zdroj]
V roce 2011 byla pražská kavárna postavena před zásadním dilematem, kdy měla řešit výroky svého ideového vůdce. Když Schwarzenberg prohlásil o Alexandru Vondrovi, že „hovno měl pod kontrolou,“ naznali činovníci kulturní fronty, že se nic neděje, protože to sprosté slovo pronesl s knížecí noblesou. Když na otázku, zda Miroslav Kalousek nejedná za jeho zády, Schwarzenberg řekl, že „nemá oči na prdeli,“ začala se proti němu pražská kavárna bouřit. Když se ale vyjádřil k přátelství se zbrojařem Hávou slovy „tak jsem se přátelil s nejrůznějšími typy, i zloději, i kurvami, se vším možným," tak to už i na jeho přátele bylo mnoho a začali ihned proti Schwarzenbergovým vulgaritám demonstrovat na Václavském náměstí, přičemž používali červené karty. O těchto protestech pravidelně informovala i Česká televize.
Překladatelský oříšek[editovat | editovat zdroj]
Členové pražské kavárny se nezabývají pouze filosofickými otázkami, ale i debatami nad překladem anglických slov do češtiny. Největší diskuze se rozpoutala poté, co prezident Miloš Zeman přeložil slovo pussy jako kunda. Odborník na jazyky a známý slušňák Miroslav Kalousek naznal, že slovo pussy znamená „kočičku,“ ovšem vyskytly se protinázory, že je stejný nesmysl, jako překládat dnes gay jako „veselý“. Nakonec zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí a pražská kavárna přijala Kalouskovu teorii. Byly oprášeny červené karty, které se tentokrát použily proti Miloši Zemanovi.
Úkoly do budoucna[editovat | editovat zdroj]
Pražská kavárna dnes stojí před zásadními úkoly, které je potřeba vyřešit. V první řadě je to zřízení poboček v Moravstánu. V Brně má přislíbené prostory v mrakodrapu AZ Tower. Další pobočka má být v Chacharovicích nad Odrou. Bude se také řešit téma sexu na vesnici, které je jedním ze zásadních celospolečenských problémů. Do čela pracovní skupiny pro řešení tohoto zadání byla jmenována specialistka Jana Vopěnková. Dále byla jmenována pracovní komise, která bude mít na starosti Havlův kosmický teleskop. Je zřejmé, že starost jak lépe a radostněji, bude mít v pražské kavárně dlouhodobou prioritu.