Český les
„Přijedu k chatě, kouknu doleva a les. Kouknu doprava - les. Za mnou - les- Přede mnou - taky les. Kouknu na mapu, kde že to vlastně jsem a vidim - českej les!“
- Turista o dovolené v Českém lese.
V Čechách je spousta lesů. (Poznámka: Úředně je nutné mluvit vždy o Pozemcích určených k plnění fuknce lesa, zkráceně PUPFL.) Jen na jednom místě ale nalezneme skutečný Český les (německy Oberpfälzer Wald). Jde o poměrně hustě osídlenou (<4ob./km²) oblast s bohatými zdroji surovin (dřevo) a kvalitní infrastrukturou.
Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]
Území Českého lesa náleží do etnografického celku Chodsko, odkud pocházel například Jan Sladký Kozina (něco jako český Robin Hood, akorát nikomu nic nebral ani nedával), nebo Chodec (jedna z hlavních postav epické ságy Pán Prstenů, známá též pod pseudonymem Chodník). Chodové (nomen-omen označení místního původního obyvatelstva) od jakživa chodili kolem hranic a střežili svou vlast před vpádem cizích vojsk (ve světě fantasy, počítačových her a dřeváren se podle nich utvořilo povolání hraničář). Jejich populace nebyla vyhubena ani knížetem Lomikarem, který každý den míval oběd o několika chodech. Chodové mluví zvláštním dialektem, nadmíru užívajícím písmene H. Spekuluje se, zda nemají něco společného s etnikem Igorů. Pro názornost uvádíme několik příkladů:
- Hde to hsem? - Kde to jsem?
- Hzde v Houjezdě hse Kozina hnarodil. - Zde v Újezdě se Kozina narodil.
- Hmoje hznášedlo hje plné hůhořů. - Mé vznášedlo je plné úhořů.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Historie Českého lesa sahá daleko do pravěku, kdy se zde hercynským vrásněním utvořily malebné kopečky (nejvyšší má 1042 metrů, což se v binární soustavě zapíše jako 10000010010). Jak už bylo uvedeno, od jakživa (plus mínus tisíc let) tu žili Chodové (včetně tzv. Sudetských Chodů). Pak přišla druhá světová válka a po ní komunismus. V rámci strategické obrany československého státu bylo rozsáhlé pohraniční území vysídleno a následně osídleno vojskem. Vysídlené vesnice byly využity jako zdroj stavebního materiálu a stylové střelnice. Krajina byla proměněna v neprostupný prales a vybavena kvalitními asfaltovými silnicemi, umožňujícími snadný, rychlý a efektivní pohyb vojenských jednotek. Na spoustě kopců byly vystavěny pozorovací věže vybavené nejmodernějšími prvky protivzdušné obrany státu. Americký radar měl původně (údajně) stát v českém lese, ale ukázalo se, že se zde nachází už tolik českých a ruských monitorovacích zařízení, že by to americké nebylo schopno fungovat.
Současnost[editovat | editovat zdroj]
V součnasnosti zažívá Český les jakousi renesanci. Vojenský prostor byl zrušen a lidé se pomalu vrací do domovů svých prababiček a pradědečků (mnohdy zjišťují, že už neexistuje ani dům, ani ves jejich předků). V mnohých obnovených obcích se už staví silnice srovnatelné s těmi v lesích, otevírají se první obchody, přijíždí první turisté, kteří se zde kochají rozsáhlými lesy a pěknými výhledy ze zpřístupněných vojenských rozhleden. Do roku 2022 by se prý tato oblast měla dočkat také pokrytí mobilním a televizním signálem.
Zahraniční lesy[editovat | editovat zdroj]
Na les lze tu a tam narazit i v zahraničí. Známý je Wales na západě Velké Británie, les u francouzského města Marsej, známý jako Marsejles, pařížský Les Invalides zřízený pro paraplegické stromy a samozřejmě populární turistický tábor Lesbos.