Radler
Radler je druh nápoje, který je v Česku vyráběn z piva, vody, cukru a dalších omamných látek, jako je např. savo, prdelit, uran nebo vakuum, lze však využít jakoukoliv látku z Meresjevovy periodické tabulky prvků.
Historie[editovat | editovat zdroj]
O prvenství výroby radleru se dohaduje Rakousko a Německo, je ale možné, že byl vynalezen v Onánu. Podle nepotvrzených zpráv však údajně vznikl v Černobylu, kde při Oktoberfestu nalili omylem uran do ovocné šťávy. Postupně tak vznikla ovocná míchaná vysoce radioaktivní piva z jahod, citronu či banánů.
Rozšíření do Česka[editovat | editovat zdroj]
V Česku byl tento nápoj zpočátku neoblíbený, ovšem časem ho začaly pít zejména ženy, které ho dovážely ze zahraničí jako suvenýr. Když ekonom z pivovaru Staropramen počítal náklady na výrobu tohoto nápoje, došel k hrůznému závěru. Kdyby pivovar dával do radleru ovocnou šťávu, pak by při plánovaném zisku a průměrné 101,25% marži obchodních řetězců stál půllitr 49,90 Kč. Proto byl chemikovi pivovaru stanoven úkol vymyslet způsob, jak vyrábět ovocné pivo bez ovoce. Ten použil Meresjevovu periodickou tabulku prvků, z níž vytypoval několik látek, které nahradí ovoce. Postupně dospěl k závěru, že lze užít prakticky všechno. Díky tomuto vynálezu se podařilo vyrobit nápoj, jehož výrobní cena je 2,90 Kč za půllitr.
Čeští výrobci[editovat | editovat zdroj]
Radlery vyrábí pivovary Staropramen, Krušovice, Gambrinus, Samson a další. Nejmenší náklady na výrobu má pivovar Zlatopramen, který odebírá vodu z Labe. Vzhledem k tomu, že blízká Spolchemie vypouští do Labe vodu se všemi prvky nejen Meresjevovy, ale i Mengelejevovy tabulky prvků, pivovar nemusí tyto suroviny nakupovat a tudíž výrobní cena půllitru je 1,60 Kč.
Citát[editovat | editovat zdroj]
„Jediné ovoce, které má ten radler, je nakreslené na obalu.“ Anonymní znalec z Německa.
Zajímavost[editovat | editovat zdroj]
Víte, že český radler byl patentován jako vynález a má ochrannou známku u organizace OSA?