Rus domácí

From Necyklopedie
(Redirected from Rus)
Jump to navigation Jump to search

„Tátu vytáh' z úkrytu ten ataman, tlustým zadkem rozsednul nám otoman, a od těch dob v něm máme blechy, šváby, vši i rusy...“

- Greenhorns
Rus domácí
Vladimir Putin with Mikhail Mishustin (2019-05-06) 01.jpg
Největší známý exeplář tohoto druhu

Stupeň ohrožení
běžný druh
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Šestinozí (Hexapoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Švábi (Blattodea)
Podřád: Chlastometři
Binomické jméno
blatella germanica

Rus domácí je malý, zhruba 10-15 mm dlouhý šváb s poměrně malou variabilitou a úzkou potravní specializací. Převažující barva jeho pohlaví je špinavě žlutá. Samice má širší zadeček, tmavější zbarvení, složená křídla překrývající konec zadečku a srp na hrudi. Naproti tomu Sameček má na hrudi kladivo.

Potrava[edit | edit source]

Rus domácí se živí výhradně alkoholem. V noci vylézá ze svých skrýší a pátrá po alkoholu. Svými hryzáky pronikne do jakékoli láhve. Pije úplně všechno, kromě vaječného koňaku. Pro rozmnožování samičky potřebují víno.

Rozmnožování[edit | edit source]

Samice se páří jednou a toto jedno páření stačí na oplodnění všech vajíček vytvořených během celého života. Samci se mohou pářit opakovaně a obě pohlaví jsou schopná kopulace za několik dní po posledním svlékání. Za dva až tři dny po první úspěšné kopulaci se zatahuje u samice zadeček a dochází k vytváření ootéky, které se u tohoto druhu švábů říká vinotéka. Ta je buď bílá, nebo červená.

Známky přítomnosti[edit | edit source]

Pokud se vám během noci v bytě ztrácí pití, jsou 2 možnosti:

Preventivní opatření[edit | edit source]

Prevence proti osídlení (infestaci) objektu rusem domácím není jednoduchá. V podstatě jediným preventivním opatřením je nekupovat žádné alkoholické nápoje. Pokud už nějaký alkohol koupíte, je třeba jej ihned vypít. Jakékoli pokusy ukrýt alkohol jsou neúčinné. Rus má tak dokonalý čich že jej najde v 99 % případů.

Represivní opatření[edit | edit source]

Boj s rusem domácím v bytě či rodinném domku je marný. Přežije i výbuch atomové bomby. Jedinou možností je odstranit, nejlépe vypít, všechen alkohol. Rus pak odtáhne sám.