Džínsy

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Zápaďácké zvyky, traktoráky a džínsy vymýtíme“

- Gejza Šlapka

„Rifle pochází z Bruntále.“

- Jaroslaus Zimmermann

„Kde sakra mám... dlouhý... černý... lehce... vošoupaný... džíny?!?“

- okradený muž po bujarém večírku
Jeans.jpg

Džínsy, jeans, rifle, jsou fenoménem lidstva na cestě galaxií. Kalhoty a další doplňky, se staly životním stylem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

1470 jeans.jpg

Bruntálský historik Petr Anderle se domnívá, že látku v druhé polovině devatenáctého století utkal Gustav Marburg, pozdější majitel největší textilky v Bruntáli. Zhotovil ji ale omylem, protože porušil běžný technologický postup. Získal tak však velice hrubou látku, kterou ale neměl jak upotřebit. A protože jí bylo hodně, rozhodl se vzít ji na světovou výstavu do Vídně roku 1876 a tam ji prodat. Podle dohadů ji tam koupil americký obchodník, který ji poté odvezl do města, kde působil Levi Strauss.

Na nápad vyrábět ze stanové látky "jeans" kalhoty přišel bavorský Němec Levi Strauss, který se přistěhoval do Ameriky. Byl patentován v roce 1873 a džínsy jsou populární dodnes. Dokonce i původní model, který nese označení „Levi Strauss Co´s Original Riveted 501 range, with button fly“, tedy džínsy s cvočky a poklopcem na knoflíky.

Džínsy a sexualita[editovat | editovat zdroj]

V sexualitě hrají džíny jednoduchou roli. Jsou sexuálním symbolem, umožňují vychutnat si krásu ženských pozadí, stehen či nohou způsobem zcela specifickým. Zcela běžné přeci je, že děvče rve své nožky do co nejtěsnějších džín, zápasí s knoflíkem a není schopné jej zapnout, vypouští dech, škrtí se, lomí se a utahuje se. Jenom aby se vešlo do svých těsných a vytoužených džín.

Problém malých džínsů[editovat | editovat zdroj]

Bluejeans.jpg
  1. Biologický - Oděv, který svírá varlata, způsobuje, že muž myslí jinak. Také ženy při menstruaci, chlapi, trpící orchitidou, oběti hemoroidů, zánětu močových cest, prostaty a podobných nemocí dobře vědí, nakolik tlak či jiné potíže v stydké oblasti ovlivňují náladu a mentální schopnosti.
  2. Psychologický - Lidský život se novými džínsy stal více povrchní. Člověk přemýšlí o vztazích mezi sebou samým a svými kalhotami, mezi svými kalhotami, sebou a společností, v níž žije. Může dospět až do stádia heterovědomí, tzn. jistého epidermického, pokožkového sebeuvědomění.

Džínsy a móda[editovat | editovat zdroj]

Jeansgirls.jpg

Klasické džínsy se osvědčily jako oblečení na volný čas. Kombinace s bílou košilí dobře funguje v různých situacích.

  • Převzetí výpovědi od zaměstnavatele
  • Rozvod
  • Koupě pozemku s vlastní hrobkou

I když podle protokolu byste neměl nosit modré džíny s formálními svršky (např. sakem), existují okamžiky, kdy se to dá omluvit.

  • Návštěva milenky
  • Přistižení vlastní ženy s milencem
  • Zachvácení automobilem či šalinou

Totéž se týká kašmírových svetrů, k džínsům se skvěle hodí. Tahle směs drsného a jemného zkrátka nějakým způsobem funguje.

https://www.youtube.com/watch?v=yMCfEliBOII v článku jsou použity úryvky autorů: Daniel Dočekal, Umberto Eco, Šárka Fojtová

Džínsy nosí hlavní protagonisté epických románů, kteří jedí chipsy a stripsy a sbírají jedinečné unikáty.

Viz též[editovat | editovat zdroj]