Metro Bratislava

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Plán metra v Bratislavě
Takové soupravy metra by se samozřejmě obyvatelům Bratislavy líbily velice. Jenže u nich jezdit nebudou protože... třeba bagr. A tenhle obrázek taky není z Prahy.
Vagony jsou nejmodernější konstrukce. Vyrábí je ZŤS Dubnica, jako náhradní program po Havlově nešetrném ukončení tamní zbrojní výroby. (snímek je z vozovny v Petržalce)
Došly prachy. Takto to dopadlo. Tudy už nic nepojede.

První plány na výstavbu metra v Bratislavě pocházejí již z šedesátých let minulého století. S výstavbou se však začalo až v 80. letech, neboť v tehdejším Československu byla důležitější výstavba metra v Praze. To ovšem nebránilo tomu, aby byla pro tenhle účel zorganizována sbírka (nikdo neví kde by ty peníze mohly teď být). Díky dobrému podloží a zkušenostem Metroprojektu z Prahy a z Brna probíhala výstavba velice rychle, a tak má současné metro dvě linky s celkovým počtem stanic 34. Jako první vznikla trasa B1 na úseku Janíkov dvor – Kamenné namestie.

Jako druhá pak vznikla trasa A1 v úseku Pionierska – Kútiky. V této době byly obě dvě trasy vybavovány ze společného depa v Janíkova dvoru, podobně jako tomu bývalo i v Praze z depa Kačerov. Poté byl připojen úsek A2 z Pionierska na dnešní konečnou Gaštanový hájik, kde bylo zbudováno dočasné depo výhradně pro linku A, která má mít definitivní depo na severozápadě Bratislavy. Úseky B2 a A3 se budovaly současně a byly společně dokončeny v roce 2002.

V současné době je plánováno rozšíření obou tras metra tak, jak zachycuje přiložený plánek metra. Dle neoficiálních správ se uvažuje o vybudování třetí linky a vytvoření přestupního trojúhelníku, typického pro metra sovětského typu. Stanice úseku B1 a A1 jsou podle tehdejší módy velice zdobené. S úbytkem peněz po revoluci se pak stanice stávaly méně zdobnými, ale více účelovými. U nejstarších stanic metra můžeme ještě vidět pomníky připomínající rusko-slovenské přátelství. Stanice postavené po roce 1990 naopak oslavují moudrou vládu HZDS, SNS a SMER-ČSSD

Krtek v Československu a ve světě