Jan Babica

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Vařené větve.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Jan Babica prohlášuje o založení obce Klackojedy a vařených větví v roce 1802
Jan babica
Biografické informace
Pohlaví

Muž

Vlasy

Rezavé

Narození

22.4.1759 v Pardubicéch

Úmrtí

18.5.1859 (89 let)

Rodina

Ano, otec: Martim Babica, matka: Božena Babicaová

Děti

Pár kousků, protože pak byl Jirka Babica

Národnost

Moravstánská

Tituly

DiS, mat.

Povolání

Kuchař v pražské restauraci

Spáchané hříchy
Happysatan.jpg

Otravoval lidi vařenými větvemi a pak sám na to zemřel

Zajímavosti
1

Založil vařené větve

2

Jeho dům je na památkách UNESCO

3

Byl starostou města Klackojedy, když založil vařené větve

Pan Babica - celým jménem Jan Babica se narodil v Pardubicích 22. dubna roku 1759. Narodil se chudé rodině. Přesné místo narození je v Koněpůlkách na Pardubickém hlavním nádraží na hlavních koridorových kolejí, mezi třetím a čtvrtým nástupištěm. Jeho otec byl Martin Babica a matka byla Božena Babicaová. Babica byl ženatý, měl rodinu a své děti. V dalších generacích (pokoleních) se narodil známý a dodnes žijící kuchař Jiří Babica.

Dětství[edit]

Své dětství prožil velmi skromně (spartánsky). Žil pouze v Praze a vůbec v dětství nepoznal svět ani své okolí. Učil se na základní škole v Praze. Jeho rodiče se rozhodli, aby nebyl tak chudý, aby vystudoval Pražské osmileté gymnázium.

Kuchařská kariéra[edit]

Když mu bylo 19 let, své studium na vysokou školu nezahájil, ale věnoval se vaření. Ve svých 22 letech se začal živit sám a to jako kuchařem v Přažské restauraci. Když už svých 8 let vařil, tak ho to přestalo bavit a chtěl jít do politiky. Tam bohužel se svým hnutím získal pouze 2% hlasů. To ho nasralo a u politiky rezignoval a vrátil se zpět k vaření v restauraci. Ve svých 33 letech již objevil půl světa a velmi dobře znal svou zem.

Lepší časy[edit]

Ve svých 40-ti (rok 1799) letech mu nastávaly lepší časy. Šel do neznáma a uprostřed lesa si udělal domeček, který je dnes na seznamu památek UNESCO. Lidé se k němu přidávali, až vznikla malá osada. Roku 1801 dostal Babica v době své svaté války proti všemu dobrému nápad, že uvaří špagety. Když začal vařit (voda v hrnci, cibule na pánvi), tak v průběhu "vaření" mu ale došlo, že špagety, ani jim podobné předměty nenašel, přemýšlel, až se rozhodl použít větve bezu. A tak založenou osadu pojmenovali Klackojedy.

Politická kariéra[edit]

V roce 1802 prohlásil založení obce a vařené větve. Tím pádem se stal starostou města Klackojedy a tak se dostal do politiky. Vyššího postavení než starosta bohužel nikdy nedosáhl. Vydělával hodně peněz a tak se sen rodičů splnil. Pan Babica takto už celý svůj život žil jako starosta města.

Smrt[edit]

18. května roku 1848 (ve věku 89 let) zemřel na otravu z jídla vařené větve (přejedl se jich hodně moc). Byl pohřben v centru a zároveň středu města Klackojedy. Slavnosti od jeho smrti se slaví až dodnes.

Honza.gif Honzové
Jakub Jan RybaJan Ámos KomenskýJan BabicaJan Berwid-BuquoyJan DvorskýJan FischerJan František WomackaJan HusJean-Jacques RousseauJan KaplickýJan KavanJean LafitteHonza NedvědJan NerudaJán SlotaJán SokolJan ŠvejnarJan XXIII.Ján ZákopřaníkJan ŽižkaHonzíkova cesta