Brigáda socialistické práce

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Odznak Brigády soc prc
Něžnou revolucí zaskočena, zcela desorientovaná Brigáda socialistické práce Trofima Denisoviče Lysenka. Na obraze je patrno, jak úderníci ztratili smysl života a bezradně očekávají věci příští.

„Poctivou prací porazíme imperialismus.“

- výzva ÚV KSČ k pracujícím masám

Již brzy po vítězství dělnické třídy začalo být vedoucím soudruhům zřejmé, že revoluční a budovatelské nadšení vedoucí třídy socialistické společnosti značně opadá. Tak nějak přes plnění a překračování smělých plánů prvních pětiletek pořád něco chybělo nebo se zcela nedostávalo a neuvědomělí lidé (zpátečnické živly podporované štvavými vysílači) vedli různé řeči (remcali). Rodná strana dala hlavy dohromady a na zasedání ÚV KSČ si někdo vzpoměl, že kdykoliv byl ÚV s rozumem v koncích, obracel se s prosbou o radu ke svému vzoru - bratrské KSSS. Bylo tak učiněno a tehdejší sovětský vůdce, nazapomenutelný soudruh N.S. Chruščov našim soudruhům poradil: nahnat lidi po sovětském vzoru dobrovolně do Brigád socialistické práce. ÚV KSČ tedy vydal plamennou výzvu k pracujícím a zároveň striktní směrnice pro stranické orgány kdy, kde a kolik BSP vytvořit. Jako první založili BSP pracující tehdejších ČSD v Praze, málo platné, pražští soudruzi byli vždy předvojem a příkladem.

Založení BSP[edit | edit source]

Založení bylo jednoduché, stranický výbor svolal (dobrovolné) shromáždění pracujících (běda tomu, kdo by nešel; nešel by leda blázen, zvlášť když to bylo v pracovní době a za peníze). Zde bylo pracujícím oznámeno, že ode dneška jsou členy BSP a za svého vedoucího aby si zvolili soudruha XY, který byl již do této funkce schválen CZV KSČ. Dále jim bylo nařízeno, že si musí dát dobrovolný závazek k plnění plánu atd., a vypracovat plán práce.

Závazek BSP[edit | edit source]

Svolala se tedy nová schůze, nyní již BSP, na níž byl projednán a jednomyslně (jak jinak) schválen socialistický závazek. Závazek vypadal asi takto:

My, kolektiv pracujících BSP provozu provázky n.p. Spojené špagátovny se tímto slavnostně zavazujeme:

1. Budeme dodržovat pracovní dobu.

2. Budeme s řádnou péčí socialistického hospodáře pečovat o svěřené stroje a prostředky.

3. Budeme pracovat kvalitně a bez vad.

4. V práci nebudeme požívat alkoholické nápoje a provinilce napravíme .

5. Jednou nebo dvakrát ročně uspořádáme společenskou akci celé BSP.

6. Hospodářský plán splníme a překročíme minimálně na 105%.

7. Tuto pětiletku splníme za čtyři roky.

8. Budeme pracovat bez úrazů.

Takto odsouhlasený závazek byl sepsán, svázán do úhledných desek a na další schůzi, tentokrát celopodnikové s občerstvením, byl slavnostně předán vedení podniku. Po všeobecném, dlohotrvajícím a bouřlivém potlesku přítomných pracujících následovala žranice a chlastanice za peníze ROH (pro mladší Revoluční odborové hnutí), z tak zvaného Fondu kulturních a sociálních potřeb. Tato ceremonie se opakovala každý rok a po čase byly BSP odměňovány čestným Bronzovým, Stříbrným a Zlatým odznakem BSP. K udělení odznaku patřila zpravidla i finanční odměna, někdy Rudý prapor. Nejvyšším ohodnocením byl titul Nositel řádu prase.


Shrnutí[edit | edit source]

Celá činnost BSP byla lidem srdečně ukradena, plány se stejně plnily převážně na papíře, vždyť šlo hlavně o odměny vedení. Závazek vždy vyvolal skryté veselí (veřejné veselí by bylo považováno a znevažování), každý věděl, že je to stejně kočičina. Nejvíce byly oblíbeny společenské akce BSP, zde se zadarmo jedlo a pilo. Soudruzi si libovali, jakou pracovní iniciativu pracující vyvíjejí, soudruzi byli chváleni nadřízenými a tudíž dali ostatním pokoj. Je zvláštní, že soudruzi nikdy nepochopili, kde se stala chyba, že se socialismus (zaplať pámbu) nepodařilo vybudovat.