Povětrná elektrárna

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Větrná elektrárna)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakékoliv heslo na téma Povětrná elektrárna byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png
Každý někdy viděl povětrnou elektrárnu.

Povětrná elektrárna je zařízení, které spolehlivě likviduje přebytky elektřiny v elektrické síti a produkuje ryzí vítr.

Problematika výroby elektřiny[editovat | editovat zdroj]

Hlavním problémem při výrobě elektrické energie je její nerovnoměrná spotřeba. Elektřina se vyrábí hlavně v chrchelných, jaderných, ňaderných a vodních elektrárnách. Tyto zdroje jsou skvělé a hospodárné, produkují levnou elektřinu, která se snadno a draze prodává. Mají však jediný vážný nedostatek. Nepočítají s tím, že všechny hospodyňky končí praní prádla a mytí nádobí naráz, a to v 19 hodin a 59 minut, aby měly ticho a klid na hlavní program televize Nova. V této minutě se najednou zastaví asi 2 999 999 automatických praček, 1 006 969 myček nádobí, čímž klesne odběr české sítě o cca 7 211 MW. Některé hospodyně zcela nezodpovědně před sledováním oblíbeného seriálu zhasínají i světlo a vypínají vařič, takže celkový pokles odběru elektřiny v 19:59 je plných 10 694,458 MW. S tím se žádná z výše uvedených elektráren nemůže vyrovnat. Zbývá jediná možnost: proměnit onen přebytek energie na vítr v povětrných elektrárnách.

Princip povětrné elektrárny[editovat | editovat zdroj]

Francouzi sprostě okopírovali naše povětrné elektrárny.

Povětrná elektrárna je vysoký, robustní ocelový sloup, obsahuje motor a ohromný větrník. Všichni nějakou povětrnou elektrárnu viděli, stojí zpravidla na kopci a větrník se vždy točí, i když se na blízkých stromech nehne ani lísteček. Znamená to, že v tuto chvíli je přebytek energie v síti, (což je skoro pořád) a přebytečná energie mění bezvětří na vítr. V době, kdy se náhodou objeví v okolí elektrárny vítr (skoro nikdy), a kdy je v síti nedostatek energie (také skoro nikdy), motor se promění na generátor a – světe, div se – elektrárna vyrábí malé množství elektrické energie. Abyste si lépe kvantifikovali ono množství elektřiny: najdete ve stodole starou JAWU 250 po dědovi, nalijete do ní pár litrů nízkooktanového benzínu, našlápnete, připojíte ji ke generátoru, a je to.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Povětrné elektrárny dokáží zatím nejlépe využít mimozemšťané při vytváření tajemných kruhů v obilí. Rýsují se možnosti při vysušování bažin, výrobě svěžího vánku v parných bezvětrných dnech, vylepšení panoramatu krajiny a další netušené možnosti. Používají se také jako vybíječky.

Státní politika[editovat | editovat zdroj]

Naštěstí se díky štědré dotační politice našeho státu tato činnost vyplácí. Díky nízkým výrobním nákladům v ostatních elektrárnách a vysokým výkupním cenám elektřiny z povětrných elektráren, stává se z nich obnovitelný zdroj peněz pro jejich majitele. Jakožto obnovitelný zdroj zasluhuje další a další podporu a můžeme se těšit na výstavbu nových, nových a nových povětrných elektráren a jejich vítr může např. vysušovat nepotřebné močály.

Podobné projekty[editovat | editovat zdroj]

Fotovoltaické elektrárny produkují tolik potřebnou tmu.

Ekonomickým přínosem se povětrným elektrárnám mohou vyrovnat snad jen fotovoltaické elektrárny, které proměňují přebytky elektřiny na ryzí tmu.

Elektrárny
Fotovoltaicka elektrarna-orez.jpg
Fotovoltaická
Wwer-1000-scheme.png
Jaderná
Lisak chechtavy.JPG
Liščí
Pocitani.jpg
Ňaderná
Povetrna elektrarna.jpg
Povětrná
A sunflower.jpg
Sluneční
Zdimacka.jpg
Vodní
Komin.jpg
Chrchelná
HrbitovTemelin-orez.jpg
Bendostroj