Perštejn
Perštejn (občas chybně psáno jako Pernštejn) je obec, nacházející se v severních Čechách, poblíž osady Klášterec nad Ohří. Historie této obce je nejasná. Nedochovalo se mnoho spisů, a proto většinu informací, které o této obci máme, pochází z ústní lidové slovesnosti. Perštejn bývá občas mylně označován za defektní odnož Klacíkova, nicméně tomu tak určitě není a to hned z několika důvodů, které budou podrobněji popsány níže. Většina obyvatel pracuje mimo Perštejn. Pracovní možnosti nabízí i Klášterec, tomu se však někteří obyvatelé vyhýbají, protože nechtějí podporovat rozvíjející se ekonomiku Klášterce. Proto raději pracují v prosperujícím městě Kadaň, nebo v jiných malebných obcích či městech. Občané této obce jsou většinou milí a přítulní.
Samostatnost Perštejna[editovat | editovat zdroj]
Nejhlavnější důkaz o svrchovanosti a nezávislosti této obce je fakt, že náklon zdejšího náměstí není ani zdaleka podobný náklonu náměstí v Klášterci. Lze se tedy domnívat, že pokud by byl Perštejn defektní odnož Klášterce vyskytoval by se i zde stejný typ náměstí.
Sport[editovat | editovat zdroj]
Velmi populárním sportem je jízda na kole. Nejde říci, že jde vyloženě o zájmový koníček, jde spíše o dovednost, kterou by si měl každý obyvatel naučit. Má to jednoduché vysvětlení. Pokud se někdo musí (či chce) z Perštejna přesunout pryč, musí přes Klacíkov. To je ale velmi nebezpečné, a tak dospělí občané projíždí skrze Klacíkov přes třináctku autem. Obyvatelé, kteří auto nevlastní (nebo jim zákon neumožňuje řídit motorová vozidla) většinou jezdí autobusem. Pokud zde ale není žádný autobusový spoj, musel by dotyčný přes Klášterec pěšky. To je ale nepřijatelné, a proto všechny děti, už od útlého věku, ovládají jízdu na kole. Mohou tedy do osmnácti let bezpečně výletovat i přes Klášterec a nic se jim nestane (po osmnáctinách si většinou pořídí auto). Každý, kdo ovládá jízdu na kole se nazývá kolista.
Rozdělení typů kolistů[editovat | editovat zdroj]
Kolista silniční: přes Klacíkov projíždí výhradně po silnici na silničním kole - musí si ale dávat pozor, aby jel nejméně 25 km/h. Avšak jeho kolo mu nedovoluje jezdit přes hřebeny hor.
Kolista horský: přes Klacíkov se pohybuje většinou přes hřeben hor nebo po cyklostezkách. V případě nouze může zvolit jízdu po silnici. Protože je tento způsob univerzálnější, těší se velké oblibě.
Rodáci[editovat | editovat zdroj]
To, že jsou vztahy mezi Kláštercem a Perštejnem napjaté dokazuje i výrok místního rodáka a zároveň jednoho z nejlepších kolistů Vitalije Zakopala, který na naši otázku: ,,myslíte si, že jsou vztahy mezi Kláštercem a Perštejnem napjaté?" Odpověděl nejprve lakonicky, zato výstižně takto: ,,Aha, Ajo" -
(Přidávání samohlásky ,,A" před každé slovo, je speciální druh dialektu, který též dokazuje, že Perštejn není odnož Klacíkova, jelikož se žádná takováto hantýrka v Klášterci nevyskytuje. Tento dialekt není nijak složitý. Pokud si člověk na zmiňovanou samohlásku před slovy zvykne, chápe každé slovo).
Později svůj výrok ještě korespondenčně doplnil takto: ,,mezi obyvateli bych neřekl, že až tak hodně, spíš Klášterečtí závidí krásu Perštejna, ale zase Perštejnští využívají infrastrukturu Klášterce k nákupům a zábavě, ale nejvíc napjatý je vztah Perštejnského fotbalového dorostu a Kláštereckého"
- postupně se sbírají výroky od dalších rodáků, proto jich zde v budoucnu možná pár přibude